3731) Warszawska bujna zieleń. Warszawa to specyficzne miasto - określane przez wielu betonową dżunglą... Ale w której betonowej dżungli w środku miasta na całej długości mamy dziki brzeg rzeki z żerującymi bobrami iw końcu w którym mieście kilkadziesiąt metrów od głownego dworca kolejowego mamy oczka wodne zarośnięte trzciną? W Warszawie mamy wiele takich miejsc...
3732) EC Żerań. Warszawskie elektrociepłownie można w skrócie określić następującymi naj: EC Żerań - najstarsza w mieście, EC Siekierki - największa w Polsce, EC Kawęczyn - najwyższy komin w Polsce (wraz z Jaworznem, Bełchatowem, Kozienicami i Rybnikiem). W kadrze EC Żerań malowniczo rozłożona nad brzegiem Wisły.
3733) Ulica Polna. Czyli miejsce w którym kiedyś kończyło się miasto. Dziś oczywiście miasto rozlało się dobre kilkanaście km na południe. Na odcinku między Placem Unii Lubelskiej, a Rondem Jazdy Polskiej ostał się niewielki procent przedwojennej zabudowy. Ale już odcinek między obecnym Rondem Jazdy Polskiej, a ul. Koszykową (na wysokości Pl. Politechniki ulica Polna przechodzi w Noakowskiego) to 90% przedwojennej zabudowy.
3734) Wola. W kadrze miejsce w którym stosunkowo niewiele zachowało się przedwojennej zabudowy, a ta która przetrwała skutecznie przez Dzielnicę Wola jest degradowana i rozbierana, jak chociażby widoczna z lewej kamienica przy ul. Wroniej z której ostatnio upłyneło życie (wysiedlono mieszkańców, a otwory okienne zamurowano).
3735) Kamionek. W kadrze fabryka czekolady Wedla. Fabryka która nad cała okolicą roztacza wspaniałą woń czekolady i karmelu... Woń, którą czasem czuć również na Powiślu - przy przychylnych wiatrach...
3736) WZW raz. Pierwszy w dzisiejszym secie kadr Warszawy z Wysokości. Duży zoom i trzech głównych aktorów na scenie: kościół Św. Krzyża, Teatr Wielki i wieżowiec Intraco.
3737) WZW dwa. W kadrze końcowy fragment ulicy Wolskiej i granica między dzielnicami Wola i Bemowo. Kamieniczne ostańce i CH Fort Wola to jeszcze administracyjnie Wola, bloki to Osiedle Jelonki i administracyjnie Bemowo.
3738) WZW trzy. W telegraficznym skrócie: Powiśle, Wisła, Most Świętokrzyski, Kamionek, EC Kawęczyn i zieleń, zieleń, zieleń.
3739) WZW cztery. I w kadrze dwa budynki, które w swoim czasie miały przyjemność być najwyższymi budynkami w carskiej Warszawie. Pierwszy to ewangelicki kościół Św. Trójcy z 1781 r. z 58 m. wieżą. Kościół w 1908 doczekał się położonego nieopodal konkurenta, tj. gmachu PASTy o wysokości 51 m. W kadrze ponadto kociół Wszystkich Świętych przy Placu grzybowskim i mieszkaniówka Atellier Residence.
3740) WZW pięć. Ostatni, ale chyba najciekawszy kadr WZW w dzisiejszej wrzutce. Miasto - które przeżyło własną śmierć, podniosło się z ruin i dziś mierzy coraz wyżej. Poniżej kadr, który mimo tego, że obejmuje szczątkową część miasta to jeszcze przez wiele lat będzie nidoścignionym widokiem dla innych polskich miast.
↧