5911) Ulica Senatorska. Ciąg ulic: Senatorska, Elektoralna, Chłodna, Wolska to historyczny trakt wyprowadzający "ruch" z miasta w kierunku zachodnim. Niewiele z tego ciągu pozostało. A i poniższy słoneczny kadr nie stanowi o dawnej randze i świetności ul. Senatorskiej.
5912) WZW. Wschodnie krańce wolskiego Młynowa, Nowolipki i okolica Ronda Babki Radosława. Ta ostatnia to potencjalne miejsce na kolejną bramę do Śródmieścia. 100 m Babka Tower w przyszłości może doczekać się przynajmniej 2 braciszków o podobnej lub wyższej wysokości.
5913) WZW. Złoty Icek, goła Złota i Warsaw Towers, które nie ma nic wspólnego z wieżą. Ot ułamek archiwalnej wersji warszawskiego skyline'u.
5914) Osiedle Bernardyńska. Jak dla mnie koniec świata. Gdzieś na Łuku Siekierkowskim nieopodal EC Siekierki wybudowano "w czasach propagandy i sukcesu" 19 niemal identycznych bloków bodajże pod potrzeby pracowników ww. elektrociepłowni.
5915) CH Bemowo. Powiew luksusu lat 90tych na peryferyjnym Bemowie. Ponoć ww. kompleks handlowy ma być niedługo zlikwidowany.
5916) WZW. Stadion Narodowy okiem Saskiej Kępy. Ogromny obiekt, przy którym wielorodzinne wille Saskiej Kępy są karzełkami.
5917) E. Wedel. Ciekawa architektura fabryki E. Wedel przy ul. Zamojskiego. Kompleks dość niedawno został wyremontowany. Poniżej w przedświątecznej oprawie.
5918) Ulica Daniłowiczowska. Czyli ślady dawnej Warszawy: ruiny Banku Polskiego i Dom pod Królami. Kiedyś gęsto zabudowany rejon z wąskimi uliczkami, dziś miks przedwojennych ostańców i powojennej zabudowy, a wszystko przecięte wąwozem Trasy WZ.
5919) WZW. Warszawski skyline w pełnej rozciągłości, czyli od North Gate po WTT. Dziś poniższy widok wzbogacony jest Złotą 44 i Cosmopolitanem, a niedługo w kadrze zaczną wyrastać Warsaw Spire i Q22.
5920) WZWN. Wieczorna, zimowa Warszawa uchwycona z punktowca przy Wiejskiej. Kapitalna miejscówka do podziwiania miasta. Z tej perspektywy dość duży wydaje się kościół Św. Aleksandra, który na innych kadrach prezentuje się w mniejszej skali.
↧
2013-10-16 4:30
↧
2013-10-18 5:30
5921) WZW. Aleja Jana Pawła II w kierunku północnym. Kadr archiwalny bo obecnie oś aleji zamyka rozbudowywany Żoliborz Przemysłowy, który w poniższym kadrze ledwo majaczy na horyzoncie.
5922) WZW. Miasto za kratami. A dokładniej fragment panoramy Pragi Śrdmieścia widziany z Targówka z przeszkodą w postaci kratownicy wiaduktu kolejowego nad Radzymińską.
5923) Kino Kultura. Spacerując Krakowskim Przedmieściem w zasadzie mijamy kino Kultura, które położone jest dokłądnie na przeciw pomnika Adama Mickiewicza nie zwracając uwagi na tą placówkę.
5924) Plac Grzybowski. Dawny Plac Grzybowski bo jeszcze sprzed remontu dwóch kamienic przy Próżnej. Na uwagę zasługuje ciekawy "wózek" kolegi po fachu przygotowującego się do sesji foto.
5925) Most Księcia Poniatowskiego. I ciekawie skrócona perspektywa, gdyż między pierwszą z lewej, a środkową wieżycą mamy odległość 800 m. Natomiast między pierwszą z lewej, a ostatnią (pierwszą z prawej) mamy, aż 1300 m. Sam most wydaje się falować.
5926) Wawrzyszew. Dawna wieś położona kilka km na północ od "właściwej" Warszawy. W kadrze wczesnobarokowy kościół pw. Św. Marii Magdaleny wybudowany gdzieś w połowie XVI wieku (prawdziwy warszawski rarytas) i jedna z "desek" Wawrzyszewskiego Osiedla. Zarówno blok jak i kościół miały przyjemność zagrać w komedii z 1981 r. "Filip z Konopii". Jakże od tego czasu zmienił się Wawrzyszew.
5927) WZW. Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, iż Złote Tarasy to jedna z większych pomyłek Urbanistycznych jakie przytrafiły się Warszawie w ciągu zeszłej dekady. Nie inaczej jest z wysokością dominanty wysokościowej tego kompleksu, która przynajmniej o te 50 m jest za niska w stosunku do sąsiadów.
5928) Twin Towers i Orco/Fim Tower. Warszawska klasyka. Warszawscy bliźniacy, którzy się po prostu nie starzeją. Inną kwestią jest faktyczny stan elewacji starszego z braci - Intraco II / Elektrimu / Oxford Tower, która wręcz błaga przynajmniej o dokładne wymycie.
5929) WZW. Ochota gomułkowska. Mniej więcej do ul. Wawelskiej sięga zabudowa przedwojennej Ochoty, a dalej w kierunku Okęcia zaczynają dominować już gomułkowskie i później gierkowskie bloki.
5930) WZWN. Śródmieście widziane ponad Powiślem. Ciemny pas po środku to teren skarpy i w tym przypadku ogrodów sióstr Szarytek.
↧
↧
2013-10-24 4:30
5931) Warszawa w budowie. Mocno archiwalny kadr z etapu budowy Stadionu Narodowego. Ciekawe kiedy ujrzymy równie imponującą skalą i wielkością budowę na terenie miasta. Plany prywatnych inwestorów są co prawda dość ambitne - weźmy chociażby sąsiedni Port Praski. Ale kiedy i z jakim podziałem na etapy?
5932) Pesa w Warszawie. Obecnie po ulicach, a raczej torowiskach Warszawy śmiga 200 tramwajów w modelu 120N i 120Na (Swing). Niedługo do nich dołączy kolejne 40 tramwajów, ale już w typie 128NG (Jazz).
5933) WZW. Downtown ponad dachami Starej Ochoty. Najmniej ciekawej części tejże Ochoty bo zdominowanej wieloma punktowymi blokami.
5934) WZW. Wola, Osiedle Za Żelazną Bramą niemal w sterylnym kadrze.
5935) Plac Marszałka Piłsudskiego. W oczach wielu przestrzeń, która wymaga odbudowy Pałacu Saskiego i Pałacu Bruhla wraz z przylegościami, jest wymarzonym obszarem, aby upchać na niej jak największą ilość wszelkiej maści monumentów.
5936) Wola. Muzeum Powstania Warszawskiego i Warsaw Trade Tower. Maisto zaczyna dość gęsto i wysoko przytulać się do siedziby Muzeum Powstania Warszawskiego, które do niedawna było niemal jedynym żywym punktem na dość znacznym obszarze Woli. Dziś przez przyległe działki przewinęło się łącznie już kilkadziesiąt żurawii wznoszących od nowa Wolę.
5937) Ulica Bednarska. Jakże klimatyczna i jakże niewygodna do pokonywania pod górę.
5938) WZW. Lewobrzeżna Warszawa na horyzoncie w prawobrzeżnym kadrze. I pomyśleć, że na Pradze żyją sędziwi ludzie, którzy przez 70 lat swojego życia nigdy nie byli na lewym brzegu miasta...
5939) WZW. Socrealistyczny Muranów i gomułkowskie Bródno na horyzoncie. A wszstko to skąpane w zieleni miasta, które jest ponoć betonową pustynią. Gdzie i kiedy - się zapytam.
5940) WZWN. Downtown z wiecznie "ciemnym" kościołem Wszystkich Świętych. Okazała Świątynia, największa świątynia Warszawy z 2 poł. XIX wieku stale tkwi w ciemnościach mimo posiadania dość kapitalnej iluminacji.
↧
2013-10-25 3:30
5941) Stare Miasto. Zimowy poranek wśród staromiejskich uliczek.
5942) WZW w kierunku północnym. Na pierwszym planie gmach Sądu Najwyższego przy Placu Krasińskich i muranowski cluster. Dalszy plan to kościół pw. Św. Stanisława Kostki na Żoliborzu i bloki marymonckich osiedli Ruda i Potok.
5943) Śródmieście. Ulica Krucza. Na swój sposób specyficzna bo z dużą ilością rządowych socrealistycznych gmachów. Socrealizm dominuje, ale przy kruczej spotkamy i gomułkowskie bloki i XIX wieczne kamienice.
5944) Zima w Łazienkach. Dziwnie było ujrzeć pawia spacerującego po śniegu. Jakoś człowiek przyzwyczaił się do myśli, że pawie można w Łazienkach spotkać tylko od wiosny do jesieni...
5945) Pocztówka. Można rzec, że to już warszawska klasyka. Mimo, że kadr stosunkowo świeży bo możoiwy do ustrzelenia od niespełna 2-3 lat to już stał się rozpoznawalnym pocztówkowym kadrem z Warszawy.
5946) Śródmieście. Warszawskie śródmieście maksymalnie przewietrzone po wojnie nadal uzupełnia gęstość tkanki miejskiej. Tyle, że przed wojną wszystko było budowane wg jednego modelu kwartały kamienicznej pierzejowej zabudowy. Dziś w wielu przypadkach dogęszczenie to walka developerów i inwestorów o maksymalne wyciągnięcie powierzchni z działki, a wówczas skutek jak poniżej przy ul. Brackiej.
5947) WZW. Nike "pozująca" na tle Starego Miasta. Nie ma dwóch bardziej wyrazistych symboli mówiących o potrzebie życia i rozwoju tego miasta.
5948) WZW. Dolny Mokotów i Grochów. Gdzieś między poniższymi blokami ginie Wisła.
5949) Kirkut przy Okopowej. Mimo, że z warszawskiego getta nie pozostał przysłowiowy "kamień na kamieniu" to nekropolia przy Okopowej wyszła dośc obronną ręką z wojennej pożogi. Warszawa jest chyba jedynym miastem, o którego dawnej świetności, wielokulturowości śiadczą nekropolie, a nie obecna zabudowa.
5950) WZWN. W kadrze zabudowa bliskiej Woli, która kończy się na granicy ul. Towarowej. Ciemny obszar w środkowej gónej części kadru to torowiska i bocznice kolejowe między Warszawą Główną, a Warszawą Zachodnią. Dalej perony dworca zachodniego i ciągnące się po horyzont peryferia: Włochy, Ursus, Piastów, Pruszków itd.
↧
2013-10-28 3:30
5951) Pomnik Powstania Warszawskiego. W kadrze w wieczornej odsłonie z dość przyjemną dla oka iluminacją. Obecnie pomnik zasłonięty budowlanym "parawanem" gdyż rozpoczęły się prace renowacyjne, które mają się zakończyć przed przyszłoroczną 70 rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.
5952) Szczęśliwice. Pętla autobusowa ulokowana między Parkiem Szczęśliwickim, a os. Szczęśliwice, które jest typowym wielkopłytowym osiedlem realizowanym przez kilka dekad na Ochocie.
5953) Ruiny Mostu Poniatowskiego. Widok archiwalny na wysadzone przęsło mostu (jedno z czterech wysadzonych w 1944 r.) i wydobyte w ubiegłym roku. Szkoda kolejnego miejsca świadczącego o burzliwych losach tego miasta, ale jednak korzyści płynące z oczyszczenia koryta Wisły i zapewnienie bezpieczeństwa przebywającym na pobliskiej plaży wydaje się być ważniejsze.
5954) Al. Solidarności. Odcinek między Żelazną, a al. Jana Pawła II - jego południowa pierzeja odbierana jest jako jedna z najbardziej monumentalnych i potężnych na mapie szeroko pojętego centrum. Klimat nadają socrealistyczne gmaszyska o 8 czy 9 kondygnacjach.
5955) Żyleta. Kibice Legii na stosunkowo nowym stadionie podczas jednego z meczów piłkarskiej eklstraklasy. Szkoda, że drugi rozpoznawalny warszawski klub jakim jest Polonia nie ma tyle szczęścia co Legia...
5956) Dzieciństwo. Wielu z nas dzieciństwo spędzone "w blokach" kojarzy się z placami zabaw pełnymi zniszczonych i niebezpiecznych sprzętów takich jak drabinki, huśtawki czy karuzele. Trzeba przyznać, że od kilku lat znalezienie na przyblokowych placach zabaw drabinek w kształcie podobnym do poniższego kadru staje się na szczęście coraz trudniejsze.
5957) WZW. Wiosenne Bielany - morze bloków między ul. Broniewskiego, a ul. Żeromskiego. Mimo znacznego udziału bloków w zabudowie dzielnicy, Bielany wydają się być dość przyjazne i pozytywne w odbiorze.
5958) WZW. Wiosenna Wola. Tu jest ciut gorzej... Wola to jakby Warszawa w pigułce. Dzielnica o mocno zróżnicowanej zabudowie i dość burzliwych przeżyciach. Jednak Wola daje się lubieć, szczególnie jeżeli na spojrzymy na nią przez pryzmat prężnego rozwoju inwestycyjnego jaki ta dzielnica przechodzi obecnie.
5959) WZW. I czas na Śródmieście, zimowe śródmieście, zimowe okolice Placu Grzybowskiego. Jedno z kilku miejsc w Śródmieściu, których obraz diametralnie zmienił się i zmienia się nadal na przestrzeni ostatnich lat.
5960) WZWN. Muranów. Pólnocna brama do śródmieścia. Kolejny obszar, który od ok. 10 lat przeżywa prawdziwy boom inwestycyjny i z wygonu zapomnianego przez wszystkich mieszkańców naszego miasta staje się prawdziwie wielkomiejskim obszarem miasta.
↧
↧
2013-11-04 3:30
5961) Żoliborz. Zaczniemy międzywojennym Żoliborzem. Tym "średnim" w skali zabudowy. Bo tak mniej więcej trzeba umiejscowić poniższą zabudowę - między Żoliborzem Willowym, a modernistycznymi koloniami.
5962) PKiN x 2. Odbicie Pałacu Kultury i nauki uchwycone w brudnych i zaniedbanych zabudowaniach Norblina. Kto wie być może za kilka lat Pałac kultury będzie odbijał się w nowoczesnej biurowo-handlowej zabudowie d. fabryki Norblina.
5963) WZW. Kadr z Pałacu Kultury i nauki w kierunku południowo-wschodnim. W kadrze od dołu widzimy zabudowę Powiśla, ponad, którą widzimy wille Saskiej Kępy i dalej bloki Grochowa, Witolina, Wawra. Linia horyzontu rozpływa się gdzieś daleko.
5964) Ulica Panieńska. Dziś spokojna i zapomniana uliczka Starej Pragi. A przecież to pozostałość po dawnej Pradze, "zamordowanej" przez wojska Suworowa w 1794 r. Ponoć kontynuacją ulicy Panieńskiej jest główna ulica warszawskiego ZOO. Ponadto jak dobrze pójdzie, to za lat "iks" oś ulicy Panieńskiej będzie kończyć efektowna zabudowa Portu Praskiego.
5965) Okiem snajpera. Czasem warto zaczaić się w jakimś wysoko położonym miejscu i chwytać w obiektyw widoki dalsze i bliskie, ludzi, zdarzenia, będąc fotograficznym snajperem.
5966) Eko Park. Ciekawy zespół miekszkaniowy. Architektonicznie na dość wysokim poziomie. Urbanistycznie nie najgorzej, choć znajdziemy w kilku miejscach płoty uniemożliwiające pełen dostęp.
5967) Stacja Techniczno Postojowa Kabaty. Zaplecze, które pierwotnie miało za zadanie obsłużyć tabor I linii metra. Jednak dopóki II linii metra nie uda się dociągnąć do zachodnich granic miasta, gdzie wybudowana zostanie kolejna STP Mory to Kabaty będą miały za zasadnie obsługę w sumie 450 wagonów (po dostarczeniu 35 pociągów Inspiro).
5968) Dworzec Centralny. Świeżo po remoncie, jeszcze z wszystkimi działającymi punktami świetlnymi, ale już obwieszony reklamami... I być może faktycznie, PKP dobrze robi, że np. Dworzec Zachodni planuje jako niewielki punkt z kilkoma kasami... Nie będzie problemu z utrzymaniem, ze szmatami reklamowymi. Ucierpią tylko pasażerowie, ale czy to w oczach PeKaPistów ważne... W końcu kto tu jest dla kogo...
5969) WZW. Śródmieście, Sielce, Czerniaków, Stegny, Sadyba i Wilanów z gmachem Świątyni Opatrzności Bożej. Doskonale widoczna oś ul. Sobieskiego, którą kiedyś m.in. ruszy tramwaj z Dworca Zachodniego do Wilanowa.
5970) WZWN. Szmulowizna ze swoim miksem przedwojennych kamienic i gomułkowsikch bloków. Ponadto na horyzoncie majaczy sylwetka Stadionu Nardodowego i zabudowy Kamionka. Znaczną część kadru zajmuje jeden z najciekawszych bloków w Warszawie. Najciekawszy pod względem adresu: al. Tysiąclecia 151. Planowanej od niemal pół wieku alei nadal nie ma, ale blok od blisko 50 lat stoi i ma się dobrze, a dodatkowo jakaś mądra głowa wyliczyła, że akurat w tym miejscu wypadnie nr 151 tejże alei.
↧
2013-11-05 1:30
5971) Elektrociepłownia Siekierki. Jedna z czterech warszawskich elektro/ciepłowni. Tu w ujęciu ponad Sadybą.
5972) Warszawa monumentalna. Przedwojenny gmach DOKP przy Targowej - tu w ujęciu od strony Solidarności. Architektem niezastąpiony Marian Lalewicz.
5973) WZW. Historyczny czar Warszawy pryska... patrzymy na fragment miasta zlokalizowany między dwoma historycznymi traktami prowadzącymi ze Starej Warszawy na zachód: między ul. Senatorską, a ul. Długą. Jak widać wojna i powojenna odbudowa wprowadziła na ten teren dość ogromne urbanistyczne spustoszenie...
5974) Wola, echże Ty. Odolany czyli fragment Woli, który niemal z dnia na dzień zmienia swoje oblicze. Przedwojenne dalekie peryferia Warszawy zabudowane zazwyczaj biedazabudową po wojnie przeszły przemysłową metamorfozę. Dziś zarówno PRLowskie fabryki i zakłady jak i przedwojenne kamienice i domki znikają i na ich miejscu powstaje kilku, czy kilkunastokondygnacyjna mieszkaniówka...
5975) Staromiejskie panoramy. Wisok zamykający oś ulicy Brozozowej. Odkryty przez moją osobę stosunkowo późno, ale jakże ciekawie skrócona perspektywa. Znajdujemy sie u wylotu Rynku Starego Miasta, a kadr zamyka kopuła kościoła Sakramentek na Rynku Nowego Miasta. Dodatkowo w połowie kadru widzimy wąwóz ulicy Mostowej.
5976) WZW. Archiwalny kadr ustrzelony gdzieś z Żoliborskiego osiedla Zatrasie. Dziś poniższa perspektywa zapewne uległa zmianie. Żoliborz Przemysłowy, czyli obszar w dolnej części kadru przechodzi niesamowitą metamorfozę będąc jednym z największych placów budowy w Warszawie.
5977) Warszawa w budowie. Czyli Cosmopolitan w początkowej fazie swojej budowy. Kadr ustrzelony niespełna 2 lata temu w jednym z najprzyjemniejszych etapów budowy: wieża zaczyna dopiero wyrastać ponad poziom zero więc trudno oszacować jak wysoko z danej perspektywy wieża będzie sięgać. iedługo taka zabawa czeka nas na budowie Warsaw Spire...
5978) Warszawa nocą. Staromiejska, a właściwie nowomiejska jesienna Warszawa. Wilgotny bruk w którym odbijają się wszystkie barwy wieczornego miasta.
5979) WZW. Stare Miasto w kadrze z Powiśla Czerniakowskiego. Kadr ustrzelony z jednego z "Iksów" czyli trzech mieszkaniowych punktowców Osiedla Torwar. Odległość w kadrze to jakieś 3 - 3,5 km.
5980) WZWN. Pólnocno-wschodnie śródmieście z Placami: Piłsudskiego, Dąbrowskiego, Małachowskiego, Teatralnym i Starym Miastem w kadrze. Iluminacja mostów: Śląsko-Dąbrowskiego i Gdańskiego nad którym mocno rozświetlono kolejowe tereny bocznic na Golędzionowa i Pelcowizny.
↧
2013-11-08 5:00
5981) Stare Miasto. Klimat ul. Piwnej, ulicy mniej popularnej niż równoległa Świętojańska, a przez to moim zdaniem ciekawszy. Patrząc na zdjęcia tuż powojenne jak mocno dosięgły Stare Miasto zniszczenia nie chce sie wierzyć, że udało się tak wiernie zrekonstruować niemal cały staromiejski organizm.
5982) Żoliborz. A jak Żoliborz to i kościół pw. Św. Stanisława Kostki, który dumnie góruje nad niemal całą dzielnicą. Ciekawy architektonicznie obiekt obok którego znajduje się grób ks. Jerzego Popiełuszki.
5983) Krakowskie Przedmieście. I jego początkowy fragment z Pałacem Staszica zamykającym oś widokową tejż ulicy, przed którym dumnie stoi pomnik Mikołaja Kopernika.
5984) Trasa WZ. I jedna ze szklanych wiat jakie stanęły na przystankach przy Parku Praskim i na Placu Bankowym. Przykład jak znacząco może różnić się założenie architektoniczne od faktycznego wykonania. Konstrukcja na wizualizacjach wydawała się lekka, a w rzeczywistości wyszła dość ciężka, zmontowana z dość dużych elementów. Niestety zanosi się, że historia może się powtórzyć przy wejściach do stacji II linii meta, które na wizualizacjach też były zwiewne...
5985) WZW. Plac Grzybowski, kościół Wszystkich Świętych i Pałac Kultury i Nauki w dość mdłym, zimowym, popołudniowym świetle.
5986) WZW. Archiwalny widok z Mokotowa w kierunku Śródmieścia. Dziś mniej więcej w środkowej części kadru nad całą pozostałą zabudową góruje kompleks Plac Unii.
5987) Ulica Oboźna. Jedna z kilku ulic łączących Powiśle z górnym miastem, ze Śródmieściem. Ulica jakby w cieniu Bednarskiej, Tamki czy Karowej, a jednak arcyciekawa, czekająca na uzupełnienie tkanki w okolicach Dynasy.
5988) WZW. Pozostały tylko kościoły. Muranów, w którym do 1943 r. biło serce żydowskiej Warszawy dziś jest całkowicie nową dzielnicą i tylko nieliczne obiekty takie jak widoczne w kadrze kościoły: Św. Augustyna i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny - przesunięty w 1962 r.
5989) WZW. Ponad ulicą Świętokrzyską, która jest jeszcze otwarta przed budową II linii metra. Ulica, która ma szansę stać się prawdziwie miejską, przyjazną pieszym ulicą. I szkoda tylko, że prace związane z przebudową, a właściwie odbudową Prudentialu wciąż stoją w miejscu...
5990) WZWN. Nocne ujęcie ponad Nowym Światem, na odcinku od Placu Trzech Krzyży po mniej więcej ul. Warecką. Miasto, które intensywnie żyje i nie chce zasnąć.
↧
2013-11-20 4:00
5991) WZW. Twin Towers plus Orco / FIM Tower. Jednym słowem tercet i najbardziej okazały cluster warszawskiej zabudowy wysokościowej lat 90-tych. I tak od 1996 r. pozostający bez zmian, choć zmiany są ambitne, tylko i na ile wiarygodne. Mowa bowiem łącznie o trzech wieżach 180 m, dwóch 220 metrowych i podwyższeniu starszego bliźniaka o 30 m...
5992) Świątynia Opatrzności Bożej. Czyli robimy mały wyskok do Wilanowa. Kadr nie ukazujący faktycznej potęgi tej budowli. Dodatkowo bez tła w postaci coraz bardziej szczelnie oplatającej śiątynie mieszkaniówki.
5993) Plac Trzech Krzyży i Nowy Świat. Jeden z obecnych 9 "wlotów" w Plac Trzech Krzyży. Na elewacji Banku ONG widzimy cień kościoła Św. Aleksandra w swej powojennej, ale i pierwotnej uproszczonej formie.
5994) Skyline. Widok z Mostu Łazienkowskiego uzmysławiający w jakim przedziale czasowym można wybudować wysokościowiec. Kadr archiwalny z niemal gotową bryłą Złotej 44 i brakiem w kadrze wieżowca Cosmo... Dziś oba wieżowce są na etapie wykańczania.
5995) WZW. Szary dziki zachód. Miks zabudowy przed i powojennej stale wzbogacanej o kolejne elementy. Wąwóz w dolnej-lewej części zdjęcia to ul. Miedziana -ulica, która chyba zachowała najwięcej ze swojego przedwojennego kształtu spośród innych ulic na tym obszarze.
5996) WZW. Kadr ustrzelony z Marymontu. Na horyzoncie warszawskie downtown, a z prawej strony masyw bloków rozlokowanych w okolicach Sadów Żoliborskich. Żoliborz to nie tylko przedwojenna zabudowa kamieniczna i willowa.
5997) Pomnik Mikołaja Kopernika. Kolejny warszawski pomnik z jakże burzliwą historią. Tu chyba w najmniej znanym kadrze bo z tłem w postaci Domu Interesów Andrzeja Zamoyskiego i Pałacu Staszica.
5998) Przed Pałacem Kultury i Nauki. Szanowny kamienny jegomość, który miał widok na budowę wszystkich wież jakie powstały przez ostatnie lata między ulicą Emilii Plater, a aleją Jana Pawła II. I zapewne jeszcze nie jedna budowa wysokościowca będzie przez owego jegomościa obserwowana...
5999) WZW. Wola, niemal w całości wypełnia poniższy kadr. Jedynie wyższa zabudowa zaakcentowana na horyzoncie to administracyjnie Śródmieście. I pomyśleć, że jedynie dachy kilku kamienic przy Okopowej to świadkowie dawnej przedwojennej Warszawy. Reszta zabudowy ma nie więcej niż 70 lat.
6000) WZWN. Grzybów, Wielopole, Leszno, Tłomackie, Nowolipie, Świętojerska. Dawne jurydyki warszawskie przekształcone w jeden organizm miejski u schyłku XVIII wieku. Dziś patrząc na urbanistykę omawianego terenu znów odnosimy wrażenie, że jest to zespół mniejszych dystryktów, z których każdy został wybudowany w innym stylu i charakterze.
↧
↧
2013-11-21 6:30
6001) Sala Kongresowa, która niczym wulkaniczna lawa wylewa się ze środka Pałacu Kultury i Nauki niemal na samą ulicę Emilii Plater. Ta dysproporcja zniknie w momencie budowy dwóch wież bodajże o maksymalnej wysokości 245 i 220 po obu bokach Sali Kongresowej. W świetle aktualnych informacji powiało w tym temacie optymizmem...
6002) WZW. Ponad Mirowem. Szafy Osiedla Za Żelazną Bramą niemal zalewają otoczenie wokół. Potężny przecież kościół Św. Karola Boremeusza z Chłodnej wydaje się być liliputem nie większym od Św. Aleksandra z Placu Trzech Krzyży...
6003) W centrum. Archiwalny widok z wolskiego fragmentu otoczenia Ronda Gierka. Dziś na szczęście wraz z remontem izolacji płyty nad Dworcem Centralnym stawy zarośnięte trzciną w których nierzadko można było spotkać dzikie kaczki zostały "wybetonowane". Kto wie jeszcze kilka lat zaniedbań i być może mielibyśmy w Warszawie kolejny Obszar Natury 2000.
6004) WZW. Kadr ustrzelony między dwoma blokami ww. Osiedla Za Żelazną Bramą. Kierunek - północ. A w kadrze socreal przy Elektoralnej i Ogrodowej, Sądy na Lesznie i dalej bloki Os. Stawki, a nawet jeden z ponad 20 piętrowców Osiedla Marymont Ruda. Gdzieś po środku ginie niemal cała zabudowa Muranowa...
6005) Zamek Królewski. Osobiście sam nie wiem czy warszawski Zamek Królewski zrobiłby na mnie, aż tak duże wrażenie gdyby nie był zrekonstruowany. Teza dość odważna, ale świadomość, że to co tworzyło się przez kilka wieków zostało odtworzone niemal w kilkanaście lat i to z taką dużą dbałością o detale budzi podziw. Choć oczywiście wiadomo, że każdy wolałby autentyk i brak II Wojny Światowej w Polsce i Warszawie...
6006) Nowe Miasto. Panorama Starego i Nowego Miasta podziwiana od strony Wisły z rejonu Mostu Gdańskiego jest wzbogacona o liczne wysokościowce z naszego downtown. I tylko przy gorszej pogodzie wieżowce potrafi skryć mgła, a panorama "traci" akcent wysokościowy i zyskuje na historyczności widoku.
6007) Kercelak czyli serce Woli. Woli serce, a w zasadzie serca biją w kilku miejscach, ale to Kercelak jest tym miejscem które można uznać za faktyczne centrum dzielnicy. No właśnie centrum - narazie tylko topograficznie bo nie faktycznie. Jeszcze dużo wody musi w Wiśle upłynąć zanim faktycznie widoczny poniżej teren stanie się przestrzenią publiczną godną miana centrum dzielnicy i to nie byle jakiej dzielnicy...
6008) Mały domek. Budynek wypatrzony gdzieś wśród podwórek ulicy Hożej wielokrotnie gościł w Filosssografii, ale myślę, że co jakiś czas warto wracać z kadrem obrazującym ten milusi budynek. Jest to jeden z kilku budynków/pałacyków jakie spotkamy w podwórkach południowego śródmieścia...
6009) WZWN. ZImowe popołudnie. Za oknami już niemal zmrok, ale miasto żyje na pełnych obrotach. Doskonała pora roku do uchwycenia warszawskich biurowych wysokościowców rozświetlonych tysiącami świateł.
6010) Światła Miasta. Krakowskie Przedmieście w kierunku południowym i zamykający oś ulicy Pałac Staszica z nieco wybrakowaną iluminacją. Zieleń niemal wylewa się z donic na ulicę... Powiało przyjemnym ciepłem letniego rozgrzanego miasta... Jeszcze nie teraz i nie przez najbliższe pół roku... Niestety...
↧
2013-11-22 6:00
6011) XIX Dzielnica. Dość spore osiedle mieszkaniowe o kapitalnej architekturze i przede wszystkim bez jakichkolwiek płotów. W kadrze etap pierwszy. Kadr archiwalny bo obecnie trwa budowa 2 etapu przed ww. budynkami. A potem 4 kolejne etapy, każdy w innej oryginalnej architekturze...
6012) WZW. Szmulowizna. Nieszczęśliwa, ale jakże magiczna część Pragi. Enklawa bez wyjścia, bo otoczona niemal z trzech stron torami i nasypami kolejowymi. Miks gomułkowskich bloków i kamienicznych ostańców.
6013) WZW. Zielony Ursynów. Teksty mówiące o betonowym blokowisku jakim był Ursynów stały się nieaktualne dobrych 15-20 lat temu. Obecnie po remoncie większości elewacji bloków Ursynów staje się faktycznie ciekawym, dużym i zielonym osiedlem...
6014) Bank Gospodarstwa Krajowego. Olbrzymi przedwojenny gmach stojący w narożniku Alej Jerozolimskich i Nowego Światu. Krytykowany za skalę przty rozpatrywaniu walorów Nowego Światu i chwalony za wielkomiejskość jaką potęguje w Alejach Jerozolimskich.
6015) WZW. Gorące lato w mieście. Szum samochodów, dzwonienie tramwajów, sygnały pojazdów uprzywieljowanych, a autor tego zdjęcia na dachu jednego z biurowców okolic skrzyżowania al. Solidarności z al. JPII. Dlaczego dopiero za pół roku możliwe będzie doznanie podobnych odczuć z obcowania z naszym miastem...
6016) WZW. Zielono i blokowo... Bloki Powiśla (Solca), Saskiej Kępy i Gocławia.
6017) Ulica Nowogrodzka. Ulica o zabudowie dość wierenie oddającej charakter przedwojennej Warszawy. Oczywiście bryła Hotelu Forum / Novotel skutecznie wprowadza "współczesność" w odbiorze ulicy, ale i tak przedwojenna Warszawa na Nowogrodzkiej jest bardzo silna.
6018) Lochy. Klimatyczne miejsce i rzadko odwiedzane, bo jeżeli mówimy i myślimy o barbakanie to mamy na uwadze spacer w ciągu ulicy Nowomiejskiej i Freta. A równie ciekawie jest na poziomie minus jeden, czyli poniżej poziomu ulic.
6019) Jesień. Park Lazienkowski, skarpa warszawska i świątynia Diany (zwana również świątynią Sybilli). Klimatyczny zakątek Łazienek, który w jesiennych barwach dodatkowo zyskuje.
6020) WZWN. Stare Miasto nocą. Bruk Placu Zamkowego zbierający w sobie odbicia wszystkich punktów świetlnych wokół - znak, że mamy późną jesień i Stare Miasto nabiera magii jakiej nie uświadczy się w jego murach podczas żadnej innej porze roku.
↧
2013-11-27 6:30
6021) Plac Unii Lubelskiej. Zaczniemy monumentalnie w miejscu, gdzie do 1916 r. administracyjnie sięgała Warszawa. I pomyśleć, że wówczas na 35km2 zamieszkiwało blisko 900 tys. ludzi. Dziś na obszarze 517km2 zameldowanych jest 1 700 tys., a faktycznie zamieszkujących grubo ponad 2 000 tys. A sama kamienica - cud, miód, orzeszki - jedna z najwyższych i najbardziej okazałych.
6022) WZW. Intraco II vel Elektrim vel Oxford Tower. Jedna z dwóch niemal bliźniaczych wieży położonych na południe od Dworca Centralnego. Po północnej stronie miały powstać jeszcze 3 lub 4 niemal identyczne wieże... 140 m wysokości - aktualnie, bo są plany podwyższenia do 170 m... Osobiście dostaję drgawek na samą myśl, że jeden z najbardziej eleganckich i klasycznych wieżowców Warszawy może zmienić swoje oblicze i to niekoniecznie na plus...
6023) WZW. Gocław uchwycony w dość niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Os. Orlik, czyli północno-zachodnia ćwiartka Os. Gocław i bloki wokół podwórka, które uwiecznione zostało w serialu "7 życzeń" i prawdopodobnie w "Zabij mnie glino". W "Zabij mnie glino" Gocław grał rolę Ursynowa, ale to szczegół, bo film przedni.
6024) Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. 21 468 pochowanych żolnierzy. A sam cmentarz to ciekawe założenie architektoniczne, które warto bliżej poznać.
6025) Ściana. Po prostu. Uchwycona bodajże gdzieś na Pradze. Ślad powojennych i dalej prowadzonych wyburzeń. Choć jeśli rozpatrujemy zabudowę Starej Pragi to patrząc na ambitne plany urbanistyczne epoki Gierka jakimś cudem udało się uniknąć holokaustu na zabudowie Pragi. Pierwotnie zakładano, iż do końća lat 80tych zostanie rozebrana niemal cała zabudowa Starej Pragi wzdłuż Brzeskiej, Targowej, Jagiellońskiej i wielu wielu innych ulic. Na szczęście "im" to nie wyszło, jak zresztą wiele innych rzeczy w tej epoce...
6026) Na Krakowskim Przedmieściu. Kościół Św. Anny, Odwach i Resursa Obywatelska. To skrócony przegląd obiektów w kadrze. Skrócony poprzez zastosowane nazewnictwo. Chcąc być dokładnym należałoby kościół Św. Anny określić również mianem: oo. Bernardynów, a Odwach mianem: Muzeum Przemysłu i Rolnictwa i dawnego klasztoru Bernardyńskiego. Tylko Resursa Obywatelska od początku była Resursą, choć powstałą w miejscu dawnego Pałacu Zamoyskich.
6027) Na Placu Trzech Krzyży. Południowa część placu i wylot Al. Ujazdowskich, Mokotowskiej i Hożej. Od lewej "skrócony" gmach Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, Kamienicy Lucińskiego i narożnego fragmentu Kamienicy Sukertów.
6028) WZW. Muranów czyli cluster północny zabudowy wysokościowej. Oczywiście nie tak imponującej jak chociażby clustry: centralny czy wolski, ale i tak swą skalą przebija niemal wszystkie miasta w Polsce... Ze strony Żoliborza, co widać na poniższym zdjęciu, nie, aż tak imponujący z uwagi na fakt, iż Moloch mieszkaniowy "Gdański" przysłania "North Gate". Inna kwestia to aktualność zdjęcia na którym brakuje dwóch kolejnych mini wieżyczek.
6029) WZWN. Skrzyżowanie ul. Grzybowskiej i Żelaznej. Ciekawe miejsce - zbieg dwóch ulic, przy których niewiele pozostało przedwojennej zabudowy. O ile Grzybowska idzie w dość dobrym kierunku (szczególnie na odcinku śródmiejskim i zachodnim - za Towarową), to już ul. Żelazna jest ulicą posiadającą najwięcej pomyłek urbanistycznych w mieście. Choć trzeba przyznać, że na poniższym kadrze, aż tak nie razi po oczach. A jeżeli weźmiemy pod uwagę plany budowy centrum handlowo-biurowego na terenie Norblina i planowany wysokościowiec (w mpzp) u zbiegu Prostej, Żelaznej i Pańskiej, to za kilka/naście lat widok może być całkiem całkiem.
6030) WZW. Stara i nowa Warszawa. W zasadzie Nowa (bo w kadrze widzimy wieże nowomiejskich kościołów) i jeszcze nowsza bo z zabudową wysokościową.
↧
2013-11-28 5:00
6031) Plac Zamkowy. Stosunkowo nietypowy kadr ustrzelony w brawie wieży zygmuntowskiej Zamku Królewskiego.
6032) Praga. I bloki Os. Panieńska. Dziwny mechanizm nadawania nazw osiedlom od ulic przy której się znajdują. Trudno mi powiedzieć, czy taki mechanizm był praktykowany również w innych miastach. Ale w Warszawie mamy dość sporo takich tworów typu: Panieńska, Ostrobramska, Majdańska, Bernardyńska, Górczewska itd. To ostatnie osiedle zasługuje na szczególną uwagę, bo Górczewska ma ok. 5 km długości...
6033) Muzeum Powstania Warszawskiego. W zasadzie Plac przed gmachem muzeum z prowadzoną wówczas budową biurowca przy Grzybowskiej 81. Dziś biurowiec jest już ukończony i chyba nawet "zasiedlony"... I pomyśleć, że niespełna 10 lat temu w momencie otwierania MPW okolica prezentowała się zupełnie inaczej. Miejsca opuszczonych fabryk i zakładów dziś skutecznie zajmują biurowce i mieszkaniówka.
6034) Panorama klasycznie. Widok z kładki przed Biblioteką Narodową - czyli klasyczne ujęcie warszawskiego downtown. Jeszcze bez Złotej 44 w swojej docelowej formie i z wstrzymaną budową Hotelu Hilton. Który jako szkieletor jest niemal niedostrzegalny w kadrze, za to po obecnym ukończeniu będzie całkowicie psuł poniższy kadr - niestety...
6035) WZW. Kadr z Żoliborza. Dolna część kadru dziś prezentuje się zgoła odmiennie. Ilość i skala wybudowanej przez ostatnie lata w tym miejscu mieszkaniówki pozytywnie poraża... A proces budowlany trwa dalej...
6036) WZW. Wola. Nietypowy kadr bo obecnie niemal niezmieniony, co dla omawianej okolicy jest rzeczą dość niebywałą. Jedyna zmiana w stosunku do stanu obecnego to lewa część zdjęcia i apartamentowiec Oxygene, który przysłonił część martwych kamienic...
6037) Śródmieście Północne. I zbieg Zgody, Złotej, Przeskok i Jasnej. Miejsce z olbrzymim potencjałem, ale z dość zaniedbaną przestrzenią. Z prawej strony kadru bryłę Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego przesłoni nieco rozpoczęta właśnie budowa biurowca o dość kontrowersyjnej architekturze...
6038) WZW. Czarno-biała panorama ustrzelona gdzieś z bloków Saskiej Kępy. Ciekawie prezentują się 3 miniwieżyczki ulokowane przy Rondzie Jazdy Polskiej: DS Riviera, Zebra i IBC, które z tej perspektywhy wydają się zaprzeczyć temu, że stoją przy tym samym skrzyżowaniu.
6039) Stare Nowe Miasto nocą. Ulica Mostowa, która nazwę swą wzięła od mostu, który stał na jej przedłużeniu ponad 400 lat temu... Mostu nie ma, ulica jest. Sam ulica i teren był przez kilka wieków spornym obszarem bo prawa do niego rościły sobie dwa Miasta: Staromiejska i Nowomiejska Warszawa.
6030) WZWN. Muranów czyli tu było getto, z którego nie pozostał kamień na kamieniu. Móc ujrzeć choć przez chwilę tą przedwojenną dzielnicę z jej ciekawymi mieszkańcami...
↧
↧
2013-12-02 6:00
6041) Święteczny okres. Kadr na czasie. Okres przedświąteczny wiąże się z dość licznie rozstawionymi Jarmarkami Świątecznymi. Mimo, że kiczowate to jednak tymczasowe budki na swój sposób muszą się podobać, a jeżeli z głośników wokół rozlega się wesoła świąteczna muzyczka to czuć, że blisko Święta.
6042) Kościół Księży Marianów pw. Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie. Obecny kształt nadany w powojennej odbudowie ze zniszczeń, ale historycznie dzieje kościółka sięgają XVII wieku, gdy Król jan II Sobieski polecił wybudowanie letniej rezydencji dla małżonkii Marii Kazimiery. To właście od tejże Marii obecny Marymont bierzę nazwę (Marymont = Góra Marii franc.).
6043) Most Gdański. I ciekawe specyficzne schody łączące poziom zero (Wisłostrada) z poziomem plus jeden (ruch tramwajowy i ścieżka rowerowa) z poziomem plus dwa (ruch samochodowy i pieszy).
6044) WZW. Archiwalne zimowe ujęcie warszawskiego downtown ustrzelone gdzieś z okolic ul. Płockiej i Syreny na Woli. Czasem człowiek nie ma szczęścia gdy po dniu pełnym słońca wieczorową porą miasto ogarnia mglisty mrok. A wówczas zdjęcia prezentują się jak poniżej.
6045) Dziki Zachód. Po prostu. Enklawy powojennych ruin i prowizorki w kilku miejscach Woli nadal dobrze się trzymają. Kwestią czasu jest kiedy ostatecznie znikną, ale narazie nadal są swoistym poligonem warszawskich kontrastów.
6046) WZW. Śródmieście Południowe z góry - klasycznie. W kadrze daje się zauważyć ciekawy neon na hotelu MDM przy Placu Konstytucji. Był to ponoć pierwszy neon w Polsce na którym możliwe było wyświetlanie wszelakich obrazów ruchomych. Ot ciekawostka, która po raptem kilku tygodniach i miesiącach wróciła do standardowego jednokolorowego sposobu wyświetlania. A szkoda...
6047) WZW. I zoomik na Tadeusza Kościuszkę, którego pomnik w 2010 r. ustawiono na Placu Żelaznej Bramy. Pomnik jest kopią oryginalnego postumentu jaki znajduje się w Waszyngtonie. Co ciekawe Kościuszko przybrany został w strój amerykańskiego generała.
6048) Święto Niepodległości. Kadr archiwalny z czasów, gdy 11 listopada Warszawy nie przemierzały marsze i hordy żądnych wrażeń pseudopatriotów. Ot spokojny przegląd wojsk na Plac Piłsudskiego, na starym nie wyremontowanym Placu Piłsudskiego. Plac nowy, ale wciąż bez odbudowanego Pałacu Saskiego.
6049) WZWN. Osiedle za Żelazną Bramą plus reszta zabudowy powoli przełamiującej dominację 19 bloków tego osiedla. Trzeba przyznać, że w poniższym kadrze elewacje owych bloków prezentują się dość atrakcyjnie. Dziś po 2 czy 3 latach od ustrzelenia poniższego kadru stan elewacji bloków OSiedla za Żelazną Bramą mocno się postarza i pogorszył.
6050) WZWN. Oczami wyobraźni można ujrzeć kolejne wysokościowce jakie obejmie poniższy kadr. Głównie "słowacką" wieżę HB Reavis jaka powstanie na terenach pokolejowych przy Chmielnej. Mówi się o 220 metrach... Odrębną kwestią są dwie wieże jakie powstaną zgodnie z mpzp obok Sali Kongresowej. Wysokość 220 i 245 m...
↧
2013-12-04 5:30
6051) Wokół Pałacu Kultury i Nauki. Czyli jak umiejętnie uchwycić gęstość miasta wzdłuż ulicy Emlii Plater. W sukurs przyszła nam Sala Kongresowa, dzięki której udało się stworzyć pozorny efekt kanionu wysokościowej zabudowy. Docelowo tak, narazie nie...
6052) Nie rozumiem. Chyba nigdy nie będę w stanie zrozumieć powodów i przyczyn zachowań uwidocznionych na poniższym kadrze. Do wybicia szyby skłonny jest chyba tylko i wyłącznie człowiek głupi, bez poczucia jakiejkolwiek własnej wartości, który tak durnymi zachowaniami próbuje zwalczyć własne kompleksy... A efekt, jak na poniższym kadrze...
6053) Saska Kępa i jej uroki. Blok jakich w Warszawie powstały setki w latach 50tych i pierwszej połowie lat 60tych. A jednak wyróżniający się mocno na plus. To już nie typowa szarzyzna jaką znamy chociażby z Północnego Muranowa tylko faktycznie ciekawa elewacja. Niestety bloki te, a jest ich kilka przy ul. Londyńskiej, w żaden sposób nie są zabezpieczone przed wszechogarniającą nas styropianizacją...
6054) Cosmopolitan - początek. Kto dziś pamięta jak wyglądał teren na którym dziś stoi 160 metrowa wieża? Niewielu, ja bez posiłkowania się archiwalnymi zdjęciami również nie. W kadrze sam środek budowy - bo nie zapominajmy, że dość wiele czasu zajęła budowa metodą podstropową podziemnych kondygnacji Cosmpolitka. Obecnie takie widoki będziemy podziwiać na budowie Warsaw Spire, a za jakiś rok na budowie Q22. Która wieża po nich będzie następna?
6055) WZW. Bielany raz. Sporo czasu zajęło mi "obskoczenie" wszystkich 14 szaf osiedla Piaski na Bielanach. Efekt - jak poniżej. Niestety z ogólnodostępnych klatek schodowych nie uda się dobrze uchwycić panoramy warszawskiego centrum...
6056) WZW. Bielany dwa. I za takie widoki lubię tą dzielnicę. Co prawda warunki atmosferyczne nie najciekawsze, ale dość czytelnie objawia się ukłąd urbanistyczny dzielnicy. Widać, jak wzorowo w epoce socrealizmu realizowano przedwojenne założenia urbanistyczne. Na horyzoncie bloki os. Piaski o których pisałem powyżej.
6057) WZW. Czas na kadr z mojej Woli. Wysokość miasta, jakże się zmieniła i wzrosła przez ostatnie 70 lat. W kadrze kilka kamienicznych ostańców, które wydają się nic nie znaczącymi liliputami wśród nowej wysokiej zabudowy.
6058) Metropolitan. Wewnętrzny dziedziniec. Miejsce przyjemne aczkolwiek dość powszechnie krytykowane jak i cała bryła Metropolitana... Osobiście bardzo lubię ta enklawę, bo nie ukrywajmy wokół trudno o jakiekolwiek miejsce, które można uznać za właściwie zagospodarowaną przestrzeń publiczną dla pieszych.
6059) WZW. Początkowy, a właściwie końcowy (jeżeli weźmiemy pod uwagę numerację) fragment Krakowskiego Przedmieścia. A nad nim kaskadowo układają się bryłu Hotelu Europejskiego, Hotelu Victoria i gmachu NBP.
6060) WZW. Miasto. Kiedyś jednolite, wręcz monolityczne z tysiącami podwórek studni. Dziś o wiele bardziej zróżnicowane z kilkunastoma, może kilkudzesięcioma enklawami obrazującymi przedwojenny charakter tego miasta. Pod nami jedna z takich enklaw czyli obszar między Wiejską, a Alejami Ujazdowskimi, Mokotowską, Wilczą...
↧
2013-12-06 6:30
6061) Serce miasta. Las Kabacki? Las Bielański? Skąże znowu. Samo serce miasta i ścieżka pieszo-rowerowa na prawym brzegu Wisły. I tak powinno pozostać. Lewy brzeg Wisły to miasto wylewające się nad rzekę. Prawy brzeg to okiełznana pod potrzeby mieszkańców zieleń.
6062) WZW. Wrzeciono, Wisła i Tarchodwory - w takiej kolejności od dołu kadru można scharakteryzować poniższy widok. Na horyzoncie słupy energetyczne, których widok jest namiastką przedwojennej Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej, która ze swoimi 10 masztami o 140 m wysokości musiała z odległości dość ciekawie się prezentować w podwarszawskich Starych Babicach.
6063) WZW. teren Browarów Warszawskich. Ech... Na etapie wyburzania grono wyrażających żal z tego tytułu było pomniejszone o tych, którym podobały się wizualki i plany hiszpańskiego developera dla tego terenu. Obecnie niemal każdy jest rozżalony tym, że tak imponujący kompleks przemysłowy poszedł pod kilof i nic na tym terenie się nie dzieje... Ponoć budynki, jak widać na poniższym kadrze zostały rozebrane jedynie do poziomu zero, a pod ziemią znajdują się nadal ogromne piwnice...
6064) Wiadukt Markiewicza przy ul. Karowej. Ech... Arcycciekawy obiekt w otoczeniu typowo warszawskim, czyli zaniedbane znaki i bariery, krzywe chodniki i paskudne latarnie. Ww. wiadukt to perełka, ale wystarczy odejść na 5 m od obiektu by ujrzeć typową warszawską drogową rzeczywistość...
6065) WZW. Serce Warszawy okresu Belle Epoque. To na i wokół obecnego Placu Powstańców Warszawy biło wielkomiejskie serce Warszawy przed I Wojną Światową. Dziś z tej wielkomiejskości i świetności pozostało niewiele - ogryzki kamienic pochowanych po bocznych uliczkach. Sam plac to ściek komunikacyjny otoczony gmachami banków i biurowców. Niestety jeszcze kilka lat poczekamy na jakiekolwiek sensowne ruchy na tym terenie, bo nastąpia one dopiero po wybudowaniu pod placem podziemnego parkingu.
6066) Aleja Jana Pawła II. Czyli Sex Shop & Kebab. Przynajmniej tak wygląda śródmiejska pierzeja na odcinku od al. Solidarności po Nowolipki. Wolską pierzeję na ww. odcinku udało się okiełznać i od kilku lat miejsce poprzednich paskudnych pawilonów zajął całkiem zgrabny kompleks handlowy. Czas na Śródmieście...
6067) Targówek Mieszkaniowy. Tych bloków nie można pomylić z żadnym innym warszawskim osiedlem. Tylko na Targówku bloki mają udziwnienie w postaci skośnych elementów ścian ponad ostatnią kondygnacją.
6068) Cmentarz Żołnierzy Włoskich na Bielanach. Bardzo urokliwy i zadbany cmentarz.
6069) WZW. Staromiejskie kościoły w komplecie wraz z Zamkiem Królewskim i Stadionem Narodowym tworzą dość ciekawy miejski pejzaż.
6070) WZWN. W kadrze obszar, któremu bardzo dużo brakuje, by można powiedzieć o nim coś pozytywnego. Mimo wszystko należy się cieszyć, że nie zrealizowano pomysłów z lat 70 tych, gdy skrzyżowanie Grójeckiej, Alej Jerozolimskich, Towarowej i Raszyńskiej, czyli ob. Plac Zawiszy miało stać się kilkupoziomowym bezkolizyjnym węzłem.
↧
2013-12-10 5:30
6071) Eko Park. Na początek stosunkowo młody zespół mieszkaniowo-biurowy Eko Park. Teren o powierzchni ok. 18 ha na którym powstało całkiem sporo ciekawej architektury.
6072) PRL wiecznie żywy. Czyli dość ciekawe wejście do kompleksu handlowego położonego na Przyczółku Grochowskim zaraz obok najdłuższego łamanego bloku w Warszawie.
6073) Dzikie Pola. Odolany - dziki kraj. Znajdujemy się ok. 5 km od Pałacu Kultury i Nauki pośród licznych czynnych i nieczynnych bocznic kolejowych. Krajobraz niemal kosmiczny, ale jakże klimatyczny. Cywilizacja zaczyna delikatnie pukać na Odolany od strony Jana Kazimierza, gdzie licznie powstaje nowa zabudowa mieszkalna i biurowa.
6074) WZW. Zmieniająca się panorama Warszawy. I pomyśleć, że kiedyś niemal przez kilka wieków panorama Warszawy, na którą wyłącznie składały się wieże budowli sakralnej i Zamku Królewskiego, pozostawała bez zmian. Obecnie warszawska panorama wchodzi w okres, który gwarantuje niemal co roku zmian tego widoku. I tak ścisłego rodzeństwa dorobią się m.in. widoczny z prawej WTT i być może widoczna z lewej Babka Tower. Oby...
6075) WZW. Pylony Mostu Siekierkowskiego w kadrze ustrzelonym gdzieś z bloków Osiedla za Żelazną Bramą. Mimo odległości, dość znacznie dominują w kadrze. A jeszcze ciekawiej jest, gdy postaramy się przeanalizować przebieg Wisły w terenie, w poniższym kadrze. Widoczne na tle Pylonów bloki stoją na prawym brzegu Wisły...
6076) WZW. Dziki zachód wciąż dziki. Musi jeszcze dużo wody w Wiśle upłynąć, zanim poniższa okolica zacznie przypominać miasto w wydaniu śródmiejskim.
6077) WZW. Kadr pokazujący jak potrzebne są nowe wysokościowce wzdłuż ul. Żelaznej, które pozwolą na fizyczne połączenie obu clustrów: Śródmiejskiego i Wolskiego. Być może sprawę załatwią dwie wieże o wys. ok. 130 m. tj. Liberty Tower i Mennica, których powstanie wydaje się być przesądzone.
6078) Aleje Jerozolimskie. Odcinek aspirujący do miana tego najbardziej wielkomiejskiego, z obustronną wielopiętrową zabudową. Soc architekura występująca na tym odcinku jest dość zaniedbana, ale na swój sposób ciekawa. Co ciekawe w kadrze widzimy m.in. przedwojenną kamienicę zaadoptowaną po wojnie w soc pierzeję.
6079) Kościół Św. Anny. Kościoły położone przy Krakowskim Przedmieściu miały stosunkowo dużo szczęścia wyjść z II Wojny Światowej i warszawskiego powstania bez szwanku. No prawie wszystkie, bo kościół Św. Krzyża został bardzo mocno zniszczony. W kadrze barokowe wnętrze kościoła Św. Anny.
6080) WZWN. Stadion Narodowy w pełnym blasku. Dopiero na żywo przy falującej iluminacj Stadion Narodowy pokazuje pełnię swojego wdzięku. I faktycznie lokalizacja w samym centrum dużo daje w postrzeganiu tego obiektu. Tyle szczęścia nie miał Wrocław czy Gdańsk w których główne stadiony miejskie leżą na peryferiach, a przez to przez większą część roku święcą pustką wokół.
↧
↧
2013-12-16 5:30
6081) Warszawskie wieże. W kadże reprezentantki z XIX i XX wieku. Kiedyś 42 m. wieża Filtrów Warszawskich górowała nad tą częścią Starej ochoty i Południowego Śródmieścia. Dziś, gdy w Warszawie mamy kilkaset budynków o wysokości większej aniżeli owe 42 m wieża jest praktycznie niedostrzegalna w panoramie miasta.
6082) WZW. Osiedle Jelonki. Najstarsza część wielkopłytowego osiedla, które w wielu miejscach przeplata się z przedwojennymi domami jednorodzinnymi ni niewielkimi kamieniczkami. A ponad blokami w odległości raptem 6 km panorama warszawskiego downtown.
6083) Stare Miasto. Na Starym i Nowym mieście funkcjonuje tylko jeden hotel. Pięciogwiazdkowa Regina przy ul. Kościelnej. Ile jest hosteli - trudno mi powiedzieć. Jak widać po namalowanej reklamie przynajmniej jeden znajduje się nieopodal tarasu na Gnojnej Górze i ul. Jezuickiej.
6084) Zima w Alejach Jerozolimskich. Można powiedzieć, że znajdujemy się w najbardziej żywym odcinku Alej. Żywym i przede wszystkim obustronnie zabudowanym. Co prawda obecnie DH Smyk, który robił dość duży ruch, po zamknięciu robi jedynie za stelaż reklamowy, ale miejmy nadzieję, że po remoncie i rozbudowie okolica jeszcze bardziej się ożywi.
6085) WZW. Cluster centralny w widoku z północy w czasach gdy Złota 44 i Cosmopolitan były nieobecne w poniszej panoramie. Z żadnego innego miejsca nie daje się odczuć tak stromej kaskadowości panoramy warszawskiego centrum. Mamy Hale Mirowskie i park wokół nich. Obok 16 piętrowe szafy osiedla Za Żelazną Bramą z którymi sąsiadują już ponad 100 metrowe wieżowce.
6086) Żydowski cmentarz przy Okopowej. Miejsce, które jest naznaczone podwójnie śmiercią, gdyż nie żyją Ci, którzy winni czcić pochowanych tu zmarłych. I chyba najdobitniej o tym świadczy napis na Pomniku Pamięci Dzieci - Ofiar Holocaustu: "Babcia Masza miała dwadzieścioro wnucząt, Babcia Hana miała jedenaścioro. Tylko ja ocalałem. Jacek Eisner".
6087) WZW. Downtown ponad blokami Ochoty, za którymi ukryły się niższe i jakże liczne kamienice Starej Ochoty.
6088) Ulica Marszałkowska nocą. Mimo swych wad to jednak Ściana Wschodnia jest najbardziej żywym odcinkiem Marszałkowskiej.
6089) WZW. Misz masz panujący wokół Placu teatralnego skutkuje kontrastami jak poniżej. Trzy bloki widoczne po lewej stronie to jedne z tych najbardziej znienawidzonych w mieśćie pomyłek urbanistycznych. Pomyłek z których mieszkańcy mają fenomenalne widoki zarówno na Stare i Nowe Miasto, ale i na całe śródmieście.
6090) WZWN. Jakże warszawski krajobraz. Hale Mirowskie wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. Powojenny socreal przemieszany z gomułkowskimi szafami Osiedla Za Żelazną Bramą i budynkami powstałymi już po 1989 r. w kompleksie Atrium. A najciekawsze jest to, że w miejscu parku widocznego u dołu kadru przed wojną przebiegała ul. Krochmalna, jedna najbiedniejszych, ale i jedna z najbardziej znanych warszawskich ulic na świecie, po której na poniższym odcinku nie pozostał żąden ślad.
↧
2013-12-17 5:30
6091) Nowa Koszykowa. Ulica Koszykowa w swoim nowym powojennym przebiegu. Co ciekawe z biegiem lat, stopniowo wygasa w człowieku żal za utraconą przedwojenną zabudową Koszykowej, a wzrasta satysfakcja z socrealistycznych monumentalnych budowli przy tej ulicy. Pełnią szczęscia byłoby mieć zarówno starą Koszykową, jak i nową, która musiałaby powstać w innym miejscu, bądź kosztem mniej okazałej zabudowy.
6092) WZW. Ciekawe zestawienie. Przed nami jeden z dwóch bliźniaczych PRLowskich biurowców. Pierwszy został wysadzony pod potrzeby budowy XIX dzielnicy, drugi jak mi wiadomo rówżnież został obecnie unicestwiony. Ponadto dwa najwyższe muranowskie wysokościowce w towarzystwie wolskiego samotnika - WTT. Jeszcze samotnika, choć jak wiadomo braciszek w postaci WS dość szybko nam rośnie.
6093) PKP Powiśle. "Uprzejmie informujemy, iż pociągi podmiejskie kursują z pominięciem przystanków Ochota, Środmieście, Powiśle i Stadion. Prosimy o przejście na peron 2 Dworca Centralnego". Kilkukrotnie miałem przyjemność słyszeć podobny komunikat na Powiślu. To nie żart, tylko fakt, że na Powiślu ogłaszane są komunikaty ze Śródmieścia, jak widać często absurdalnie nieprzymyślane w treści przekazu...
6094) Schody w Parku Kultury im. Śmigłego-Rydza. Fotogeniczny plener dla wielu fotosesji i plan do wielu filmowych seriali. Bądź co bądź nie ma chyba większych schodów Warszawie. Dłuższe, i owszem, chociażby prowadzące na Kopiec Powstania Warszawskiego, ale szersze przy tej ilości stopni, chyba nie.
6095) WZWN. Most Świętokrzyski na tle praskiej zabudowy. Zimowa, nocna odsłona nadwiślańskich krajobrazów.
6096) WZW. Śródmieście widziane z Bielan. Na pierwszym planie komin ciepłowni Bielańskiego Szpitala. Dalej Babka Tower i Błękitny jako dwa najwyższe wysokościowce w kadrze. Pozatym liczne towarzystwo o niższej wysokości i pudło CH Arkadia w środkowej części kadru.
6097) Plac Grzybowski. Przyjemna letnia pora i przedwojenne kamieniczne ostańce w towarzystwie sąsiedniej kilku, a nawet kilkunastokrotnie wyższej zabudowie.
6098) WZW. Wola i kościół p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
parafii św. Wojciecha (ach to warszawskie dwunazewnictwo kościelne) w towarzystwie wolskich bloków i burowców. W kadr wkradł się również żuraw funkcjonujący jako punkt skoków bungee na Moczydle.
6099) Ponad Nowym Miastem. W kadrze od prawej wieże części nowomiejskich kościołów: Św. Jacka, Św. Ducha, Katedry Polowej. Do tego towarzystwo "tajemniczego" biurowca na tyłach Arsenału, WTT i wieża kościoła ewangelicko-reformowanego przy Al. Solidarności.
6100) Ul. Kozia. Do czasu przebicia ul. Miodowej do Krakowskiego Przedmieścia w 1887 r. to właśnie Kozia była głównym połączeniem między Miodową, a Krakowskim Przedmieściem.
↧
2013-12-23 5:00
6101) Secesja. Wojenna pożoga pochłonęła dość znaczny odsetek warszawskich secesyjnych kamienic. A jeśli już nie sama "wojna" to powojenna odbudowa miasta. W kadrze dość ciekawy przykład, stosunkowo niedawno wyremontowanej secesyjnej kamienicy przy ul. Mokotowskiej, która powoli urasta do rangi najbardziej śródmiejskiej ulicy w Śródmieściu (w sensie ilości wyremontowanych i okazałych kamienic).
6102) Kolejowo. Warszawska kolejowa średnica - linia kolejowa o największym w Polsce natężeniu. Cztery tory przechodzące przez sam środek miasta. Dwa pociągi podążające w obu kierunkach się na kolejowym moście to norma, trzy pociągi również dość częsty widok, ale bywają i sytuacje gdy Wisłę w jednym momencie pokonują i cztery składy.
6103) XIX Dzielnica. Archiwalny kadr sprzed kilku lat podczas oddawania do użytku I etapu. Dziś wykańczany jest etap II, a w kolejce do budowy czekają cztery kolejne etapy. Powstaje kawał fajnego miasta, bez płotów z handlowymi przyziemiami. I pomimo, że obecnie okolica to nadal wielki wygon, kolejne inwestycje mieszkaniowe "obok" to tylko kwestia czasu.
6104) Jan III Sobieski w Łazienkach. Jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych warszawskich pomników. Ciekawy w swej formie, pobudzający wyobraźnię. Oczywiście podobnie jak i łazienkowski Fryderyk Chopin najlepuiej prezentujący się na tle złotej polskiej jesieni.
6105) WZW. Klasyczny widok. Południowe śródmieście, dachy kamienic, socbloków i współczesnych biurowców w kadrze z 30 piętra PKiNu. W kadrze raptem dwa pełne podwórka studnie. Gdybyśmy na to miejsce spojrzeli 70 lat temu, ujrzelibyśmy takich studni dziesiątki (w kadrze) a tysiące w całym mieście.
6106) WZW. Warszawskie downtown w towarzystwie wolskiej zabudowy. W zasadzie Wola dominuje, bo budynków śródmiejskich w kadrze widzimy raptem 5 sztuk. Ale za to jakie 5 sztuk...
6107) VitkaC. Czyli zagęszczania śródmieścia dalszy ciąg. Miejsce dawnego pawilonu Chemii znajdującego się przy dość niewielkim skwerze przy ul. Brackiej zajął widoczny w kadrze ekskluzywny dom handlowy. Budynek, jak przystało niemal każdej warszawskiej inwestycji, wzbudza tyle samo pochwał co i słów krytyki. Najbardziej w tym wszystkim szkoda utraty osi widokowej ul. Brackiej.
6108) WZW. Czarne chmury nad miastem. Kolejny kadr z "piwnicy" Filosssa. I szkoda tylko, że taki widok mam ze strychu, a nie z okna mieszkania...
6109) WZWN. Światła miasta. Jeszcze nie tak gęsto, jeszcze dość "szczerbato". Ale spokojnie kolejne wysokościowce, które wejdą w skład najstarszego warszawskiego clustra wysokościowej zabudowy "w drodze". Co prawda wcześniej powstaną zapewne słowackie wysokościowce przy Chmielnej, które przysłonią poniższy widok, ale na ten fakt nie powinniśmy chyba, aż tak bardzo narzekać.
6110) WZW. Bloki Bródna, dziki praski brzeg Wisły i Staromiejska zabudowa wraz z najbliższym otoczeniem. W kadrze dominuje bryła Teatru Wielkiego, którego określenie mianem "wielki" nie jest przypadkowe.
↧