5761) WZW. Klasyczny "akt" z dość dużej odległości. Dopiero nałożenie na Pałac ultury i Nauki innych obiektów, które z powierzchni chodnika również wydają się niebotykami, uwidaczniają dysproporcję wysokości i dominacji PKiN nad tymi obiektami. Wieża Bazyliki Matki Boskiej Łaskawej na Starym Mieście ma zapewne ok. 60-70 m, ale na tle PKiNu wydaje się być "karzełkiem".
5762) Grochowskie Kaskadowce. 6 sztuk zgrupowanych w 3 pary budynków o zmiennej liczbie kondygnacji od bodajże 12 do 20. Urbanistycznie dość dziwnie rozplanowane na mapie Grochowa, ale już dalszej odległości w widokach panoramicznych dużo wnoszą do odbioru Grochowa jak i całej dzielnicy nazwanej Pragą Południe...
5763) WZW. A skoro już znaleźliśmy się na Pradze Południe to pozostańmy tam na chwilę, patrząc na gocławskie bloki z wysokości. Tu rodzi się kolejna zależność mówiąca o tym, że z im wyższych bloków składa się dane osiedle wielkopłytowe, tym więcej powierzchni zajmują osiedlowe parkingi. Wielkie parkingi zazwyczaj odgrodzone siatką z setkami aut to nieodzowny element niemal każdego dużego osiedla. Nie inaczej jest na Gocławiu, który szczególnie lubuje się we wszelkim grodzeniu...
5764) Witolin. Praga południe dominuje w dzisiejszej wrzutce. Tym razem ulica Ostrobramska z wieżowcem Polsatu na pierwszym planie. Architektura, która dość szybko się zestarzała, i nie pomogła w jej odbiorze nawet przebudowa, rozbudowa sprzed kilku lat gdy wieżowiec otrzymał dwie widoczne w kadrze przybudówki do połowy wysokości. Na dalszym planie jeden z trzech punktowców JW Construction, których architektura pozostawia wiele do życzenia...
5765) WZWN. To jeszcze jeden kadr obrazujący wyżej omawianą dzielnicę. praga Południe bodajże z tarasu PKiNu. Niska zabudowa Saskiej Kępy czy Grochowa "ginie" pod naporem bloków Gocławia, Witolina, Saskiej Kępy i Grochowa. W poniższej perspektywie miasto wydaje się dość szybko kończyć. Do najdalszych bloków jest raptem ok 7 km, ale samo miasto administracyjnie kończy się jakieś 17-19 km od miejsca z którego został ustrzelony poniższy kadr.
5766) Grób Marka Edelmana. Dość długo unikałem prezentowania kadrów obrazujących groby poszczególnych osób. A jednak jest to również forma czci i pamięci o tej osobie. Na taka pamięć na pewno zasługuje M. Edelman. A sam kadr potwierdza fakt, iż żydowski kirkut przy Okopowej nadal "żyje", nadal na nim mają miejsce pochówki.
5767) WZW. Osiedle za żelazną bramą w kolejnej odsłonie. Daje się zauważyć, że monopol monolityczności we wschodniej, śródmiejskiej część osiedla został przełamany budynkami i wieżami, jakie powoli powstają od ponad 20 lat na tym terenie. Część zachodnia, wolska to jednak nadal jednolita ściana elewacji poszczególnych szaf osiedla. Ale i na przełamanie tej jednolitości przyjdzie czas...
5768) WZW. Szeroki kadr z odległym downtown na horyzoncie i blokami Rakowca na pierwszym planie. Ustrzelony z już z "włoskich" bloków os. Jadwisin położonych za linią kolejową do Radomia.
5769) Kościół Św. Karola Boremeusza przy Chłodnej. Jeden z trzech kościołów mających za "patrona" Św. Karola Boremeusza i zarazem najstarszy z tych kościołów bo z roku 1849. Jeden z nielicznych obecnie symboli świetności dawnej ul. Chłodnej.
5770) Ulica Nowogrodzka nocą. Jedna z najciekawszych ulic południowego śródmieścia i nie tylko przez fakt dość licznie zachowanej przedwojennej zabudowy. Druga po Koszykowej najdłuższa ulica południowego śródmieścia, która wchodząca dość długim klinem w teren dz. Ochoty. Całkowita długość 2,1 km. Oczywiście ww. kryterium nie odnosi się do "giga" ulic jakimi na terenie Śródmieścia Południowego są Aleje Jerozolimskie, Marszałkowska, czy Armii Ludowej.
↧