3781) PKP Powiśle. Stacja o nieprzeciętnej architekturze. Wyróżniająca się architektura obu pawilonów dworcowych jak i widocznych w kadrze wiat podtrzymujących trakcję. Zarówno Powiśle, jak i Ochota, Stadion, Wschodni i Centralny to dzieła Ś.P. Arseniusza Romanowicza - architekta, który powinien jak najszybciej zostać w Warszawie uhonorowany nazwą przynajmniej ulicy.
3782) Kowlaczyka 1. Czyli kolejny kadr mojej ulubionej warszawskiej ruiny. Ulubionej z uwagi na widoki jakie rozpościerają się z ostatniego piętra tego ponurego gmaszyska.
3783) Przy Marszałkowskiej. Jak widać nie wszystkie "bloki" przy Marszałkowskiej to gomułkowska monotonia... Dużo bym oddał, aby móc zamieszkać w poniższym bloku (w którym jednak obecnie większość lokali to biura) z tak dużymi oknami i z widokiem na Ścianę Wschodnią, PKiN i nasze szklane wieże.
3784) Filtry. Nasze wodociągi praktycznie ze wszystkich stron otulone są sztywnie przedwojenną zabudową przy koszykowej, Filtrowej, Raszyńskiej czy Krzywickiego. Dodatkowo główne wejście do Filtrów mieści się od strony Placu Sokratesa Starynkiewicza, który w swej południowej części jest mocnym zielonym punktem na mapie tej części miasta.
3785) Śródmieście Północne. Z większą ilością warszawskich kontrastów mamty do czynienia w północnej części śródmieścia. Takie miejsca jak okolice Sienkiewicza, Próżnej czy Grzybowskiej to już legendarna warszawska kontrastowa egzotyka.
3786) WZW. Przed nami Grochów. A pod nami? Olbrzymi kompleks ogródków działkowych między Saską Kępą i Przyczółkiem Grochowskim. Teren w zasadzie stracony dla miasta... Innego zdania oczywiście są działkowcy uprawiający marchewkę o niespotykanej nigdzie indziej zawartości żelaza i ołowiu...
3787) WZW i Dziki Zachód. Miano jakie zostało nadane obszarowi miasta między Towarową, Alejami Jerozolimskimi i na zachód od PKiNu dalej aktualne... Przedwojennej zabudowy nie udało się PRLowskim burzymurkom do końca usunąć. nawtykano mnóstwo najróżniejszych bloków (jako plomby i wolnostojące punktowce), a dziś tą tkankę uzupełnia się nowymi inwestycjami mieszkaniowymi i biurowymi. Dziki Zachód.
3788) Przy Krakowskim Przedmieściu. Są w Warszawie takie miejsca, w których zapomina się o wojnie, powstaniu i ofiarach jakie ww. zdarzenia pochłonęły. W tych miejscach Warszawa wydaje się być miastem nietkniętym przez tragedie XX wieku...
3789) North Gate. Północna brama do Śródmieścia. Nazwa jaką otrzymał wieżowiec widoczny po prawej stronie została trafnie dobrana. I choć Unesco straszy, że wyrzuci warszawskie Stare Miasto z listy za wybudowanie ww. wieży, to ja mam nadzieję, że w okolicy powstanie coś jeszcze wysokiego - miejsca dość.
3790) WZW perspektywicznie. Widok przyjemny z bardzo ciekawym zawężeniem perspektywy. I tak Hotel Grand wydaje się stać ściana w ścianę bezpośrednio z BGK i wieżowcami przy Tamce, choć dzieli je odległość ok. 1 km.
↧