3741) Warszawski socreal. Rozrzucone po mieście założenia urbanistyczne. Czasem jedynie w ilości jednego okazałego budynku w danej części dzielnicy, a czasem ogromne założenia całych osiedli. W kadrze przedstawiciel jednego z największych obszarów pokrytych socrealistyczną zabudową - osiedla Muranów - powstałego na ruinach getta.
3742) Osiedle Jelonki. I w kadrze najstarsze z zespołu wielkopłytowych osiedli na Jelonkach. Popołudniowa letnia pora dodatkowo podkreśla różowy kolor elewacji poszczególnych bloków.
3743) Telewizja satelitarna. Stały element w przestrzeni naszych miast - talerze. Istnieje zależność między liczbą anten satelitarnych na budynku, a statusem społecznym mieszkańców budynku. Im status niższy tym więcej satek na oknach. W talerzach lubują się głównie mieszkańcy lokali komunalnych. Nowo oddane bloki komunalne już po kilku tygodniach od oddania do użytku szczelnie pokrywają się płaszczem z talerzy satelitarnych. Okropny widok.
3744) Atrium. Założenie urbanistyczne realizowane od kilkunastu lat przez firmę Skanska na działkach położonych między Aleją Jana Pawła II i ul. Ciepłą oraz między ul. Elektoralną, a Rondem ONZ. Mimo wielu wad w założeniu całość prezentuje się pozytywnie i wnosi dużo pozytywnego w teren, który przez kilka dekad był pustynią...
3745) Warszawa kolejowa. I ciekawe zestawienie conajmniej 8 wyższych biurowych budynków położonych na południe od Alej Jeozolimskich (w zasadzie, choć lepiej jest powiedzieć: na południe od śrdnicowej linii kolejowej).
3746) Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Oficjalnie. Pozatym określany również jako: kościół karmelitów bosych, kościół pokarmelicki, kościół seminaryjny.
3747) Warszawa lubiana bardziej i mniej. Ciekawe są losy warszawskich budynków, pomników i instalacji artystycznych. Ot chociażby gmach KC/Giełdy - kiedyś przez wiele dekad znienawidzony, dziś dla wielu obojętny. I palma, która mimo swej kiczowatości jest powszechnie lubiana. Ale jak tu nie lubić naszej palmy, która najciekawiej wygląda zimową porą przykryta białym płaszczem śnegu.
3748) WZW ponad Solcem. I w kadrze sprawca zamieszania - gmach Pacific Residence, którego budowa trwa już wiele lat, a towarzyszy jej wiele afer i innych wydarzeń. Dziś gmach jest w surowym stanie zamkniętym - w zasadzie poza stroną leżącą nad Wisłostradą całość posiada już elewację - tradycyjnie uboższą w wykończenie, aniżeli wynikało to z wizualizacji.
3749) WZW i Stara Praga. Tak moi drodzy widzowie odwiedzający Filosssografię. Stara Praga i bloczyska przy Jagiellońskiej, które szczelnie kryją między sobą ostańce kamieniczne. Ciekawy kadr na którym Stara Praga, fragment miasta postrzegany jako typowo przedwojenny, prezentuje się jak setki typowych PRLowskich osiedli.
3740) WZW. I widok typowo warszawski. Wysokościowce wymieszane z blokową zabudową. W środku kadru Hotel Mercury z 1993 r. Który osiągnął w 2011 r. wiek pełnoletni, a 15 grudnia został zamknięty i obecnie szykowany jest do rozbiórki pod 155 m wieżowiec. Dodajmy, że w poniższym kadrze obecnie figuruje sylwetka Złotej 44 oraz to, że za kilka lat pojawi się kolejna wieża Dipservice za wieżowcem Tepsy. Jednym słowem - dzieje się.
↧