6041) Święteczny okres. Kadr na czasie. Okres przedświąteczny wiąże się z dość licznie rozstawionymi Jarmarkami Świątecznymi. Mimo, że kiczowate to jednak tymczasowe budki na swój sposób muszą się podobać, a jeżeli z głośników wokół rozlega się wesoła świąteczna muzyczka to czuć, że blisko Święta.
6042) Kościół Księży Marianów pw. Matki Bożej Królowej Polski na Marymoncie. Obecny kształt nadany w powojennej odbudowie ze zniszczeń, ale historycznie dzieje kościółka sięgają XVII wieku, gdy Król jan II Sobieski polecił wybudowanie letniej rezydencji dla małżonkii Marii Kazimiery. To właście od tejże Marii obecny Marymont bierzę nazwę (Marymont = Góra Marii franc.).
6043) Most Gdański. I ciekawe specyficzne schody łączące poziom zero (Wisłostrada) z poziomem plus jeden (ruch tramwajowy i ścieżka rowerowa) z poziomem plus dwa (ruch samochodowy i pieszy).
6044) WZW. Archiwalne zimowe ujęcie warszawskiego downtown ustrzelone gdzieś z okolic ul. Płockiej i Syreny na Woli. Czasem człowiek nie ma szczęścia gdy po dniu pełnym słońca wieczorową porą miasto ogarnia mglisty mrok. A wówczas zdjęcia prezentują się jak poniżej.
6045) Dziki Zachód. Po prostu. Enklawy powojennych ruin i prowizorki w kilku miejscach Woli nadal dobrze się trzymają. Kwestią czasu jest kiedy ostatecznie znikną, ale narazie nadal są swoistym poligonem warszawskich kontrastów.
6046) WZW. Śródmieście Południowe z góry - klasycznie. W kadrze daje się zauważyć ciekawy neon na hotelu MDM przy Placu Konstytucji. Był to ponoć pierwszy neon w Polsce na którym możliwe było wyświetlanie wszelakich obrazów ruchomych. Ot ciekawostka, która po raptem kilku tygodniach i miesiącach wróciła do standardowego jednokolorowego sposobu wyświetlania. A szkoda...
6047) WZW. I zoomik na Tadeusza Kościuszkę, którego pomnik w 2010 r. ustawiono na Placu Żelaznej Bramy. Pomnik jest kopią oryginalnego postumentu jaki znajduje się w Waszyngtonie. Co ciekawe Kościuszko przybrany został w strój amerykańskiego generała.
6048) Święto Niepodległości. Kadr archiwalny z czasów, gdy 11 listopada Warszawy nie przemierzały marsze i hordy żądnych wrażeń pseudopatriotów. Ot spokojny przegląd wojsk na Plac Piłsudskiego, na starym nie wyremontowanym Placu Piłsudskiego. Plac nowy, ale wciąż bez odbudowanego Pałacu Saskiego.
6049) WZWN. Osiedle za Żelazną Bramą plus reszta zabudowy powoli przełamiującej dominację 19 bloków tego osiedla. Trzeba przyznać, że w poniższym kadrze elewacje owych bloków prezentują się dość atrakcyjnie. Dziś po 2 czy 3 latach od ustrzelenia poniższego kadru stan elewacji bloków OSiedla za Żelazną Bramą mocno się postarza i pogorszył.
6050) WZWN. Oczami wyobraźni można ujrzeć kolejne wysokościowce jakie obejmie poniższy kadr. Głównie "słowacką" wieżę HB Reavis jaka powstanie na terenach pokolejowych przy Chmielnej. Mówi się o 220 metrach... Odrębną kwestią są dwie wieże jakie powstaną zgodnie z mpzp obok Sali Kongresowej. Wysokość 220 i 245 m...
↧