5171) Ulica Moniuszki. Jak dla mnie nieodżałowana przedwojenna "perełka". Stosunkowo krótka, bo kończąca się na ul. Marszałkowskiej, ale zabudowana prawdziwie wielkomiejsko. Dziś o świetności dawnej Moniuszki świadczy jedynie kamienica pod nr. 10, tj. Gmach Włoskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Riunione Adriatica di Sicurta, który niestety jest niewidoczny na poniższym zdjęciu.
5172) Bródno, echże Ty. Południowe krańce giga osiedla wybudowanego jako zaplecze mieszkaniowe dla dzielnicy przemysłowej na Żeraniu. Do niedawna biegnąca w dole kadru ulica nosiła miano Budowlanej, jakże się zdziwiłem gdy będąc jakiś czas temu na Bródnie zamiast ww. Budowlanej ujrzałem tabliczki z nazwą Matki Teresy z Kalkuty. Niezbadane są wyroki miejskiej komisji nazewnictwa...
5173) Ulica Próżna i jej dawna twarz. Twarz z jaką kojarzyła się nam przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Dziś ta twarz przeszła operację plastyczną i widoczna w kadrze prawa strona, na którą składają się dwie kamienice otrzymała nowe życie. Efekt remontu imponujący. Pytanie kiedy uda się przeprowadzić podobną operację na lewej stronie ulicy...
5174) WZW. I kadr ponad dachem Sądu Najwyższego przy Placu Krasińskich. Architekt: Marek Budzyński, który jak widać lubował się w tworzeniu ogrodów na dachach. Bo poza niedostępnym dla szarego zjadacza chelba ogrodem na dachu sądu spod jego "ołówka" wyszedł projekt BUWu przy Dobrej, gdzie każdy może odwiedzić ogrody znajdujące się na bibliotecznym dachu.
5175) A gdy zstąpimy na ziemię... To u podnóża wspomnianego powyżej gmachu sądu ujrzymy Pomnik Powstania Warszawskiego. Monument dość powzechnie krytykowany za przekaz, skalę, charakter. Osobiście nie odważyłbym się podnosić podonej krytyki. Myślę, że pomnik skutecznie się broni i przez ponad 23 lata skutecznie wkomponował się w przestrzeń Placu Krasińskich.
5176) Na Placu Zamkowym. Stosunkowo mało popularne spojrzenie na Plac Zamkowy. U podnóża most gotycki pozostałość dawnej bramy krakowskiej. Swoją drogą szkoda, że rekonstrukcja nie objęła większej ilości bram czy baszt. O ile brama krakowska mogłaby dość nietypowo się prezentować na Placu Zamkowym to już wieża marszałkowska na zakończeniu murów obronnych przy samej skarpie mogłąby prezentować się dość imponująco.
5177) WZW. I pozostały nam cztery kadry Warszawy Z Wysokości. Poniżej bliska Wola - Dziki Zachód w kadrze ustrzelonym z Millenium Plaza, który doskonale obrazuje, jakże zmieniającym organizmem miejskim jest Warszawa. Prawdziwy boom inwestycyjny dopiero nastąpi na poniższym terenie, który przecięty zostanie II linią metra.
5178) WZW. Nietypowy kadr ustrzelony ze Świętokrzyskiej w kierunku północnego zachodu. Na pierwszym planie kamienice przy Mazowieckiej wraz z gmachem Zachęty przy Placu Małachowskiego. Bezlistne jeszcze drzewa to Ogród Saski za którym widzimy kamieniczne ostańce przy Fredry. Powyżej bloki Osiedla Plac Teatralny i północnu-muranowski cluster wysokościowców.
5179) WZW. Dość popularny kadr w Filosssografii ustrzelony z Pałacu Kultury i Nauki w kierunku wschodnim i ukazujący szeroko rozumiany praski brzeg Wisły. Praga wydaje się niemal przechodzić w Targówek Mieszkaniowy. jest to jednak iluzja, bo obie dzielnice oddziela szeroki pas nieużytków przecity obwodową linią kolejową.
5180) WZWN. Przyjemny dla oka kadr ustrzelony z bliskiej Ochoty w kierunku naszego downtown. Ostatnio natrafiłem na wiele dyskusji podważających trafność czy zasadność określenia naszych wież mianem downtown. Może faktycznei lepszym określenmiem jest chociażby "masyw centralny"...
↧