5751) Plac Unii Lubelskiej. Kojarzony głównie z gigakamienicami między Polną i Marszałkowską oraz Al. Szucha i Klonową. A tu w narożniku między Marszałkowską i Al. Szucha mamy niepozorną 3 piętrową kamieniczkę, której fragment od Aleji Szucha widzimy w poniższym kadrze. Swoją drogą nietypowo została umieszczona wieżyczka na owej kamienicy - można rzec od podwórka.
5752) Wolski Zachód Słońca. W zasadzie Wolsko-Bemowski bo znajdujemy się przy ul. Obozowej / Dywizjonu 303, a widoczny w kadrze wiadukt nad "przemysłową" linią kolejową stanowiącą zachodnią granicę administracyjną dz. Wola. A sama ul. Dywizjonu 303 czeka na dobudowanie drugiej nitki. Zresztą warszawska kolejka ulic, które czekają na drugą jezdnię jest b. długa i Dywizjonu 303 napewno nie znajduje się wysoko w tej kolejce. Wystarczy wymienić chociażby ulice: Andersa, Wołoską czy Broniewskiego.
5753) WZW. Wola i otoczenie zajezdni tramwajowej przy Młynarskiej. Dość dzielnie pośród nowej zabudowy trzyma się przedwojenny zespół "szkolno-mieszkaniowy" pracowników Tramwajów Warszawskich widoczny wzdłuż ul. Siedmiogrodzkiej.
5754) Twarze. "To niespokojne cienie na szlachetnych twarzach Kamiennych postaci bohaterów powstania".
5755) WZW. Wola, a w oddali warszawskie downtown, które dość mocno ciąży obecnie ku Woli. Kadr archiwalny więc bez Złotej 44 i Cosmopolitana, któe dość dużo wniosły do warszawskiego skyline'u. Nasze myśli jednak biegną już ku kolejnym wysokościowcom, które za jakieś 2 lata wniosą aportem kolejny wkład w warszawską panoramę: Warsaw Spire, Q22 i PCC to 3 wieże, których budowa rozpoczęła się bądź rozpocznie do końca br. Co przyniesie w tej materii rok 2014?
5756) WZW. Stare Miasto, Stare Miasto, Wiernie Ciebie będziem strzec, Mamy rozkaz Cię utrzymać, Albo w gruzach twoich lec...
5757) Pomnik Poległych i pomordowanych na wschodzie. Kolejne miejsce na martyrologicznej mapie Warszawy.
5758) Kontrast biurowców i kamienic. Widok doskonale potwierdzający tezę, iż współczesna architektura wysokościowa doskonale komponuje się z kamieniczną Warszawą z przełomu wieków XIX i XX. Kadr dedykowany tym, którzy uważają, iż kolejny wieżowiec, jaki może powstać u zbiegu ulic Nowgrodzkiej i Emilii Plater burzy "urbanistyczny" układ śródmieścia południowego".
5759) WZWN czyli tęsknimy za Wami Żydami. Muranów - nowa dzielnica, nowe miasto i nowi mieszkańcy, którzy już od ponad 60 lat zamieszkali na terenie cmentarza po dawnej dzielnicy żydowskiej. 75 lat temu poniższy kadr prezentowałby się jako morze kamienic poprzecinanych nieistniejącymi ulicami o nazwach znanych nam obecnie i zupełnie zapomnianych przez historię: Lubeckiego, Ostrowską Glinianą, Beera Majzelsa, Libelta...
5760) WZW. Na zakończenie panorama warszawskiego centrum z Targówka Mieszkaniowego.
↧