5461) Plac Krasińskich. Skąpany w cieniu Pomnik Powstania Warszawskiego doskonale w poniższym kadrze oddaje charakter traktowania tematyki Powstania Sierpniowego w czasach PRLu... Historia ma jednak to do siebie, że mroczne czasy kiedyś mijają, tak jak minie cień i słońce rozświetli wszystkie rzeźby w omawianym pomniku.
5462) Centrum. Hm, w Warszawie określenie centralnego punktu miasta jest nad wyraz trudne. Jakże proste zadanie mają mieszkańcy Wrocławia, Krakowa czy wielu innych miast w których centrum jest od zawsze w tym samym miejscu, bo jest nim staromiejski rynek... W Warszawie centrum co kilka dekad zmienia swoje położenie. Obecnie to chyba jeszcze okolice Rotundy, patelni przed Metrem Centrum, ale już za kilka/kilkanaście lat być może Rondo ONZ będzie postrzegane jako centralny punkt miasta, a to znaczy, że centrum w połowie znajdzie się w granicach administracyjnych dzielnicy Wola...
5463) WZW. Wola, no właśnie. W kadrze bloki wolskiej części Osiedla za Żelazną Bramą (10 z 19 szaf osiedla znajduje się na Woli), dalej bloki z lat 90tych przy Towarowej. Za pasmem wolskich cmentarzy dość prężnie rozbudowująca się okolica nowego Młynowa (określenie made by Filosss), za którym kolejne pasmo zieleni Lasek na Kole, Lasy na Forcie Bema, bloki Bemowa i Chomiczówki. Perspektywę zamyka górka śmieciowa na Radiowie.
5464) WZW. 100% Miasta w Mieście, a właściwie 100% Mokotowa w mieście. I na Mokotowie nie trudno o typowo warszawski miks urbanistyczno-architektoniczny. W kadrze okolice środkowego fragmentu okolicy Puławskiej, gdzie nie trudno o socreal, gomułkowskie bloki i mieszkaniówkę powstałą już w okresie po transformacji.
5465) Pod Poniatowszczakiem. Kadr już archiwalny. Przez kilka ostatnich lat regularnie odwiedzałem prawy przyczółek Mostu Poniatowskiego pod którym nadal od blisko 70 lat spoczywało jedno z czterech wysadzonych przez Niemców w 1944 r. przęsło mostu. Do zeszłego roku w którym rozpoczęto prace nad usunięciem tego przęsła. Tak więc dziś to już archiwalny widok. Zninknęło kolejne miejsce śiadczące o tragicznych losach tego miasta i jego mieszkańców.
5466) WZW. W kadrze mocno skrócona perspektywa w której kamienice Starego Miasta niemal sąsiadują z gomułkowskimi blokami Osiedla Praga III (przez wielu określanych również mianem Pragi II). Za ww. blokami pas zieleni, który skrywa resztki cmentarzy bródzieńskich i dalej bloki Osiedla Bródno.
5467) WZWN. Widok na centrum. Z dalszej perspektywy, jak i ościennych dzielnic oraz podwarszawskich miejscowości nie jest trudne wskazanie centrum, bo widać je niemal z każdego wyższego budynku. W nocy efekt dodatkowo potęgują kolorowe iluminacje.
5468) Lans. I takie kadry można uchwycić spacerując po mieście, choć ja napewno nie starałbym się posłużyć tłem w postaci Hotelu Victoria...
5469) WZW. Ochota ponad ulicą Grójecką, która jest swoistym kręgosłupem dzielnicy. Do 1939 r. w zasadzie w tym miejscu kończyło się miasto i do tego miejsca doszły Niemieckie czołgi w dniu 8 września 1939 r. po czym zostały zmuszone do odwrotu. W 1944 r. widoczny w kadrze bazar był świadkiem o wiele większych tragedii gdy na "Zieleniaku" szalała SS RONA zabijając łącznie ok. 10 tys. mieszkańców na terenie całej dzielnicy.
5470) WZWN. W kadrze Złote Tarasy - największe roszczarowanie XXI wiecznej Warszawy. Przed budową inwestycja wydawała się być niemal idealna. Pusty i zaniedbany plac przed Dworcem Centralnym miał stać się tętniącym życiem centrum handlowym. I centrum tętni, tylko czemu jest całkowicie odcięte od Al. Jana Pawła II. Dziś ZT jeszcze nie budzą takich kontrowersji, ale jak za kilka dekad zostaną szczelnie opatulone kolejnymi wieżami zacznie się dyskusja nad lepszym wykorzystaniem tego terenu...
↧