5891) Most Śląsko-Dąbrowski. Przeprawa o długości 527 m oddana do użytku po odbudowie w 1949 r. Oczywiście w dniu 22 lipca... Przeprawa z wykorzystaniem podpór dawnego Mostu Kierbedzia - pierwszego stałego "nowożytnego" mostu warszawskiego, który skolei został oddany do użytku w 1864 r.
5892) Plac Politechniki. I "kula", jedna z dwóch kul przed wejściem do gmachu. A jeżeli kula to Stefan Szyller - architekt, autor projektu gmachu. Zachęta, Brama UW, Stary BUW, Oprawa Mostu Poniatowskiego i wiele innych dzieł tego architekta do dziś wzbogaca Warszawę.
5893) WZW. Kolejna panoramka zza Placu Krasińśkich. Samego placu co prawda nie widać, ale za to mamy widok na katedrę polową WP, wieże kościoła Św. Krzyża, wieżę Pałacu Jabłonowskich i na bryłę Teatru Wielkieggo, który faktycznie jest wielki...
5894) Marymont Ruda. Tak jak już kilkukrotnie pisałem najwyższe osiedle w Warszawie, choć nie najwyższe w Polsce, tu prym wiodą dwa katowickie osiedla: Tysiąclecia i Os. Gwiazdy. I właśnie do punktowców z Os. gwiazdy bardzo podobne są nasze punktowce z Marymontu. Przynajmniej w moim odczuciu.
5895) Dom Handlowy Braci Jabłkowskich. Ciekawa choć nie zawsze optymistyczna historia rodu warszawskich handlowców, do których po dziesięcioleciach powrócił gmach tytułowego domu handlowego. Obecnie poza ww. domem handlowym własnością Jabłkowskich są kolejne dwie kamienice, w tym jedna nowa widoczna w poniższym kadrze...
5896) Sobór metropolitalny Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie. Ta dość przydługa nazwa określa cerkiew, bez której nie ma Pragi. To symbol tej części miasta i prawdziwe szczęście, że w powojennej ekscytacji, po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. ww. cerkiem nie poszła pod kilof jak wiele innych warszawskich obiekt.ów sakralnych wyznania prawosławnego.
5897) WZW. Wola i okolice ul. Płockiej. Olbrzymi kwartał widoczny poniżej między ulicami Wolską, Płocką, Syreny i Rabsztyńską czeka na zagospodarowanie. Obecnie to rozległe warsztaty i magazyny pod którymi będzie drążona II linia metra na odcinku między stacjami Wolska i Młynów. Tak więc ten teren jest skazany na rozwój, pytanie tylko kiedy...
5898) Ulica Warecka. Zapomniana ulica śródmieścia północnego, która nieco zyskała na znaczeniu podczas budowy II linii metra i stacji Nowy Świat.
5899) WZW. Tu było getto, czyli tęsknię za Wami Żydami. Olbrzymi fragment miasta zabudowany na nowo po II WŚ. W kadrze dosłownie jedna kamienica pamiętająca czasy przedwojenne. Prawy skraj zdjęcia i Al. JPII (d. Solna). Druga kamienica została wchłonięta przez kompleks mieszkaniowy wybudowany pod koniec XX wieku między ulicami JPII i Dziką więc z tej perspektywy zupełnie nie widoczna.
5900) WZWN. Czyli 100% miasta w kadrze. Pierwszy plan to lewa strona miasta. Punktowce Prudential, TPSA przy Moniuszki. Zabudowa wokół Placu Powstańców Warszawy. Kościół Św. Krzyża. Gdzieś ginie zabudowa Powiśla i za Wisłą otwiera nam się perspektywa na Starą Pragę i Szmulki z rozświetloną wieżą Bazyliki przy Kawęczyńskiej.
↧