6061) Serce miasta. Las Kabacki? Las Bielański? Skąże znowu. Samo serce miasta i ścieżka pieszo-rowerowa na prawym brzegu Wisły. I tak powinno pozostać. Lewy brzeg Wisły to miasto wylewające się nad rzekę. Prawy brzeg to okiełznana pod potrzeby mieszkańców zieleń.
6062) WZW. Wrzeciono, Wisła i Tarchodwory - w takiej kolejności od dołu kadru można scharakteryzować poniższy widok. Na horyzoncie słupy energetyczne, których widok jest namiastką przedwojennej Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej, która ze swoimi 10 masztami o 140 m wysokości musiała z odległości dość ciekawie się prezentować w podwarszawskich Starych Babicach.
6063) WZW. teren Browarów Warszawskich. Ech... Na etapie wyburzania grono wyrażających żal z tego tytułu było pomniejszone o tych, którym podobały się wizualki i plany hiszpańskiego developera dla tego terenu. Obecnie niemal każdy jest rozżalony tym, że tak imponujący kompleks przemysłowy poszedł pod kilof i nic na tym terenie się nie dzieje... Ponoć budynki, jak widać na poniższym kadrze zostały rozebrane jedynie do poziomu zero, a pod ziemią znajdują się nadal ogromne piwnice...
6064) Wiadukt Markiewicza przy ul. Karowej. Ech... Arcycciekawy obiekt w otoczeniu typowo warszawskim, czyli zaniedbane znaki i bariery, krzywe chodniki i paskudne latarnie. Ww. wiadukt to perełka, ale wystarczy odejść na 5 m od obiektu by ujrzeć typową warszawską drogową rzeczywistość...
6065) WZW. Serce Warszawy okresu Belle Epoque. To na i wokół obecnego Placu Powstańców Warszawy biło wielkomiejskie serce Warszawy przed I Wojną Światową. Dziś z tej wielkomiejskości i świetności pozostało niewiele - ogryzki kamienic pochowanych po bocznych uliczkach. Sam plac to ściek komunikacyjny otoczony gmachami banków i biurowców. Niestety jeszcze kilka lat poczekamy na jakiekolwiek sensowne ruchy na tym terenie, bo nastąpia one dopiero po wybudowaniu pod placem podziemnego parkingu.
6066) Aleja Jana Pawła II. Czyli Sex Shop & Kebab. Przynajmniej tak wygląda śródmiejska pierzeja na odcinku od al. Solidarności po Nowolipki. Wolską pierzeję na ww. odcinku udało się okiełznać i od kilku lat miejsce poprzednich paskudnych pawilonów zajął całkiem zgrabny kompleks handlowy. Czas na Śródmieście...
6067) Targówek Mieszkaniowy. Tych bloków nie można pomylić z żadnym innym warszawskim osiedlem. Tylko na Targówku bloki mają udziwnienie w postaci skośnych elementów ścian ponad ostatnią kondygnacją.
6068) Cmentarz Żołnierzy Włoskich na Bielanach. Bardzo urokliwy i zadbany cmentarz.
6069) WZW. Staromiejskie kościoły w komplecie wraz z Zamkiem Królewskim i Stadionem Narodowym tworzą dość ciekawy miejski pejzaż.
6070) WZWN. W kadrze obszar, któremu bardzo dużo brakuje, by można powiedzieć o nim coś pozytywnego. Mimo wszystko należy się cieszyć, że nie zrealizowano pomysłów z lat 70 tych, gdy skrzyżowanie Grójeckiej, Alej Jerozolimskich, Towarowej i Raszyńskiej, czyli ob. Plac Zawiszy miało stać się kilkupoziomowym bezkolizyjnym węzłem.
↧