5701) WZW. Wieża Zygmuntowska Zamku Królewskiego i sam Zygmunt III Waza na swej kolumnie. Dziś nikt sobie nie jest w stanie wyobrazić Warszawy bez Zamku Królewskiego czy Kolumny Zygmunta, a przecież jeszcze 40 lat temu trwała odbudowa tego gmachu.
5702) Na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Sam Plac obecnie ogrodzony płotem za którym trwają prace budowlane, bynajmniej nie w związku z odbudową Pałacu Saskiego. Będąc w tym miejscu i zerkając na kontrastujące ze sobą obiekty: Grób Nieznanego Żołnierza, szafę OŻB, krzyż papieski i wieżowiec WTT zawsze oczami wyobraźni staram się ogarnąć to miejsce w kształcie z przed 1944 r... Było inaczej po prostu...
5703) Warszawskie kościoły. Świadectwo skali zniszczeń dokonanych niemieckimi rękami w pożodze wojennej. W wielu przypadkach z bogatych wnętrz przetrwały tylko to co nie mogło się spalić. Poniżej kadr z kościoła Św. Jacka na ul. Freta w którym zginęło ok. 1000 osób po zbombardowaniu świątyni podczas Powstania.
5704) WZW. Plac Wileński na Pradze, pod którym trwa obecnie budowa II linii metra.
5705) Dom Słowa Bożego im. ks. K. Romaniuka na Grochowie. Wybudowany w latach 1931-1934 na podstawie projektu Stefana Szyllera.
5706) Plac Grzybowski. Kolejny kadr z Placu Grzybowskiego, miejsca, które przeszło niesamowitą metamorfozę na przestrzeni ostatnich lat. Nie mówię tylko o samym remoncie, ale również o remoncie dwóch kamienic przy Próżnej, czy budowie 166 m Cosmopolitana.
5707) WZW. Grochów, echże Ty. W kadrze pierwszy plan to zabudow Grochowa, ale na dalszych planach widzimy m.in. Kamionek, Szmulki, Muranów i liczne osiedla na Bielanach i Żoliborzu.
5708) Na Moście Gdańskim. W zasadzie pod mostem czyli na dolnym poziomie przeznaczonym do ruchu tramwajowego i rowerowego.
5709) WZW. Archiwalny kadr na masyw centralny z okolic skrzyżowania Alej JPII i Solidarności. Złota 44 jeszcze w budowie, a Cosmopolitana w ogóle jeszcze nie widać. A za kilka laty w kadr wejdą m.in. 159 m Q22, 188 m UBS czy wieże HB Reavis przy Chmielnej/JPII, których wysokość być może nas pozytywnie zaskoczy...
5710) WZWN. I klasyczny widoczek na Śródmieście Południowe z tarasu PKINu. Rozświetlone biurowce przy Rondzie Jazdy Polskiej i dwie smugi świetlne biegnące niemal po horyzont to ulice Sobieskiego i Czerniakowska na Dolnym Mokotowie.
↧
2013-08-07 12:42
↧
2013-08-12 14:08
5711) WZW. I dość częsty u mnie ostatnio powrót do przeszłości. W momencie ustrzelenia poniższego kadru trudno było sobie wyobrazić jak wpasuje się Cosmopolitan w otoczenie jak i w sam poniższy kadr. Dziś gdy Cosmopolitan stoi i ma się dobrze trudno jest sobie wyobrazić sytuację gdy go nie było... Ot dziwna zależność...
5712) Staromiejskie mury. Stosunkowo niewiele jest w Polsce miast, w których ostały się miejskie fortyfikacje. Abstrahując od liczby miast, któe je kiedykolwiek posiadały, bo pod tym względem Mazowsze było niemal pustynią. Po wojnie mury Starej Warszawy odsłonięto, uzupełniono, odbudowano i efekt widoczny jak poniżej gdzie widzimy najstarszy oryginalny XIV wieczny fragment murów na tyłach kościoła Św. Marcina.
5713) "Ulica Wolska fason ma". I najciekawszy fragment tejże ulicy. Najciekawszy obecnie bo niemal z kompletną północną pierzeją i nieistniejącą pierzeją południową. Widoczna w kadrze kamienica dogorywa i kwestią czasu jest gdy Dzielnica Wola pokusi się o jej rozbiórkę, a szkoda... Bo owa kamienica mogła stanowić podstawę do odtworzenia południowej pierzeji tejże ulicy.
5714) WZW. Ochota, Pole Mokotowskie i Służewiec na horyzoncie. Jeżeli się nie mylę to z prawej strony kadru widzimy koszmarek TVP made by niedoszły Prezydent m. st. Warszawy...
5715) WZW. W zasadzie obracamy się o 180 stopni by ujrzeć Ochotę i Wolę.
5716) Zielono mi. Środek 2 milionowego miasta i głusza niczym w samym środku puszczy kampinowskiej. Ścieżka pieszo-rowerowa na prawym brzegu potrafi zaskoczyć.
5717) WZW. Miasto ponad dachem BUWu.
5718) WZWN. Zimowa iluminacja Krakowskiego Przedmieścia w kadrze ustrzelonym z wieży przy kościele Św. Anny.
5719) WZW. ZImowe miasto w odsłonie B&W. Szmulki, Stara Praga, Stare Miasto, Śródmieście, Wola. Gdzieś ginie Wisła i Mariensztat.
5720) Łorsoł Baj Najt Gut. MDM, czyli 100% socrealizmu w mieście. Często dochodzę do refleksji, iż źle się stało, że tylko tyle socrealizmu w Warszawie powstało, chociaż w sumie jest to, aż tyle... Plac Konstytucji to obecnie jesyny Plac w Warszawie, którego otacza monolityczna architektonicznie zabudowa.
↧
↧
2013-08-13 10:21
5721) Plac Zbawiciela. Socrealistyczna zabudowa otacza ww. Plac w 60% i momentami żałuję, że to tylko 60%, a nie 90%, czyli socrealistyczny Plac Zbawiciela i kościół pod tym samym wyzwaniem... Choć z drugiej strony nie wyobrażam sobie Placu Zbawiciela bez kamienica Jasieńczyka - Jabłońskiego (Metodystów). Ale już kamienica Domańskich przedstawiająca obecnie żałosny zaniedbany widok mogłaby ustąpić kolejnemu socrealistycznemu skrzydłu wokół Placu...
5722) WZW. Dość szeroki kadr obejmujący od dołu: SocMuranów, Muranów gomułkowski, Os. Stawki (czyli charakterystyczna rama H), Żoliborz, Os. Marymont Ruda (jak że ciekawie prezentuje się ta wyspa ponad 20 kondygnacyjnej zabudowy), Tarchodwory i prawdopodobnie bloki Legionowa. Wprawne oko ponadto dojrzy Most Północny i kościół Pokamedulski przy Dewajtis.
5723) Pomnik budowy Szosy Brzeskiej. Stoi sobie przy Grochowskiej "obelisk" ciemny niczym smoła. Odsłonięty w 1825 r. dla ucczenia wybudowania w latach 1820-1823 r. brukowanej szosy z Warszawy do Brześcia.
5724) Trasa WZ. Wdzięczny i zacny to obiekt do fotografii i omawiania. Tu w kadrze z Tarasu ponad tunelem Trasy WZ lub już wieży kościoła Św. Anny. Ech ta perspektywa...
5725) Filmowa Warszawa. Praga i oficyna przy Konopackiej, która zagrała w filmie Rezerwat jako miejsce zamieszkania głównego bohatera. Notabene film bardzo klimatyczny i godny polecenia.
5726) Państwowy Bank Rolniczy przy ul. Nowgrodzkiej. Jednym słowem M. Lalewicz w najczystszym wydaniu z 1927 r. Jakimś cudem gmach przetrwał w nienaruszonym stanie pożogę wojenną i dziś służy swoimi okazałymi wnętrzami licznie odwiedzanym go ekipom filmowym.
5727) Muranów. Nowy Muranów. Cluster midrise'ów jaki powstał w miejscu dawnego Placu Muranowskiego imponuje. A warto zauważyć, że to jeszcze nie koniec inwestycji w tym rejonie, bo na zabudowę czeka chociażby olbrzymi pas terenu między ul. Słomińskiego, a torami koleji obwodowej.
5728) Ulica Chłodna. Ech... Degradacja ulicy "pełną gębą". Przedwojenna wolska Marszałkowska dziś nadal straszy. Obskurne piętrowe pawilony jakie powstały w południowej pierzeji między ul. Wronią, a Żelazną wpływają negatywnie na jakikolwiek odbiór zacnej kiedyś Chłodnej. Nowe inwestycje wyprą kiedyś i owe pawilony, ale narazie mają się one w najlepsze...
5729) WZW. Skyline ponad Ochotą. Zota 44 dopiero na etapie wznawiania budowy. Wypadałoby ustrzelić aktualne foto z poniższej miejscówki...
5730) WZWN. Skyline z okolic ul. Syreny na Woli. Przyjemny dla oka widok, który w wyobraźni opatrzony jest już gotowym Warsaw Spire, młodszym braciszkiem widocznego w kadrze "wolskiego samotnika" wieżowca WTT.
↧
2013-08-14 13:35
5731) Ulica Grochowska. Odcinek nieopodal Ronda Wiatraczna to typowe dla Warszawy kontrasty i żywe muzeum architektury. W kadrze dominuje modernizm w różnych jego odmianach i socrealizm. Na uwagę zasługuje ciekawa plomba z lat 90tych obłożona cegłą klinkierową.
5732) Żoliborz Przemysłowy. Teren pierwotnie przeznaczony pod funkcje przemysłowe dziś przechodzi metamorfozę. Na miejscu dawnych fabryk i zakładów powstaje dość spora dzielnica mieszkaniowa. Podobnie rzecz się ma z innymi dzielnicami postindustrialnymi: Służewcem, Wolą... I chyba tylko na Żeraniu ten proces przebiega najmniej dynamicznie.
5733) Europlex z kinem Multiplex. Ja odważę się rzec: Multikleks, bo cały komleks przy Puławskiej wraz z sąśiednim centrum finansowym jest architektoniczną "kupą". Ale kto wie... Ta architektura jest wciąż świeża... Może za lat dziesiąt zostanie uznana za przykład poszukiwawczy stylu narodowego w wolnej kapitalistycznej Polsce. Żeby nie było - mocno cenię inne budynki powstałe w latach 90tych, ale nie omawiany multikleks...
5734) Ulica Grzybowska. Na poniższym kadrze, mimo jego dość słabej jakości owa Grzybowska wydaje się być intensywnie żyjącą śródmiejską ulicą. I zapewne kiedyś nią będzie. Narazie jednak ów odcinek Grzybowskiej sąsiaduje z dużym pustynnym terenem po dawnych Browarach Warszawskich, na zabudowanie którego się nie zanosi tak szybko...
5735) WZW. Zimowy smutny pejzaż ponad Żoliborzem. Poza kościołem Św. Stanisława Kostki widzimy bloki przy Dymińskiej/Krajewskiego, za którymi widzimy Starą i Nową Warszawę.
5736) WZW. Osiedle Gocław, które stopniowo zatraca swój pierwotny charakter, charakter dość zgrabnego wielkopłytowego osiedla, w którym urbanistyka była dość ciekawie zaplanowana. Nowe liczne "plomby" - nierzadko o gabarytach większych niż stare bloki to jedno, a drugie i to o wiele gorsze to nagminne grodzenie terenów wokół starych bloków. Ale żeby nie było - często jeden blok ma kilka wspólnot więc i ogrodzony blok to kilka odrębnie wydzielonych podwórek...
5737) Lato w mieście. Powrót mieszkańców nad Wisłę trwa. jeszcze kilka lat temu to był sport dla ludzi lubiących ekstremalne wyzwania, dziś w letnii weekendowy wieczór nad Wisłą przebywają tysiące mieszkańców. Warszawa potrzebuje Wisły, a Wisła potrzebuje mieszkańców miasta...
5738) WZW. Kadr imponujący, ale świadomość, że aktualny widok to Złota 44 i Cosmopolitan w kadrze powoduje, że kadr mocno traci na uroku...
5739) WZW. Wola i zgrupowanie kilkunastopiętrowców w okolicach Wolskiej, Płockiej i Skierniewickiej.
5740) WZWN. Ponownie Wola, tym razem okolice Hali Mirowskiej na zachód od Aleji JPII. Wprawne oko dostrzeże żurawie na budowie "Rezydencji Biała", która powstała w miejscu socrealistycznego biedabloku, oczywiście przy ul. Białej - obecnej ul. Białej, bo przedwojenna przebiegała o jakieś 100-120 m na wschód.
↧
2013-08-19 10:26
5741) WZW. Zaczynamy klasycznie, czyli Osiedle Torwar w kadrze ustrzelonym z Pałacu Kultury i Nauki. Osiedle enklawa położone poniżej skarpy, które przynajmniej w moim odczuciu sprawia bardzo przyjemne wrażenie.
5742) Noc. W zasadzie wieczór zimową porą i ludzie przemykający gdzieś pod estakadami ul. Marymonckiej "przerzuconej ponad Trasą Armii Krajowej.
5743) WZW. I Mokotów w kadrze ustrzelonym bodajże z punktowca przy Wołoskiej/Odyńca...
5744) Bielany. I kadr zestawieniowy w którym widzimy ul. Kasprowicza, pod którą przebiega I linia metra. Budynek stacji metra Wawrzyszew, bloki osiedla Wawrzyszew, kominy Huty i nowe bloki powstające wizawi stacji metra Młociny.
5745) WZW. Elektrociepłownia Siekierki jeszcze z czterema kominami z pierwszym planem w postaci mieszkaniówki starszej nowszej OSiedla Stegny.
5746) Kamikadze. Czyli zagwózdka typu: "a może jednak spadnie"... Ot fenomen żurawii samowznoszących się. Swoją drogą ciekawe na jaką wysokość maksymalnie żuraw może się unieść. Poniżej kadr z budowy Złotej 44, gdzie najwyższy żuraw miał wysokość bodajże 200 m. Z niecierpliwością czekamy na maksymalną wysokośc żurawii na Warsaw SPire, któe mają osiągnąć wysokość 240 m, a więc o te kilka metrów więcej niż PKiN.
5747) WZW. Wola po prostu. Miks kamienic, bloków i nowoczesnych biurowców. Pula tych pierwszych stale się zmniejsza na rzecz nowoczesnych biurowców czy apartamentowców.
5748) WZW. Osiedle Jelonki. Pomińmy kolory nowych elewacji, bo tylko czowiek sobie ciśnienie podniesie, a skupmy się na urbanistycznym układzie osiedla. Osiedle Jelonki to kilka mniejszych zespołów budowanych etapowo. W kadrze zespół, który w Systemie Informacji miejskiej widnieje jako Jelonki Północne. Trzeba przyznać, że bloki i ciągi przeplatających się między nimi chodników zaprojektowano w dość przyjemny dla pieszego sposób. Dość mocne skojarzenie z północną najstarszą częścią Ursynowa.
5749) WZW. Wola i Śródmieście przedzielone granicą administracyjną jaką jest Aleja Jana Pawła II. olejny miks bloków i przedwojennych kamienic. Nowych inwestycji mniej, bo i obszar niemal w całości gęsto zabudowany.
5750) WZWN. Czyli jak budowa Złotej 44 ponownie ruszała. To był przygnębiający widok, gdy przez kilkanaście miesięcy 17 piętrowy szkielet Złotej zaburzał odbiór tej części miasta. Tym większa radość była gdy budowa ruszyła i Złota ponownie zaczęła się wznosić, co widać na poniższym kadrze.
↧
↧
2013-08-20 15:12
5751) Plac Unii Lubelskiej. Kojarzony głównie z gigakamienicami między Polną i Marszałkowską oraz Al. Szucha i Klonową. A tu w narożniku między Marszałkowską i Al. Szucha mamy niepozorną 3 piętrową kamieniczkę, której fragment od Aleji Szucha widzimy w poniższym kadrze. Swoją drogą nietypowo została umieszczona wieżyczka na owej kamienicy - można rzec od podwórka.
5752) Wolski Zachód Słońca. W zasadzie Wolsko-Bemowski bo znajdujemy się przy ul. Obozowej / Dywizjonu 303, a widoczny w kadrze wiadukt nad "przemysłową" linią kolejową stanowiącą zachodnią granicę administracyjną dz. Wola. A sama ul. Dywizjonu 303 czeka na dobudowanie drugiej nitki. Zresztą warszawska kolejka ulic, które czekają na drugą jezdnię jest b. długa i Dywizjonu 303 napewno nie znajduje się wysoko w tej kolejce. Wystarczy wymienić chociażby ulice: Andersa, Wołoską czy Broniewskiego.
5753) WZW. Wola i otoczenie zajezdni tramwajowej przy Młynarskiej. Dość dzielnie pośród nowej zabudowy trzyma się przedwojenny zespół "szkolno-mieszkaniowy" pracowników Tramwajów Warszawskich widoczny wzdłuż ul. Siedmiogrodzkiej.
5754) Twarze. "To niespokojne cienie na szlachetnych twarzach Kamiennych postaci bohaterów powstania".
5755) WZW. Wola, a w oddali warszawskie downtown, które dość mocno ciąży obecnie ku Woli. Kadr archiwalny więc bez Złotej 44 i Cosmopolitana, któe dość dużo wniosły do warszawskiego skyline'u. Nasze myśli jednak biegną już ku kolejnym wysokościowcom, które za jakieś 2 lata wniosą aportem kolejny wkład w warszawską panoramę: Warsaw Spire, Q22 i PCC to 3 wieże, których budowa rozpoczęła się bądź rozpocznie do końca br. Co przyniesie w tej materii rok 2014?
5756) WZW. Stare Miasto, Stare Miasto, Wiernie Ciebie będziem strzec, Mamy rozkaz Cię utrzymać, Albo w gruzach twoich lec...
5757) Pomnik Poległych i pomordowanych na wschodzie. Kolejne miejsce na martyrologicznej mapie Warszawy.
5758) Kontrast biurowców i kamienic. Widok doskonale potwierdzający tezę, iż współczesna architektura wysokościowa doskonale komponuje się z kamieniczną Warszawą z przełomu wieków XIX i XX. Kadr dedykowany tym, którzy uważają, iż kolejny wieżowiec, jaki może powstać u zbiegu ulic Nowgrodzkiej i Emilii Plater burzy "urbanistyczny" układ śródmieścia południowego".
5759) WZWN czyli tęsknimy za Wami Żydami. Muranów - nowa dzielnica, nowe miasto i nowi mieszkańcy, którzy już od ponad 60 lat zamieszkali na terenie cmentarza po dawnej dzielnicy żydowskiej. 75 lat temu poniższy kadr prezentowałby się jako morze kamienic poprzecinanych nieistniejącymi ulicami o nazwach znanych nam obecnie i zupełnie zapomnianych przez historię: Lubeckiego, Ostrowską Glinianą, Beera Majzelsa, Libelta...
5760) WZW. Na zakończenie panorama warszawskiego centrum z Targówka Mieszkaniowego.
↧
2013-08-21 10:56
5761) WZW. Klasyczny "akt" z dość dużej odległości. Dopiero nałożenie na Pałac ultury i Nauki innych obiektów, które z powierzchni chodnika również wydają się niebotykami, uwidaczniają dysproporcję wysokości i dominacji PKiN nad tymi obiektami. Wieża Bazyliki Matki Boskiej Łaskawej na Starym Mieście ma zapewne ok. 60-70 m, ale na tle PKiNu wydaje się być "karzełkiem".
5762) Grochowskie Kaskadowce. 6 sztuk zgrupowanych w 3 pary budynków o zmiennej liczbie kondygnacji od bodajże 12 do 20. Urbanistycznie dość dziwnie rozplanowane na mapie Grochowa, ale już dalszej odległości w widokach panoramicznych dużo wnoszą do odbioru Grochowa jak i całej dzielnicy nazwanej Pragą Południe...
5763) WZW. A skoro już znaleźliśmy się na Pradze Południe to pozostańmy tam na chwilę, patrząc na gocławskie bloki z wysokości. Tu rodzi się kolejna zależność mówiąca o tym, że z im wyższych bloków składa się dane osiedle wielkopłytowe, tym więcej powierzchni zajmują osiedlowe parkingi. Wielkie parkingi zazwyczaj odgrodzone siatką z setkami aut to nieodzowny element niemal każdego dużego osiedla. Nie inaczej jest na Gocławiu, który szczególnie lubuje się we wszelkim grodzeniu...
5764) Witolin. Praga południe dominuje w dzisiejszej wrzutce. Tym razem ulica Ostrobramska z wieżowcem Polsatu na pierwszym planie. Architektura, która dość szybko się zestarzała, i nie pomogła w jej odbiorze nawet przebudowa, rozbudowa sprzed kilku lat gdy wieżowiec otrzymał dwie widoczne w kadrze przybudówki do połowy wysokości. Na dalszym planie jeden z trzech punktowców JW Construction, których architektura pozostawia wiele do życzenia...
5765) WZWN. To jeszcze jeden kadr obrazujący wyżej omawianą dzielnicę. praga Południe bodajże z tarasu PKiNu. Niska zabudowa Saskiej Kępy czy Grochowa "ginie" pod naporem bloków Gocławia, Witolina, Saskiej Kępy i Grochowa. W poniższej perspektywie miasto wydaje się dość szybko kończyć. Do najdalszych bloków jest raptem ok 7 km, ale samo miasto administracyjnie kończy się jakieś 17-19 km od miejsca z którego został ustrzelony poniższy kadr.
5766) Grób Marka Edelmana. Dość długo unikałem prezentowania kadrów obrazujących groby poszczególnych osób. A jednak jest to również forma czci i pamięci o tej osobie. Na taka pamięć na pewno zasługuje M. Edelman. A sam kadr potwierdza fakt, iż żydowski kirkut przy Okopowej nadal "żyje", nadal na nim mają miejsce pochówki.
5767) WZW. Osiedle za żelazną bramą w kolejnej odsłonie. Daje się zauważyć, że monopol monolityczności we wschodniej, śródmiejskiej część osiedla został przełamany budynkami i wieżami, jakie powoli powstają od ponad 20 lat na tym terenie. Część zachodnia, wolska to jednak nadal jednolita ściana elewacji poszczególnych szaf osiedla. Ale i na przełamanie tej jednolitości przyjdzie czas...
5768) WZW. Szeroki kadr z odległym downtown na horyzoncie i blokami Rakowca na pierwszym planie. Ustrzelony z już z "włoskich" bloków os. Jadwisin położonych za linią kolejową do Radomia.
5769) Kościół Św. Karola Boremeusza przy Chłodnej. Jeden z trzech kościołów mających za "patrona" Św. Karola Boremeusza i zarazem najstarszy z tych kościołów bo z roku 1849. Jeden z nielicznych obecnie symboli świetności dawnej ul. Chłodnej.
5770) Ulica Nowogrodzka nocą. Jedna z najciekawszych ulic południowego śródmieścia i nie tylko przez fakt dość licznie zachowanej przedwojennej zabudowy. Druga po Koszykowej najdłuższa ulica południowego śródmieścia, która wchodząca dość długim klinem w teren dz. Ochoty. Całkowita długość 2,1 km. Oczywiście ww. kryterium nie odnosi się do "giga" ulic jakimi na terenie Śródmieścia Południowego są Aleje Jerozolimskie, Marszałkowska, czy Armii Ludowej.
↧
2013-08-22 13:58
5771) Krakowskie Przedmieście. Skrzyżowanie z Królewską na dużym zbliżeniu. I jakby nie patrzeć w poniższy kadr to środkowy budynek zaprojektowany przez B. Pniewskiego nijak do tego miejsca nie pasuje. Budynek zajął miejsce kamienicy Beyera, poważanego XIX wiecznego warszawskiego fotografa, która posiadała z wieńczącą zaokrąglony narożnik rotundę i która stała się inspiracją do zastosowania podobnego elementu przy projektowaniu Hotelu Bristol. Zresztą zaokrąglonych narożników na tym fragmencie Krakowskiego Przedmieścia jest ciut więcej, bo należy pamiętać o Hotelu Europejskim i Domu bez Kantów. Podsumowując: do dziś mamy 5 z ówczesnych 6 zaokrąglonych narożników Krakowskiego Przedmieścia.
5772) WZW. Powrót do Przeszłości. Dopiero dziś, gdy 166 m Cosmopolitan jest niemal gotowy widać jaka pustka bije z poniższego kadru. Ale i dzisiejsze zdjęcia wydadzą się dla nas puste, jeżeli za kilka lat dojdzie do budowy 90 m budynku w miejscu teatry Żydowskiego i w dalszej perspektywie zastąpienia budynku Gminazjum sąsiadąującego z Cosmpolitanem czymś wyższym - bo to jest raczej więcej niż pewne.
5773) Święto Niepodległości. Tegoroczne obchody 11 listopada odbędą się na wyremontowanym Placu Marszałka Piłsudskiego, a w kadrze jeszcze "stary Plac" i przyjęcie wojsk przez Prezydenta RP B. Komorowskiego, którego można dostrzec na telebimie.
5774) Powiśle, Solec, Powiśle Czerniakowskie. Czyli kolejny rejon miasta kojarzony z kilkoma określeniami. W kadrze wylot ulicy Wilanowskiej (nie mylić z Aleją Wilanowską) w ulicę Czerniakowską. Pierwszy. Zburzony w 1944 r. narożnik narożnej kamienicy zastąpił blok, a za nim zarówno od strony Wilanowskiej jak i Okrąg mamy pozostałości tejże kamienicy. Południowa pierzeja Wilanowskiej dziś nie istnieje, ale do 1944 r. istniała w skali podobnej do swojej północnej odpowiedniczki.
5775) WZW. Osiedle Marymont Ruda w liczbach. Ogółem 18 bloków z czego: 6 sztuk o 21 kondygnacjach, 3 sztuki o 13 kondygnacjach i 9 sztuk o 16 kondygnacjach. Jest to "najwyższe" osiedle w Warszawie.
5776) Na Tamce. Kapitalna ulica, która pomimo licznych powojennych uzupełnień w zabudowie przedstawia iście przedwojenny klimat. Nie bez znaczenia na to odczucie mają wpływ widoczne w kadrze 3 przedwojenne 7 kondygnacyjne kamienice, które pomimo uproszczonych elewacji i braku balkonów, tworzą iście wielkomiejski klimat przedwojennej Warszawy.
5777) WZW. Warszawski downtown z osiedli Stegny i Sadyba. W linii prostej do PKiNu mamy jakieś 7 km.
5778) Wola. Park Moczydło na Kole i górka "śmieciowa" usypana po wojnie z gruzów lewobrzeżnej Warszawy. Przyjemny park i ciekawy punkt widokowy na dość duży obszar Woli, Bemowa i Śródmieścia, choć wizyta w celach widokowych polecana jest zimową porą. Latem warszawska zieleń jest zbyt bujna by dostrzec zza niej wszystko.
5779) Warszawski brzeg. I kontrast jakiego nie spotkamy w żądnym innym polskim mieście. Przynajmniej nie w skali spotykanej nad warszawską Wisłą.
5780) WZWN. Zimowe warszawskie popołudnie, w zasadzie wieczór, gdy miasto rozbyłyska tysiącami świateł. O tej porze doskonale widać którą część wieżowca Mariott zajmuje hotel, a którą biura... Po pewnej godzinie proporcje rozpalonych świateł zmieniają się na korzyść tych hotelowych.
↧
2013-08-26 13:50
5781) Stare/Nowe Miasto. Zbieg ulicy Mostowej ze Starą, Brzozową i Bugaj to teren, o prawo do którego rościły sobie "obie" historyczne Warszawy. Dziś, a w zasadzie od 1792 r. ten problem już nie występuje. Niestety po 1945 r. pojawił się kolejny czyli nie odbudowanie, bądź nie zabudowanie południowej pierzeji ul. Mostowej. W zamyśle postanowiono wyeksponować staromiejskie mury, podobnie jak w ciągu ul. Podwale, w rzeczywistości stworzony został nienaturalny wygon sięgający po Wisłostradę.
5782) Zima na Powiślu. W kadrze ulica Dobra na odcinku od Tamki po wiadukt kolejowej średnicy czyli jedna z przedwojennych enklaw na Powiślu i Solcu. I jest to zdecydowanie największa enklawa zachowanych przedwojennych kamienic zlokalizowanych przy ulicach Dobrej, Solcu, Tamce, Smulikowskiego, Jaracza i Czerwonego Krzyża. Tylko czemu nie pokuszono się o odtworzenie latarni pastorałów modernizując oświetlenie...
5783) Historia warszawskiej infrastruktury lotniczej. Dziś to "tylko" port lotniczy im. F. Chopina (Okęcie) i lotnisko pomiędzy Bemowem, a Bielanami określanem Lotniska Bemowo lub Babice służące ratownictwu medycznemu i sportowemu. przed wojną i po wojnie Warszawa była "bogatsza" o lotniska na Polu Mokotowskim, Młocinach i Gocławiu. Po infrastrukturze lotniczej na Polu Mokotowskim i Młocinach nie pozostały żadne ślady. Natomiast na Gocławiu w cieniu bloków kryją się m.in. 2-3 hangary lotnicze, z których jeden widzimy na poniższym kadrze.
5784) WZW. A skoro już o Gocławiu mowa. Poniżej kadr w którym widzimy w dolnej części właście Gocław, później wody "Balatonu" i kolejne bloki na Przyczółku Grochowskim.
5785) WZW. I kolejna odsłona Osiedla za Żelazną Bramą. Niemal sterylny kadr. W dolnym narożniku widzimy przebieg ul. Krochmalnej. Kiedyś blisko 2 km ulica. Dziś 500 m ogryzek już w granicach administracyjnych Woli przy którym zachowało się nawet kilka przedwojennych kamienic. Jedna z najbiedniejszych ulic przedwojennego śródmieścia, po której dziś nie pozostał niemal żaden ślad.
5786) Ulica Śniadeckich. Przed wojną ulica w skali i na miarę obecnej Lwowskiej, która jako jedyna dziś tak dużo zachowała przedwojennego klimatu. Dziś ślepo kończąca się na socgmachach MDMu z nielicznymi, aczkolwiek okazałymi, przedwojennymi kamienicami.
5787) Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeden z najbardziej monumentalnych gmachów jakie powstały w Warszawie przed II WŚ. Po wojnie rozbudowany o skrzydło od strony ul. Brackiej w miejscu którego pierwotnie planowano budowę skrzydła z kilkunastopiętrową okrągłą wieżą.
5788) Łorsoł Baj Najt Gut. Plac Trzech Krzyży z uboższą, pierwotną wersją kościoła Św. Aleksandra, kamienica pod Gryfami i Vitkac, czyli nowy ekskluzywny Dom Handlowy, który przeciął historyczną oś widokową ul. Brackiej.
5789) WZW. Warszawskie "downtown" ustrzelone bodajże z Chomiczówki. Przed nami olbrzymi pas zieleni na którą składają się m.in. ogródki działkowe przy Forcie Bema, Wojskowy Cmentarz Powązkowski, Las na Kole, Stare Powązki wraz z cmentarzem żydowskim.
5790) WZWN. Na tyłach Ronda ONZ. W kadrze Rondo 1 i Ilmet, który będzie zastąpiony 188 m wieżą UBS. Niżej wzdłuż ul. Śliskiej kilka przedwojennych kamienicznych ostańców, które jakimś cudem uchowały się "na tyłach" wielkiego miasta. Warto wejść, o ile to jeszcze możliwe, na podwóża owych kamiec, nad którymi dość mocno dominuje obecna wieża Ilmetu. Jaki widok ujrzymy, gdy powstanie niemal dwukrotnie wyższe UBS?
↧
↧
2013-08-27 11:05
5791) Zamek Królewski. Cóż można napisać, kadr klasyczny prezentujący jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Warszawy jakim jest Zamek Królewski. Odbudowa Zamku Królewskiego można uznać za jedną z najważniejszych i najbardziej doniosłych inwestycji XX wiecznej Warszawy. Precedens, który nigdy nie zostanie powtórzony, oby...
5792) WZW. Okolice Placu Żelaznej Bramy z wysokości. Dziś to zupełnie inny układ urbanistyczny i nieliczne obiekty które przetrwały wojenną i powojenną pożogę. Kto dziś pamięta, że poza istniejącymi nadal ulicami: Ptasią, Przechodnią, Graniczną na Placu Żelaznej Bramy zbiegały się również: Skórzana, Rynkowa, Żabia?
5793) Aleja Jana Pawła II i Hotel Mercury. Ech, w momencie robienia poniższego zdjęcia, a była to chyba zima 2010/2011 jeszcze chyba nikt nie był świadomy, że nie miną 2 lata i Hotel Mercury zniknie z miejskiej przestrzeni? Po City Center to drugi obiekt, który został rozebrany by ustąpić miejsce pod budowę wieży. Kolejka spektakularnych rozbiórek jakie będziemy podziwiać w najbliższych latach jest jednak o wiele dłuższa: wieżowiec Ilmet, biurowiec Dipservice przy Świętokrzyskiej, Mennica przy Prostej, IPN przy Rondzie Daszyńskiego, Teatr Żydowski z Placu Grzybowskiego... Itd. itp...
5794) Architektura. Gdyby ktokolwiek zapytał mnie gdzie zostało zrobione poniższe zdjęcie, to bez posiłkowania się przebiegiem całego spaceru podczas którego ustrzelony został ów kadr, nie byłbym w stanie odpowiedzieć. Ilość nowych biurowców i obiektów komercyjnych, które powstały przez ostatnie 20 lat w Warszawie idzie już chyba w setki, a tym samym określenie obiektu na podstawie poniższego wyrwanego z kontekstu kadru jest trudne, ale nie niemożliwe...
5795) WZW. Muranów. Patrząc na poniższe zdjęcie czujemy dumę i satysfakcję, że kolejny wygon jakim było otoczenie dawnej zajezdni autobusowej przy Inflanckiej zmienia się w całkowicie nowe miasto. A jednak gdzieś w głębi czujemy tęsknotę za utraconym. Bez odpowiedzi pozostaje krótkie pytanie: Dlaczego? Bez wojny, obu warszawskich powstań dzisiejszy Muranów byłby nadal olbrzymią dzielnicą w której język polski występowałby w mniejszości...
Tęsknię za Tobą Żydzie - po prostu...
5796) Plac Piłsudskiego zimową porą. Zimowa aura, resztki promieni słonecznych promieni i nieliczni ludzie przemykający przez Plac Marszałka Piłsudskiego doskonale odpowiada charakterowi ww. miejsca... Można rzec jeden z najważniejszych placów w mieście, wg niektórych najważniejszy, a jednak pusty, zapomniany...
5797) WZW. Ponad Placem Krasińskich, Gmachem Sąu Najwyższego i Katedrą Polową WP.
5798) Łorsoł Baj najt Gut. Kontrast biurowców i kamienic - ale jakże przyjemny dla oka... Ulica Emilii Plater jest specyficzna. Jak dla mnie najbardziej ze wszystkich śródmiejskich ulic ma klimat jaki spotykamy nadal na Starej czy Nowej Pradze.
5799) WZW. Panorama warszawskiego downtown bez Złotej 44 wydaje się obecnie pusta i niekompletna.
5800) WZWN.I kolejna odsłona południowego śródmieścia w kadrze z tarasu PKiNu. Śródmieście to oczywiście pierwszy plan. Na dalszym planie m.in. Sielce, Czerniaków, Siekierki, Sadyba, Wilanów...
↧
2013-09-04 12:07
5781) Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa. Istnym paradoksem było, że najbardziej reprezentacyjną dzielnicę epoki stalinizmu zaplanowano wybudować w miejscu, w którym Warszawa wyszła obronną ręką z pożogi wojennej... Dziś cieszy nasze oczy monumentalizm socrealistycznej architektury i nie jedna łezka roni się przy oglądaniu zdjęć dawnej Marszałkowskiej.
5782) Warszawskie kościoły. Kościół parafii Św. Faustyny Kowalskiej z Bródna wybudowany na początku XXI wieku.
5783) WZW. Osiedle Jelonki z panoramą centrum na horyzoncie. Ta część Jelonek wybitnie kojarzy mi się z autami zajmującymi niemal każdy wolny fragment parkingu, ulicy czy chodnika. Na tą część Jelonek składa się 39 identycznych bloków. W kadrze bloki z ulicy Borowej Góry, w obrębie których nie funkcjonuje żąden większy osiedlowy parking, więc sytuacja tak jak opisałem powyżej.
5784) Powiśle - moje Powiśle. Mimo, że nie mieszkam na Powiślu od ponad 6 lat, to sentyment pozostał. Dzielnica inna od wszystkich. Specyficzny klimat potęgowany przez wiadukty rozpościerające się nad ulicami...
5785) WZW. Bielany i morze bloków, bo blisko 800 sztuk jakie na tej dzielnicy występują. A jednak całość nie razi tak po oczach jak wiele innych blokowych rejonów miasta.
5786) WZW. Downtown w ujęciu z Żoliborza, a może Bielan. Chyba jednak z Żoliborza bo u dołu kadru charakterystyczny budynek "zielony" znajdujący się na Żoliborzu Przemysłowym nieopodal ul. Krasińskiego.
5787) Na wiślanym brzegu. Kadr w którym nasz PKiN doskonale komponuje się ze staromiejskimi wieżami. O dziwo w panoramę nie wszedł żaden z "nowszych" wieżowców. Dziś zapewne takie ujęcie było by jeszcze trudniejsze do uchwycenia z uwagi na fakt, iż poniższe zdjęcie zostało zrobione przez ukończeniem konstrukcji Złotej 44.
5788) WZW. Przyjemy "wąski" kadr, który jednak obfituje w wiele obiektów się na nim znajdujących. Mowa mlin. o przyzmiemiu PKiNu, moście Łazienkowskim czy bryle Centrum Zdrowia Dziecka w Miedzeszynie (górna krawędź kadru - prawdopodobnie).
5789) WZWN. Na zakończenie dwa nocne kadry. Powiśle skompane w zimowym mroku. Na horyzoncie rozświetlone punkty takie jak kościół Św. Krzyża, Błękitny wieżowiec, Para Intraco i North Gate oraz bryła Zamku Królewskiego.
5790) Łorsoł baj najt gut. Wrzutkę zaczęliśmy kadrem z Placu Konstytucji i w tym samym miejscu kończymy, tyle, że tym razem nocą. Jednym słowem 100% socrealizmu w kadrze.
↧
2013-09-12 6:30
5791) Ulica Stawki. Tu nie tak dawno było "ściernisko", a niedługo będzie "San Francisco". Okolica d. Placu Muranowskiego przez ostatnie 10 lat nabrała wielkomiejskiego kształtu, a to oczywiście jeszcze nie koniec inwestycji bo wolnych terenów jeszcze sporo zostało. Tak czy inaczej obecny "Nowy Muranów" jest zapewne znaczną wielkomiejską rekompensatą za utracony przedwojenny Plac Muranowski, który był jednym z najbardziej spójnych architektonicznie i urbanistycznie placów przedwojennej Warszawy. Plac, który dziś nawet nie jest mozliwy do precyzyjnego wskazania jego lokalizacji i kształtu.
5792) Warszawa klasycznie. Czyli narożna kamienica o "klasycznym" wyglądzie, która na terenie Śródmieścia jak i całej Warszawy występowała w znacznej ilości. Patrząc na kamienicę bodajże z narożnika Alej Jerozolimskich i Pankiewicza widzę przed skrzyżowania dawnej. Marszałkowskiej z poszczególnymi ulicami. Dziś takich narożnych klasyków pozostało przy życiu niewiele, a przy samej Marszałkowskiej żaden.
579WZW. I morze bloków jakie ujrzymy z tarasu PKiNu na kierunku południowym. Z uwagi na fakt, iz niemal każdorazowo widok w kierunku południowym jest pod słońce trudno jest ustrzelić dobry kadr obrazujący setki bloków na Mokotowie, Służewiu i Ursynowie.
5794) Port Praski. I charakterystyczny Pomnik Kościuszkowców. Ile w tym żołnierzu faktycznej chęci niesienia pomocy powstańczej Warszawie, a ile PRLowskiej propagandy? Trudno powiedzieć, tak czy inaczej wszelkie dyskusje odnoszące się do likwidacji tego i wielu innych poPRLowskich pomników (co ciekawe znajdujących się chyba każdorazowa na prawym brzegu) winny być zakończone. Ci, którzy mieli z tych pomników zostać ściągnięci chyba już zostali...
5795) Bohdan Pniewski ciekawym architektem był. Dość płodny na warszawskim podwórku zarówno przed jak i po II Wojnie Światowej. Kontrowersyjne projekty nie zawsze zasługujące na istnienie... A w kadrze jego własna willa przebudowana z XVIII wiecznego Pałacyku, który był wybudowany dla brata ostatniego z naszych krolów.
5796) WZW. Warszawska Wola - jej bliższa śródmieściu część. Rejon skrzyżowania ulic Chmielej, Żelaznej, Złotej i Twardej to dość duża ilość zachowanych przedwojennych kamienic, których stan techniczny w wielu przypadkach można określić jednym zwrotem: agonia. A znając zapędu Urzędu Dzielnicy Wola kwestia czasu jest gdy zaczną znikać wykwaterowane już obecnie ostańce przy ww. ulicach. Zabawby rozkoszny żółty domek to siedziba jednej mało lubianej warszawskiej instytucji...
5797) WZW. Śródmieście Północne z kopułą kościoła Św. Trójcy przy Placu Małachowskiego. A na pierwszym planie, u podnóża, jedna z najciekawszych warszawskich oficyn. Dlaczego najciekawszych, bo zachowana wśród socrealistycznej powojennej zabudowy. Sama reprezentująca wielkomiejski charakter okolicy obecnego Placu Powstańców Warszawy.
5798) Ulica Tamka. I nocny kadr z tej jakże ciekawej ulicy.
5799) WZW. Warszawski powojenny miks. Na gruzach przedwojennego Muranowa powstała całkowicie nowa początkowo socrealistyczna, a później bezpłciowa modernistyczno-gomułkowska dzielnica. Granica pomiędzy ciekawą architektonicznie i urbanistycznie socrealistyczną częścią, a późniejszą gomułkowską przebiega mniej więcej na linii Pawiej i Dzielnej.
5800) Wieczór na Placu Zamkowym. Miejsce, które niemal o każdej porze dnia prezentuje się na tyle ciekawie, że każdorazowo będąc na tym Placu wynosi się worek kolejnych kadrów.
↧
2013-09-16 6:30
5801) Warszwa klasycznie. Czyli wschodni wylot tunelu Trasy WZ z zabudową Krakowskiego Przedmieścia ponad tymże. Trzeba przyznać, że w powojennej odbudowie miasta Trasa WZ to jedna z tych lepszych rzeczy jakie się Warszawie w tym okresie przytrafiły.
5802) Warszawa malowana. Enklawa przedwojennej Warszawy zlokalizowana poniżej skarpy w obrębie ulic Śniegockiej, Rozbrat i Koźmińskiej. Wielkomiejskie luksusowe kamienice, które jakimś cudem przetrwały wojnę. Dziś chętnie zamieszkiwane przez celebrytów, polityków, z których wymienić trzebaby chociażby obecnego Prezydenta RP.
5803) Warszawa socrealistyczna. Jeżeli mówimy o warszawskim socrealiźmie, jego wpasowaniu się w tkankę miejską, to Plac Zbawiciela jest miejscem, w którym wprowadzając socrealistyczną architekturę wzorowo poszanowano dotychczasowy układ urbanistyczny, ba nawet doprowadzając go do niemal ideału, jakim nie był przed wojną.
5804) WZW. "Jodełka" - wymysł z epoki gomułki. Bloki nie stoją, ani frontem, ani szczytem do głównej ulicy - jednym słowem całkowicie rozwalają urbanistycznie przestrzeń, która w sytuacji jak poniżej jest nie do uratowania. Pal licho, jeżeli taki układ powstawał na peryferyjnych osiedlach, ale poniżej widzimy Al. Solidarności na odcinku między Żelazną, a Towarową/Okopową czyli centrum...
5805) Warszawskie mosty. Budowane, wysadzane, odbudowywane, ponownie wysadzane i ponownie odbudowywane. Taką historię mają trzy warszawskie mosty, w tym widoczny na pierwszym planie Most Poniatowskiego, pod którym do niedawna na praskim brzegu spoczywało wysadzone i nieuprzątnięte przęsło.
5806) WZW. Szmulowizna i dość nietypowy zbiór obiektów tworzących specyficzny mini-skyline. Nie tyle zaskakuje, co imponuje swoją obecnością w nim bryła Teatru Wielkiego, za którym czają się 16 piętrowe bloki Osiedla za Żelazną Bramą. Teatr niebezpodstawnie nosi miano "wielkiego".
5807) WZW. 2 x "M" czyli Młynów i Muranów. Dwa osiedla/zespoły ze sobą sąsiadujące (choć Miejski System Informacji chyba stanowi o tym inaczej) i jedne z dwóch zespołów "odbudowywanych" w powojennej Warszawie w pierwszej kolejności. Miała wówczas Warszawa szczęście do "M", bo obok Młynowa i Muranowa jednymi z pierwszych osiedli były Mariensztat, Mirów, Mokotów. Jednym słowem 5, a nawet 6 x "M", bo można i do tego zbioru wrzucić MDM.
5808) Łorsoł Baj Najt Gut. To co pięknie prezentuje się na rozświetlonych nocnych zdjęciach czy pocztówkach nie zawsze jest takie piękne na codzień. Okolica Dworca Centralnego imponuje ruchem jaki w tym miejscu występuje, ale już jeżeli chodzi o przyjazność przestrzeni pieszym - z tym już bywa różnie, często źle...
5809) WZW. Brama Zachodnia, czyli charakterystyczny pomarańczowy biurowiec jaki od ok. 20 lat wita nas na wjeździe do Warszawy koleją od strony zachodniej. Po kilku latach od oddania do użytku BZ otrzymała nieciekawego odległego sąsiada w postaci zrealizowania jednej z pięciu solniczek. Potrzeba było lat, aby przestrzeń pomiędzy ww. biurowcami zaczęła się powoli uzupełniać. W kadrze 2 x Equator, a obecnie w budowie Nimbus i I etap gmachu Eurocentrum. A to nie koniec wolnego terenu w ww. ciągu biurowców.
5810) WZWN. I dość mało znana perspektywa w skład której wszedł biurowiec CH Klif i Babka Tower. Poniżej ww. gomułkowskie bloki północnego Muranowa wzbogacone w okolicy Babki Tower nowszymi blokami z lat 80, 90 XX wieku i blokami, przepraszam apartamentowcami powstałymi już w XXI wieku. Wraz z nowym wiekiem bloki zyskały miano apartamentowców... Tylko czekać jak za kilka/naście lat obecne apartamenty zostaną okrzyknięte penthouse'ami...
↧
↧
2013-09-19 3:30
5811) Tunel Trasy WZ. Fotogeniczny obiekt, z którego o każdej pora dnia czy nocy można wycisnąć dużo róznorodnych kadrów.
5812) Pomnik Poległych i Pomordowanych na Wschodzie. Który w moim odczuciu zimową porą przypruszony śniegiem przyjmuje jeszcze "mocniejszy" charakter. Inną rzeczą jest lokalizacja w jakiej ów pomnik został umiejscowiony. Czy ma ona jakikolwiek związek z Polakami, którzy zginęli "na wschodzie"? Nie bardzo, za to miejsce to, dawny Plac Muranowski, aż prosi się o jakiś wyraz związany z naszymi Żydami i walką jaka odbywała się w 1943 r. w Gettcie pod dwoma flagami: żydowską i polską...
5813) Lotnisko Bemowo. Sportowe wraz z bazą Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Północne rejony miasta, pogranicze Bemowa i Bielan.
5814) WZW. Kontrast bloków i kamienic i to nie bylejakich bloków i nie bylejakich kamienic. Mowa o blokach Osiedla za Żelazną Bramą, których głównym przekleństwem jest lokalizacja i urbanistyczny układ osiedla, bo architektura bloków zaiste ciekawa (przynajmniej na czas w jakim owe bloki powstawały).
5815) WZW. Wola, dziki zachód i d. fabryka Norblina. Jednym słowem chaos, ale... Lokalizacja pod prostą II linii metra pchnęła w ten teren mnóstwo Inwestorów i jak dobrze pójdzie to za kilka lat omawiana okolica całkowicie odmieni swoje oblicze. Mowa o nowej zabudowie komercyjnej na terenie Norblina, dwóch 100 metrowych wieżach Impexmetalu, 130 metrowej wieży Mennicy, Inwestycjach wysokościowych Ghelamco, Skanskiej i innych graczy wokół Ronda Daszyńskiego. Jednym słowem będzie się działo.
5816) WZW. Praga echże Ty. Czuć specyficzny wyodrębniony klimat miasta.
5817) Ulica Chmielna. Jeden z nielicznych warszawskich deptaków z olbrzymim potencjałem i równie olbrzymim zaniedbaniem poszczególnych kamienic...
5818) WZW. Al. Jana Pawła II jedna z najbardziej wyjątkowych ulic Warszawy. Ulica, która do 1945 r. była tylko w niezrealizowanych planach. A dziś Warszawa w pigułce. Ulica, która ma wiele twarzy oddzielonych od siebie poszczególnymi poprzecznymi ulicami. Jest Al. JP II kamieniczna (choć w zasadzie bez kamienic w pierzeji), socrealistyczna, wysokościowa, blokowa-gomułkowska...
5819) Stare Miasto nocą. Klimatycznie, mokro i kolorowo. Takie Stare Miasto lubię w listopadowy czy grudniowy wieczór. W kadrze ul. Piwna - najdłuższa ulica na Starym Mieście.
5820) WZWN. Trasa WZ w wieczornej zimowej poświacie. Trzeba przyznać, że miałem dość duże szczęście odwiedzając punkt widokowy na wieży przy kościele Św. Anny i akurat natrafiając na skryty w mroku Mariensztat i Most Śląsko-Dąbrowski.
↧
2013-09-23 6:30
5821) Symbole Warszawy. Trudno o bardziej wyrazistą parę symboli tego miasta. Inna sprawa, że uchwycenie wieży zygmuntowskiej Zamku Królewskiej i Pałacu Kultury i Nauki w jednym kadrze nie jest takie proste, ale i nie niemożliwe, co widać na poniższym kadrze.
5822) Pomnik Chwała Saperom. W zasadzie jeden z trzech elementów składowych tego pomnika, bo obok widocznego w kadrze sapera wokół którego eksploduje mina w przejściu podziemnym pod Wisłostradą znajdziemy tablicę, a na cyplu przy wejściu do Portu Czerniakowskiego słup wbijany przez trzech saperów wbijany w dno rzeki.
5823) Ulica Łucka. Klimatyczna, na swój sposób zapomniana z licznymi reliktami dawnej Warszawy. Kilka podwórek to ostatnie ostańce dzikiego zachodu.
5824) WZW. Downtown. Czasy prehistoryczne. Co ciekawe w 2010 r. poniższy kadr jak i sam skład ówczesnego skyline wydawał nam się "czymś extra". Dziś po wybudowaniu Złotej 44 i Cosmopolitana z poniższego kadru wydaje się wypływać pustka, odczuwa się niekompletność...
5825) Hotel Bristol. Jednym słowem budynek klasa. Niemal w całości przeszklone witryny na parterze i pierwszym piętrze to element, którego najbardziej brak w obecnej Warszawie. Przed wojną to dziesiątki kamienic z witrynami łączącymi wnętrze z resztą ulicy.
5826) WZW. Miejsce, które już niedługo może stać się prawdziwym sercem śródmieścia. Zbieg 5 ulic: Chmielnej, Brackiej, Kruczej, Zgody i Szpitalnej. Jeszcze bez południowego narożnika między Kruczą, a Bracką, narożnika, którym będzie nowe skrzydło Domu Handlowego Smyk.
5827) WZW. Wola. Czyste. Obszar wzdłuż Kolejowej, Prądzyńskiego, Przyokopowej, Brylowskiej to jeden z dwóch "magicznych" obszarów Woli. Jednym słowem Czyste. Mieszanina przedwojennych ostańców, przedwojennych fabryk i zakładów, między którymi wybuduowano po wojnie osiedla i socjalistyczne fabryki. Dziś miejsca farbyk i kamienic zajmują nowe inwestycje biurowe i mieszkaniowe. Jednak duch przedwojennej peryferyjnej robotnizo-przemysłowej Woli wciąż jest tu wiecznie żywy.
5828) WZW. 100% miasta w mieście. Zabudowa na starych Górcach, która kaskadowo wzrasta od parterowego pawilonu (co ciekawe położonego w najbardziej reprezentacyjnej części osiedla) do kilkunastopiętrowej mieszkaniowej zabudowy późnego PRLu.
5829) Stare Miasto. Po prostu...
5830) WZWN. I rozpoznawalny szeroki kadr w kierunku północnym z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Miasto rozświetlone tysiącami świateł w wieczornej zimowej aurze, to jeden z niewielu powodów, za które zimę się kocha...
↧
2013-09-26 6:30
5831) Hotel Europejski. Okazałe gmaszysko przy Takcie Królewskim, które ma realne szanse stać się najbardziej luksusowym hotelem w Polsce. Predyspozycje ku temu budynek ma - jak najbardziej. Remont i niestety nadbudowa ma wynieść 65 milionów.... Euro... Więc kwota niebagatelna... Tak czy inaczej trzymamy kciuki za ów remont...
5832) Aleja Obrońców Grodna. Czyli pierwszy odcinek drogi ekspresowej na terenie Warszawy oddany do użytku na przełomie 2010 i 2011 r. W kadrze wiadukt nad S8 w ciągu ulicy Powstańców Śląskich - kręgosłupa komunikacyjnego dz. Bemowo.
5833) Warsaw Trade Tower. Do niedawna samotnik wrzucony na zachodnie rubieże szeroko rozumianego warszawskiego centrum. Przyszło mu czekać 15 lat na "młodszego" brata/siostrę jaki jest obecnie budowany. Mowa o Warsaw Spire, które osiągnie poziom zero za 1-2 miesiące by później piąć się na wysokość bodajże 188 m do dachu, czyli tylko o 1 m mniej niż ma Warsaw Trade Tower.
5834) Rynek Starego Miasta. Strona Zakrzewskiego i trzy pierwsze kamienice w ww. pierzeji. W zasadzie dwie... Bo pierwsza z lewej ma adres przynależny do ul. Jezuickiej. Tym samym: druga to kamienica Walbachowska, a trzecia to kamienica Juchowska. Ach, te nazwy...
5835) Wola... W swej najbardziej betonowej części. Gdzieś tam między blokami swoich dni dożywa kilkadziesiąt kamienicznych ostańców przy Żelaznej, Ogrodowej, Chmielnej, Wroniej, Kaczej, Wolność i innych ulicach tego rejonu Woli.
5836) Pod Mostem. Most Śląsko-Dąbrowski odkąd rozbłysnął światłem iluminacji zyskał dużo na "nocnej" atrakcyjności. Tu akurat w barwie zielonej, a może niebieskiej (ach te ustawienia balansu bieli w nocnych kadrach).
5837) Ulica Emilii Plater. Czyli najbardziej "praska" ulica w śródmieściu. Dlaczego praska - przez swój stan zaniedbania. Przy żadnej ze śródmiejskich ulic nie znajdziemy tylu zaniedbanych kamienic, a to jednoznacznie kojarzy nam się z Pragą.
5838) Powiśle, echże Ty. Administracyjnie w zasadzie Solec, ale z drugiej strony Solec to część Powiśla... W kadrze na pierwszym planie dominuje "okrętowiec" z ul. Ludnej. Ciekawa nadbudówka ostatniego piętra czyni z tego na pozór zwykłego bloku dość ciekawy obiekt.
5839) WZW. I midrise'y położone na wschód od ul. Marszałkowskiej. Punktowce Ściany Wschodniej wydają nam się doskonale łączyć wysokie centrum z kameralną zabudową wokół Traktu Królewskiego. Prudential to legenda, której nijak nie można podważyć. Ale już Tepsa z ul. Moniuszki to obiekt na którym niemal każdy wiesza przysłowiowe "psy" za lokalizację, architekturę... Architekturę pomińmy, ale czemu, aż tak bardzo boli nas lokalizacja? Skoro nie pasuje nam Tepsa, to równie mocno nie powinien pasować nam Prudential. Różnica w wysokości obu obiektów to raptem 9 m.
5840) WZWN. Okolice Ronda Daszyńskiego w kadrze i od razu wyobraźnia zaczyna pracować widząc liczne wieże jakie mają powstać wokół Ronda. Także w ciągu najbliższych kilku lat obecne Rondo Daszyńskiego zmieni całkowicie swoje oblicze. Ten proces już się rozpoczął bo jeżeli inwestorom starczy sił to każdy z czterech narożników skrzyżowania, zabudowa na nim występująca zostanie rozberbnana i wybudowana na nowo.
↧
2013-09-26 7:00
5841) Warszawska jesień. Zaczniemy komunikacyjnie bo z kadrem Doliny Służewieckiej. Swoją drogą dlaczego "służewiecka", a nie "służewska". I gdyby nie paskudny gigaboard to byłoby naprawdę fajne ujęcie, bez korków, co najważniejsze...
5842) Ulica Świętojańska. I jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza, perspektyw jakie możemy ujrzeć wędrując uliczkami Starego Miasta. Zamek Królewski, wieża Zygmuntowska wyłaniająca się ponad staromiejskimi kamieniczkami niemal jak magnes przyciąga nas do wejścia na Plac Zamkowy.
5843) Modernistyczna zagadka. Konia z rzędem temu, kto wskaże lokalizację poniższego zdjęcia. Zagadka nie jest co prawda trudna, ale widok szeregu modernistycznych kamieniczek w tej lokalizacji mimo, że jakże powszechny to na swój sposób nietypowy widok... Ale więcej już nic nie napiszę...
5844) WZW. Archiwlany widok naszego skyline'u z Żoliborza. Rożswietlone słońcem 16 piętrowe szafy Osiedla za Żelazną Bramą wydają się karzełkami, które są niczym podest pod właściwą zabudowę.
5845) Warszawa w budowie. Ma facet szczęście... Napatrzył się podczas swego blisko 60 letniego życia na "odbudowę" Warszawy. Ale niedługo (miejmy nadzieję) mu się to skończy, gdyż wizawi Sali kongresowej zgodnie z obowiązującym mpzp ma szanse powstać ponad 200 metrowa wieża... Co prawda ponoć bardziej realny i zaawnsowany jest proces dla działki po północnej stronie Sali Kongresowej, ale i ta działka kiedyś będzie musiała zostać zabudowana... No chyba, że znów w imię politycznej zaciekłości kolejna ekipa rządząca miastem zmieni mpzp pod kątem niskiej zabudowy wokół PKiNu...
5846) WZW. Widok nieaktualny dziś i prawdpodobnie całkowicie inny "jutro". W kadrze budowa Złotej 44, która dziś stanowi tło dla wieżowca Ilmetu, który to skolei ma ustąpić 188 metrowej wieży UBS, która swoją bryłą całkowicie z tej perspektywy winna zakryć Z44.
5847) Putta. Czyli barokowe słodziuśknie bobaski-grubaski. Element architektury charakteryzujący epokę baroku. Tu w kadrze ustrzelonym przed Muzeum Chopinowskim na Tamce. Wyszedł dość ciekawy szklano-betonowo-barokowy kontrast.
5848) Stare Miasto. Widok klasyczny bo ukazujący początkową pierzeję Krakowskiego Przedmieścia na którą obecnie składa się 7 kamienic. Przed przebiciem ul. Miodowej w 1887 r., podczas którego pod kilof poszły trzy kolejne kamienice, cała pierzeja składała się, aż bodajże z 32 kamienic. Ale i tak dzisiaj "druga" pierzeja widoczna w tle kadru jest chyba najdłuższą (pod względem liczby kamieniczek) pierzeją w Warszawie...
5849) WZW. Archiwalny kadr w którym skyline równomiernie traci wysokość w prawym (północnym kierunku). Dziś ta harmonia została przerwana bryłą Cosmopolitana, a dodatkowo zakłócona zostanie wieżą Q22, która właście się rozpoczyna.
5850) WZWN. I znów przyjdzie zima... Wieczór przyjdzie nadzwyczaj szybko i mimo, iż za oknem mrok to tysiące ludzi w biurach rozświetlonych tysiącami świateł będzie dalej pracować. I to jest jeden z nielicznych uroków zimowej pory, że wówczas Warszawa prezentuje się najkorzystniej... Letni wieczór czy noc to niestety ta sama ciemność za oknem, ale i w oknach...
↧
↧
2013-09-26 7:30
5851) Trasa Łazienkowska. Ponownie rozpoczynamy wrzutkę kadrem komunikacyjnym. Główny bohater - Trasa Łazienkowska nosząca na tym odcinku miano Armii Ludowej. Inni bohaterowie to 3 bloki za Rondem Jazdy Polskiej, które są dość dużą pomyłką urbanistyczną. Inną pomyłką obecnie staje się WIL POlitechniki Warszawskiej, który w poniższym ujęciu prezentuje się jak zwykły przydługi blok...
5852) WZW. Nowy Muranów. Całkowicie nowy rejon miasta, który jeszcze kilkanaście lat temu był wygonem zajmowanym przez zajezdnię autobusową. Akurat ten teren miał szczęście, jakiego nie miały inne zlikwidowane zajezdnie. Mowa o Chełmskiej i Pożarowej.
5853) WZW. Czyli młotek i termos wespół z Katedrą. Zielono-biały punktowiec z ul. Okrzei otrzymał miano "termosu" - trudno mi się odnieść dlaczego, czy faktycznie, aż tak bardzo kojarzy się z tym praktycznym urządzeniem? Inaczej jest z punktowcem z ul. Smolnej, który przez swoją specyficzną nadwieszoną konstrukcję ostatniego piętra faktycznie może kojarzyć się z "młotkiem".
5854) Grochów, echże Ty. Przedwojenne robotnicze peryfria wiecznie żywe. Grochów to obecnie jedyny tak duży skansen przedwojennej biedazabudowy, który przetrwał do naszych czasów. Inne tego typu osiedla, dzielnice czy rejony: Woli, Targówka, Bródna, Szmulek czy Czerniakowa zginęły w wojnie i po wojnie... Szmulki z ww. chyba najmniej ucierpiały, ale i skala zabudowy tam zachowanej jest nieco wyższa, choć i na "drewniaka" można jeszcze natrafić...
5855) Ulica Pańska. A skoro już o snaknsenach i enklawach mowa. To w kadrze dwie kamienice wlepione między nowe inwestycje mieszkalne i biurowe. Jaki będzie ich dalszy los? Jedna jest nadal zamieszkała, druga od dawna wysiedlona i dość mocno uszczerbiona. Z innych ciekawostek warto wspomnieć, że pod numerem 85, czyli nieco dalej po przeciwnej stronie ulicy znajduje się kamienica, która zagrała jako pierwsza w serialu Dom.
5856) Plac Grzybowski. Trzeba przyznać, że modernizacja, jakoą przeszedł ów plac kilka lat temu doskonale współgra z "blokowym" otoczeniem zabudowy Placu. Przynajmniej w kadrze poniżej. W moim odczuciu kadr przypomina wyblakłe kadry z czarnobiałych albumów traktujących w latach 60tych o odbudowie Warszawy...
5857) WZW. Jest Wola i Ochota. Ochoty co prawda nie wiele bo tylko do torów kolejowych. Na dawnym dzikim zachodzie jak narazie wyrosło raptem "kilka" wysokościowców. Żurawie za punktowcem IPNu (który zniknie z panoramy Woli lada miesiąc) to dwie budowy już ukończone: Apartamentowiec Oxygene i biurowiec Green Corner (obecnie funkcjonujący jako Nordea House bodajże). Dziś w tym miejscu kadru pracuje 6 żurawii nad budową kompleksu Warsaw Spire.
5858) Ulica Sienna. W kadrze widzimy 7 (z 8 kamienic znajdujących się w przerwanym Al. JPII ciągu kamienic). Można rzec, że ulica Sienna jest pod tym względem prawdziwym rodzynkiem w tej okolicy. Bo choć kamieniczne ostańce znajdziemy niemal przy każdej z ulic w tym rejonie: Śliskiej, Pańskiej, Złotej, Twardej, Chmielnej czy Żelaznej to jednak 8 sztuk stojących w jednej pierzeji -spora ilość.
5859) WZW. Wśród morza powojennej zabudowy jakie powstała, a właściwie jakim zalane zostało warszawskie śródmieście, widzimy trzy przedwojenne niebotyki. 8 kondygnacyjna Hoża 1, 10 kondygnacyjna Widok 8 i wreszcie 11 kondygnacyjny gmach PASTy przy Zielnej, który w momencie powstania był najwyższym bo 55 metrowym budynkiem w Imperium Rosyjskim.
5860) WZWN. Dalekie centrum z okolic skrzyżowania ulic Wrocławskiej i Radiowej na Bemowie. Czy dalekie? W linii prostej to raptem 6 km do PKiNu, 4,5 do WTT. Jako podest centrum należy uznać bloki na Kole w ramach Os. Brożka. Co ciekawe, na ów podest składają się raptem 4 bloki rozrzucone między jednorodzinną zabudową Koła.
↧
2013-10-08 4:00
5891) Most Śląsko-Dąbrowski. Przeprawa o długości 527 m oddana do użytku po odbudowie w 1949 r. Oczywiście w dniu 22 lipca... Przeprawa z wykorzystaniem podpór dawnego Mostu Kierbedzia - pierwszego stałego "nowożytnego" mostu warszawskiego, który skolei został oddany do użytku w 1864 r.
5892) Plac Politechniki. I "kula", jedna z dwóch kul przed wejściem do gmachu. A jeżeli kula to Stefan Szyller - architekt, autor projektu gmachu. Zachęta, Brama UW, Stary BUW, Oprawa Mostu Poniatowskiego i wiele innych dzieł tego architekta do dziś wzbogaca Warszawę.
5893) WZW. Kolejna panoramka zza Placu Krasińśkich. Samego placu co prawda nie widać, ale za to mamy widok na katedrę polową WP, wieże kościoła Św. Krzyża, wieżę Pałacu Jabłonowskich i na bryłę Teatru Wielkieggo, który faktycznie jest wielki...
5894) Marymont Ruda. Tak jak już kilkukrotnie pisałem najwyższe osiedle w Warszawie, choć nie najwyższe w Polsce, tu prym wiodą dwa katowickie osiedla: Tysiąclecia i Os. Gwiazdy. I właśnie do punktowców z Os. gwiazdy bardzo podobne są nasze punktowce z Marymontu. Przynajmniej w moim odczuciu.
5895) Dom Handlowy Braci Jabłkowskich. Ciekawa choć nie zawsze optymistyczna historia rodu warszawskich handlowców, do których po dziesięcioleciach powrócił gmach tytułowego domu handlowego. Obecnie poza ww. domem handlowym własnością Jabłkowskich są kolejne dwie kamienice, w tym jedna nowa widoczna w poniższym kadrze...
5896) Sobór metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie. Ta dość przydługa nazwa określa cerkiew, bez której nie ma Pragi. To symbol tej części miasta i prawdziwe szczęście, że w powojennej ekscytacji, po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. ww. cerkiem nie poszła pod kilof jak wiele innych warszawskich obiekt.ów sakralnych wyznania prawosławnego.
5897) WZW. Wola i okolice ul. Płockiej. Olbrzymi kwartał widoczny poniżej między ulicami Wolską, Płocką, Syreny i Rabsztyńską czeka na zagospodarowanie. Obecnie to rozległe warsztaty i magazyny pod którymi będzie drążona II linia metra na odcinku między stacjami Wolska i Młynów. Tak więc ten teren jest skazany na rozwój, pytanie tylko kiedy...
5898) Ulica Warecka. Zapomniana ulica śródmieścia północnego, która nieco zyskała na znaczeniu podczas budowy II linii metra i stacji Nowy Świat.
5899) WZW. Tu było getto, czyli tęsknię za Wami Żydami. Olbrzymi fragment miasta zabudowany na nowo po II WŚ. W kadrze dosłownie jedna kamienica pamiętająca czasy przedwojenne. Prawy skraj zdjęcia i Al. JPII (d. Solna). Druga kamienica została wchłonięta przez kompleks mieszkaniowy wybudowany pod koniec XX wieku między ulicami JPII i Dziką więc z tej perspektywy zupełnie nie widoczna.
5900) WZWN. Czyli 100% miasta w kadrze. Pierwszy plan to lewa strona miasta. Punktowce Prudential, TPSA przy Moniuszki. Zabudowa wokół Placu Powstańców Warszawy. Kościół Św. Krzyża. Gdzieś ginie zabudowa Powiśla i za Wisłą otwiera nam się perspektywa na Starą Pragę i Szmulki z rozświetloną wieżą Bazyliki przy Kawęczyńskiej.
↧
2013-10-15 6:30
5901) Plac Żelaznej Bramy. Owej bramy od której Plac wziął nazwę nie ma na wejściu do Ogrodu Saskiego od 1818 r. Zdjęcie archiwalne bo i sam Pałac Lubomirskich już po dość udanym remoncie lewacji i Kościuszko mniej "obsrany" przez gołębie...
5902) Nad Wisłą. Akurat tak wyszło, że pylon Mostu Świętokrzyskiego wyrasta z podpory kolejowej średnicy, która do niedawna była upstrzona płachtą - ot taki remont na szybko made by PKP... Dziś konstrukcja pozostaje odsłonięta strasząc rdzawymi zaciekami.
5903) WZW. Wolskie klimaty i budowa przez Gant Kaskady przy Sokołowskiej.
5904) Śródmieście. Ulica Emilii Plater ze swoimi licznymi zaskakującymi podwórkami ma klimat. Klimat jakiego w śródmieściu pozostało niewiele. A na Pradze i owszem.
5905) Negatywnie. Czyli Os. Kombajn i górujący nad nim Millenium Plaza zwany powszechnie "Tojtojem". Spacerując między ww. blokami człowiek na pewno nie wyjdzie z osiedla pozytywnie nastawiony...
5906) WZW. Targówek Mieszkaniowy czyli wielkopłytowe osiedle wybudowane w miejscu przedwojennej robotniczej dzielnicy. Finalnie zapewne wszystkie przedwojenne kamieniczne ostańce miały zostać rozebrane. Tak się na szczęście nie stało i Targówek Mieszkaniowy jest prawziwym miksem bloków i perefyeryjnych kamienic.
5907) Ulica Chłodna nocą. Niemal zawsze pustawa, bez spacerujących. owa szczególnie o odcinku mięzy Żelazną, a Wronią i dalej do Towarowej.
5908) WZW. Zimowo i klasycznie czyli fragment śródmieścia południowego w kadrze ustrzelonym z tarasu widokowego Pa.łacu Kultury i Nauki.
5909) WZW. Ursynów z kominami elektrociepłowni Siekierki w tle czyli największe osiedle mieszkaniowe w Polsce z tłem w postaci największej elektrociepłowni w Polsce.
5910) WZWN. Kadr ustrzelony z praskiej strony miasta. Dokładniej z Kamionka. Złota 44 w budowie. Jakże mikroskopijnie prezentują się 80 metrowe punktowce Ściany Wschodniej przy swoim starszym trzykrotnie wyższym bracie.
↧