Quantcast
Viewing all 359 articles
Browse latest View live

2012-06-11 14:45

4511) WZW ponad czerwonymi dachami. Pierwsze skojarzenie - MDMowski Latawiec - tzw. pudło... W kadrze Sielce i fragment tego dystryktu/cyrkułu z dośc przyzwoitą zabudową socrealistyczną, a tym bardziej przyzwoitą, że krytą czerwona dachówką, która w Warszawie poza Starym Miastem, ww. Latawcem czy pewnymi enklawami na Żoliborzu czy Ochocie jest chyba najmniej popularnym pokryciem warszawskich dachów. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4512) Czarno-biała pseudowizytówka... W sumie kadr mocno antyreklamowy... Pokazuje w sumie to co najgorsze - fragment zaniedbanej przestrzeni publicznej - krzywe słupki, wiekowe wagony 13N, reklamy itd... Na szczęście z każdym kolejnym rokiem jest co raz lepiej, chociaż z okazji goszczenia imprezy Euro 2012 w jednej chwili cofneliśmy się do głębokich lat 90tych... Dobrze, że tylko czasowo... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4513) Powiśle, czyli tu narazie jest ściernisko... Przed nami kolejny etap realiozacji inwestycji zaplanowanych na terenie po dawnej elektrowni na Powiślu. W tle pierwszy etap oddanej do użytku zabudowy mieszkaniowej. Przed nami bardziej spektakularne widowisko, bo obejmujące remontem budynków dawnej elektrowni... Powiśle z każdym rokiem zyskuje - ilość planowanych inwestycji w niedalekiej odległości od stacji metra Powiśle powoli może byc porównywalna do tego co się dzieje i będzie działo na bliskiej Woli... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4514) To już historia... Czyli kilka słów o warszawskiej skoczni narciarskiej... Oddana do użytku w 1959 r. i jako pierwsza w polsce pokryta igielitem w latach 70tych... Miejsce turniejów "Trzech skoczni" (pozostałe dwie skocznie to Budapeszt i Praga). Całkowita wysokość 54 m, a długość 120m. Najdłużysz skok to ponoć 48 m P. Janusza Dudy... Dziś skocznia to wspomnienie - nie pozostał po niej żaden ślad... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4515) Staromiejskie Zaułki... W kadrze urokliwy łącznik między ulicą Jezuicką, a Gnojną Górą. Szkoda tylko, że odbiór na żywo jest o wiele gorszy. Magia pryska, a trafia nas fetor uryny... Ulokowanie w tym miejscu hostelu jest pierwszą jaskółką, która może przyniesie temu miejscu wiosnę... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4516) Reklama Foto, czyli jedna z legend i wizytówek Ursynowa... Największe osiedle w Polsce mimo raptem niespełna 40 letniej historii to już kawa warszawskiej historii począwszy od nagrywanych tam kultowych filmów (vide Alternatywy 4) po pierwsze osiedle w Polsce z podziemną komunikacją... Takim symbolem przez blisko 25 lat była wysoka na 7 pięter reklama zakładu fotograficznego przy ul. Koncertowej. Dziś niestety, ani po zakładzie, ani po reklamie nie pozostał żaden ślad... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4517) WZW i kościół Św. Trójcy. Mowa oczywiście o świątyni ewangelicko-augsburskiej, a nie o rzymsko-katolickim kościele Św. Trójcy z ul. Solec. Licząca 58 m świątynia z 1781 r. przez wiele wiele lat była najwyższym w Warszawie obiektem, a i dziś zajmuje dumne i zaszczytne miejsce w panoramie tej części śródmieścia, chociaż nie może już nawiązać konkurencji z budynkami o wysokości 160, 192 czy 231 m... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4518) WZW czyli jest Wola i Ochota. Choć zgodnie z kolejnością powinna być Ochota i Wola. Zimowe popołudnie nad dwiema charakterystycznymi warszawskimi dzielnicami, które kiedyś stanowiły może nie tyle całość, co bliskie i niezakłócone sąsiedztwo... Owo sąsiedztow zostało zakłócone w połowie XIX w. po wybudowaniu kolei warszawsko-wiedeńskiej. Do dziś komunikacja między ww. dzielnicami praktycznie nie występuje poza głównymi arteriami... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4519) WZW. I Ochota wraz z Wolą raz jeszcze... Kadr gdzieś z Mokotowa, Ochota reprezentowana jedynie przez wątpliwej urody wieżowiec przy Placu Zawiszy. A Wola jak to Wola nie ma czym się wstydzić. Wieżowiec WTT dominuje smukłością i wkrótce dostanie młodszego, ale równie smukłego braciszka, który wysokością będzie dorównywał swemu starszemu bratu. To oczywiście tylko jeden z kilku, a być może i kilkunastu wieżowców jakie mają realną szansę powstać w ciągu najbliższych kilkunastu lat w poniższym kadrze. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4510) WZWN. Ktoś ukradł Złotą 44 i Cosmopolitan? Nie... Tak prezentowała się warszawska panorama z Powiśla w zimie 2010/2011 - dziś można rzec, że mamy do czynienia z całkiem innym miastem... Niby dwie wieże, ale tak ciekawie i doskonale uzupełniające skyline, że poniższy kadr prezentuje się bez nich dość ubogo... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-06-12 13:42

4521) Gołębie z ul. Piwnej. Ot kolejna staromiejska legenda, ale z gatunku tych na podstawie faktów autentycznych. Jest sobie kamienica przy Piwnej 6 na portalu której podczas odbudowy umieszczono ciekawą rzeźbę gołębi. Nie bez przypadku - po wojnie w morzu ruin mieszkała "gołębiarka" p. Majchrzakowa, która sama nie mając właściwie nic dokarmiała gołębie. Legenda głosi, że p. Majchrzakowa była jednym z warszawskich Robinsonów, czyli ludzi, którzy po powstaniu zostali w gruzach. Mówi się o liczbie kilkuset, tysiąca, czy dwóch tysięcy Robinsonów, którzy zostali w gruzach półtoramilionowego miasta... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4522) Śródmiejskie kamienice. Często bywa tak, iż patrząc na obite z tynku kamienice na Pradze czy w Śródmieściu traktujemy je jako biedaczynszówki, które nie mają nic ciekawego do pokazania. Jakże pozytywnie można się zdziwić wchodząc do bram i klatek schodowych tych kamienic. Nie inaczej jest w poniższym przypadku. Jedna z "gołych" kamienic przy Emilii Plater, a w środku b. ciekawa i nietypowa klatka schodowa (w zasadzie dwie identyczne klatki - bo druga znajduje się w oficynie). Jeszcze ciekawsza jest mikroskopijna studnia o wymiarach 2x2 m, której ściany pokryte są niezliczona ilością śladów po pociskach i eksplozjach. Walki prawdopodobnie toczyły się o każde piętro, o każdy pokój, każde okno... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4523) Na Targówku. Olbrzymi popegieerowski teren między Targówkiem Mieszkaniowym, a Cmentarzem Bródzieńskim, na który powoli, aczkolwiek skutecznie wchodzi zabudowa mieszkaniowa. Prawdziwy boom przyjdzie w momencie pociągnięcia nieopodal II linii metra na Bródno. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4524) Socrealistyczna Świątynia. Kościół Św. Piotra i Pawła parafii Św. Barbary - jeden z nielicznych przykładów socrealizmy w architekturze sakralnej... A jednak XIX wieczny kościół po Powstaniu został wręcz zdmuchnięty z powierzchni ziemi - część naziemna kościoła została wysadzona w całości - nie pozostała "cegła na cegle", co plasuje tą świątynie na nieszczęsnym pierwszym miejscu pod kątem skali wyburzenia w wojennej Warszawie. Powojenny projekt autorstwa Stanisława Marzyńskiego - dziś dumnie stoi na pograniczu historycznego Śródmieścia i nowego wysokiego centrum Warszawy. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4525) WZW. Mokotów. Zabudowa jednorodzinna na północnych krańcach Służewia i bloki na Służewcu. W chwili obecnej obok szeregowej zabudowy jednorodzinnej na Bielanach są to najlepiej skomunikowane domy jednorodzinne w Warszawie z linią metra obok... Na uwagę zasługuje ciekawy biały dom w środku kadru ze zdobionym białym ryzalitem - przy najbliższej okazji konieczna do przeprowadzenia wizja lokalna, która pozwoli ocenić - gargamel, czy dzieło sztuki... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4526) WZW. Ponad ulicą Żwirki i Wigury. Przedwojenna 5,5 km ulica łącząca centrum z nowym lotniskiem na Okęciu. Ulica w momecie oddania do użytku w 1934 była "wyposażona" w chodniki, ścieżki rowerowe i indywidualnie zaprojektowane latarnie gazowe... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4527) WZW. Wieża warszawskich Filtrów dumnie stoi ponad samymi Filtrami. Na poniższym kadrze wydaje się potężna. Jakże odmienny jej odbiór jest gdy patrzymy z kierunku południowego ku północy, gdzie ceglana budowla wręcz karłowacieje na tle warszawskiego downtown. Na drugim planie ciekawe bloki za Polem Mokotowskim przy ulicy Stefana Batorego. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4528) Nocna Warszawa. Inne imponujące miasto. W kadrze jedna z najciekawszych warszawskich pierzei. Kontrast, który doskonale ze sobą współgra i przedstawia prawdziwe oblicze Warszawy... Do pełni szczęścia brakuje jednak ściągnięcia reklamowych szmat ze wszystkich kamienic stojących w tej pierzei. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4529) WZW. Wieża Zamku Królewskiego i Kolumna Zygmunta - dwa symbole, bez których Warszawa nie byłaby Warszawą. Król Zygmunt III Waza dzielnie dzierży w rękach miecz i krzyż będąc jednocześnie pierwszym śieckim pomnikiem w Warszawie. Sama kolumna postawiona w 1644 r. nie jest najstarsza w Warszawie. Nieopodal, bo na dziedzińcu kościoła Św. Anny stoi kolumna Matki Boskiej z Dzieciątkiem, która była postawiona jako swoisty protest przeciwko uhonorwaniu pomnikiem świeckiej osoby - takie to były czasy... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4530) WZWN. Mglista zimowa noc i widok w kierunku północnym z Pałacu Kultury i Nauki. Za Placem Piłsudskigo zabytkowa zabudowa Krakowskiego Przedmieścia, koryto Wisły i praskie powojenne osiedla za którymi ciema zielona plama to Cmentarz Bródzieński - jeden z największych cmentarzy Europy (pod kątem liczby pochowanych - 1,2 miliona osób). Za którym znajduje się 80 tysięczne Osiedle Mieszkaniowe Bródno - i pomyśleć, że na Cmentarzu spoczywa 15 krotnie więcej pochowanych niż dziś mieszkańców ma ww. osiedle... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-06-18 13:10

4531) Dumna historia... Wielkie wiktorie z XVI i XVII wieku. Pamiętamy o nich, szkoda, że przez późniejszą burzliwą historię utraciliśmy 99,9% pamiątek z tego wielkiego dla Polski okresu... No może skupmy się na wieku XVI. Wiek XVII to początek schyłku Rzeczypospolitej, chociaż wielkich wiktorii wówczas nie brakowało... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4532) Tamta Warszawa... Miasto - morze kamienic i podwórek studni. Mimo wszelkich niewygodności zamieszkiwania w tego rodzaju budynkach tęsknimi za nimi. Tęsknimy za możliwością przejścia i spaceru na skróty bramami typu ulica-kamienica-podwórko-oficyna-podwórko-oficyna-podwórko-kamienica-ulica... Było minęło. Pozostało niewiele... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4533) Semper Invicta. Warszawa miasto pokonane, ale zawsze niezwyciężone. Zburzyli nam most Rosjanie to go odbudowaliśmy. Zburzyli nam most Niemcy to go znów odbudowaliśmy. Taka jest dusza Warszawy i jego mieszkańców. Można nas pokonać, ale nie zwyciężyć, bo i tak w końcu jak feniks z popiołów miasto budzi się ponownie do życia zawsze pamiętając o tych którzy odeszli... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4534) Pawiak. Miejsce kaźni. Hasło po usłyszeniu którego, obok Al. Szucha, każdemu cierpła skóra na karku... Szacunki mówią, iż z ok. 100 tysięcy więźniów, którzy przeszli przez Pawiak ok. 37 tysięcy nie przeżyło tego "przejścia". Czyli porównując przez Pawiak przeszedł co 12 mieszkaniec Warszawy, a co trzydziesty zginął w jego murach, podczas przesłuchań na Szucha czy w egzekucjach w Palmirach i innych podwarszawskich miejscowościach. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4535) WZW. Jesteśmy na Ursynowie, gdzie może początkowo białych, a później szarych bloków z wielkiej płyty uzyskało po termomodernizacji nową barwę. Ciekawym zabiegiem było ujednolicenie kolorystyki w poszczególnych częściach Ursynowa. I tak widoczna w kadrze najbliższa okolica Metra Imielin (a w zasadzie obszaru między stacjami Imielin i Stokłosy) uzyskała przyjemne dla oka zestawienie bieli i delikatnej zieleni... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4536) Na Zamku Królewskim. Curia Maior czyli Dwór Wielki - najstarsza część warszawskiego Zamku Królewskiego... Najstarsza, dla tych, którzy podejdą na sucho do odbudowanego zamku - to stwierdzenie nie znaczy wiele... Dla tych, którzy doceniaja i podziwiają wkład wniesiony w odtworzenie warszawskiej siedziby królewskiej widoczne w kadrze mury - mimo, iż mają nie więcej jak 40 lat - mentalnie mają wartość 600 letnich murów... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4537) WZW. Grochów raz jeszcze. Powtrarza się ten Grochów w moich fotorelacjach. Nie jest to dziwne. Panorama tej części miasta należy do najciekawszych dzielnicowych panoram Warszawy. Niby bloki, takie same jak w każdej innej dzielnicy, a jednak inne... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4538) WZWN. Zota 44 - jeszcze nie ubrana i Pałac Kultury i Nauki w wieczornym fioletowym fraku. Odkąd Złota 44 wyrosła na wysokość ponad 180 m - wielkość i bryła PKiNu mocno skarlała przy spoglądaniu na centrum z perspektywy ulicy Złotej... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4539) WZW. Muranów - i jego najmłodsza twarz. Był Grochów - ciekawa warszawska panorama - jest i Muranów - równie ciekawa miejska panorama. A trzeba zauważyć, że nie jest to ostateczny wygląd północnego clustra. Terenów wokół stosunkowo sporo i lada chwila ruszają kolejne inwestycje na terenie dawnej zajezdni autobusowej Inflancka i wizawi CH Arkadia. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4540) WZW i 100% miasta w mieście. Mało znany widok pogranicza Woli, Śródmieścia i Ochoty z wieżowca WTT. Typowo warszawski miks przed i powojennej. Chociaż w wydaniu mocno przedwojennym. Zabudowy powojennej w kadrze jest nie więcej niż kilkanaście %. Na dzień dzisiejszy proporcje już się zmieniły bo w prawym górnym rogu powstaje biurowiec "Plac Unii" z 90m wieżą... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-06-20 14:53

4541) Teatr Komedia. Dość przyjemne miejsce na kulturalnej mapie Warszawy i Żoliborza serwujące głównie przyjemne dla ciała i duszy sztuki komediowe. Tyle ogółów, a w szczegółach. Budynek zaprojektowany już w 1937 r. przez Barbarę i Stanisława Brukalskich doczekał się realizacji już w powojennej socrealistycznej polsce, a co za tym idzie pierwotny projekt został zmodyfikowany i udziwniony socrealistycznymi naleciałościami, które mi osobiście bardzo odpowiadają. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4542) Na Trasie WZ. Kamienna okładzina schodów prowadzących na Plac Zamkowy z poziomu Trasy WZ. Jeszcze przed ich zeszłorocznym remontem w którym odświeżono widoczny w kadrze kamień, a same schody ułożono na nowo i póki co wchodzenie i schodzenie nie należy do nieprzyjemności. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4543) Marymont Ruda. Wysokie, jeżeli nie najwżysze warszawskie osiedle. Normą są budynki 22 i 17 kondygnacyjne, a zatem dość wysoko nawet jak na warszawskie warunki. Dla przykładu na 150 tysięcznym Ursynowie wg pierwotnych założeń są tylko 4 budynki 16 kondygnacyjne... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4544) Ulica Warecka. Po wojnie na tyłach Nowego Światu utworzono dość ciekawe pasaże w skład których weszła zabudowa ulic Kubusia Puchatka, Tuwima i Baczyńskiego. Pasaż Kubusia Puchatka przeciął ulicę Warecką nad którą przerzucono budynki z prześwitami w parterze - podobnymi do tych jakie znamy ze Starego Miasta. Całość wygląda przyjemnie - szkoda tylko, że "nie żyje"... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4545) Prawa strona miasta. W kadrze wiadukt kolejowy nad Radzymińską bloki Szmuliowizny i budowany wówczas jeszcze Stadion Narodowy. Miejsce z któego było zrobione zdjęcie - bloki Targówka Mieszkaniowego. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4546) Św. Jan Nepomucen na Placu Trzech Krzyży. Jakimś dziwnym trafem figura z 1752 r. przetrwała do naszych czsów - co w Warszawie może być potraktowane jako swoisty ewenement. Sam Jan dzierży w ręku Krzyż, który jest jednym z trzech krzyży, od których nazwę wziął sam plac. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4547) WZW. Kto ukradł Złotą 44. Tym określeniem możnaby określić wszystkie wiekowe kadry z I połowy 2011 r. i wcześniejsze. Dziś widać jak świetnie warszawski skyline uzupełniła Złota 44. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4548) WZW. Kadr ze Starej Ochoty, a jeśli z Ochoty to w kadr wskakuje nam wieża warszawskich filtrów. Rzadszym obiektem, który potrafi wskoczyć do kadrów jest kościół Bl. Alojzego Orione przy Placu Starynkiewicza. Przyznam, że dłuższą chwilę musialem pomyśleć, aby dojść na jakiej budowie operuje czerwony żuraw - po uzyskaniu odpowiedzi tylko się uśmiechnąłem... Skleroza nie boli... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4549) WZWN. Kolejny nocno-wysokościowy kadr, który obejmuje kilka dość ciekawych obiektów. Mowa przede wszystkim o gmachu Politechniki, kościele Św. Piotra i Pawła parfii Św. Barbary i budynku Prezydium Rządu. A sama zabudowa zdaje się ciągnąć po horyzont. ostatnie budynki w kadrze to bloki Służewca, może Służewia nad Dolinką, za którymi jest jeszcze dobre 5 km zabudowy Ursynowa... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4550) WZW i warszawskie downtown, któremu czegoś brakuje... I nie chodzi mi ponownie o Złotą 44, która już jest na powrót w budowie... Wieżowce dość mocno i ciekawie się na siebie nakładają, ale i tak bez Pałacu Kultury i Nauki nie mają w sobie tego czegoś... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-06-21 13:41

4551) Socrealistyzna Warszawa. Skupisko największej ilości w kraju budowli wybudowanych w tym stylu w Polsce. Ale biorąc pod uwagę zakładane plany wzniesienia tego typu buwoli w Warszawie to zrealizowano może 25% założeń... I często żałuję, że wybudowano tylko tyle socrealistycznej architektury w Warszawie, która w porównaniu do tego co budowano po 1956 r. już w epoce Gomułki jest dziełem sztuki. Ba bez porónywania do czegokolwiek socrealizm sam w sobie jest dziełem sztuki... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4552) Targówek. Dzielnica w sklad której wchodzą dwa główne historyczne zespoły mieszkaniowe: Targówek (dziś to powstałe na jego miejscu osiedle Targówek Mieszkaniowy) i Bródno, które były odrębnymi "miasteczkami". Dziś wrzucono je do jednego worka i określono mianem Targówka... Ale żeby nie zrażać mieszkańców Bródna to właśnie na Bródnie wybudowano ratusz dzielnicy... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4553) Muranów. Nowa dzielnica powstała na gruzach getta. Dziś to jedna z wizytówek i symboli Warszawy, która doskonale obrazuje pęd tego miasta do nowoczesności, do rozwoju i wreszcie do powrotu do grona europejskich metropolii. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4554) Warszawa Pamięta. I pamiętać będzie. Tu historia jest nieodłącznie związana z samym miastem. I idąc za tekstem jednej z warszawskich piosenek "Jak chcesz mnie z tego leczyć kolego to nie pozwolę" ("Iwona - Powstanie Warszawskie" polecam) Image may be NSFW.
Clik here to view.
4555) Na Mariensztacie. Pierwsze powojenne warszawskie osiedle mieszkaniowe, które de facto pochłonęło przedwojenny Mariensztat na którym rozsianych było jeszcze sporo XVIII, a może i XVII wiecznych budynków... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4556) Warszawskie Łazienki jesienią. Jest w życiu każdego miasta taki okres, gdy przez 2 tygodnie we wszystkich parkach króluje Złota Polska Jesień. CO rozku staram się nie przegapić tego okresu, który daje niezliczoną ilość przyjemnych dla oka doznań... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4557) Nowe ikony Warszawy. Mosty Świętokrzyski na liście warszawskich symboli już od 12 lat. Stadion Narodowy już na etapie budowy stawał się kolejną warszawską ikoną. Dziś w trakcie mistrzostw Euro 2012 chyba nikt nie jest w stanie wyobrazi sobie warszawy bez Stadionu Narodowego za to z ogromnym burdelem wokół dawnego Stadionu Dziesięciolecia... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4558) Ul. Kredytowa. Dawnej Warszawy czar. Jedna z niewielu ulic północnego Śródmieścia, która zachowała swój przedwojenny charakter. Mimo, iż z 16 przedwojennych budynków/kamienic do dnia dzisiejszego pozostało raptem 6, to nowa zabudowa doskonale urbanistycznie współgra z kamienicznymi ostańcami... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4559) Ul. Grzybowska. Ulica, która całkowicie zmieniła swój charakter... Z przedwojennych ponad 100 numerów do dziś pozostało bodajże 11 budynków przy tej ulicy, które pamiętają czasy sprzed 1939 r... W kadrze zupełna nowa twarz Grzybowskiej - wielkomiejska Grzybowska... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4550) WZW. I przyjemna dla oka panorama z Bródna. Niekompletna bo w jej skład nie weszły skrajne wieże Babka Tower i cluster z okolic Ronda Jazdy Polskiej. Dziś panorama jest już wzbogacona o Złotą 44. Coraz mocniej wybija się Cosmopolitan. Lada chwila Plac Unii również zaznaczy swoją obecność, a później przyjdą kolejne Warsaw Spire, Echo i wiele, wiele innych... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-06-27 15:11

4561) Alternatywnie... Rok 2012 - ku końcowi zbliża się sezon Ekstraklasy 2011/2012. Mistrzostwo Polski zdobywa klub Makabi Waszawa, które zwycięża 3:0 ze spadającą z ligi Pogonią Lwów. Tytuł Mistrzowski Makabi zdobywa przed własną publicznością na własnym stadionie wybudowanym w 1965 r. między trasą Mostu Poniatowskiego, a Mostem Średnicowym... Tak mogła wyglądać alternatywna rzeczywistość w której Warszawa i Polska nie doświadczyłaby tragizmu II Wojny Światowej. Mistrzem Polski zostałby być może żydowski klub, który przed II Wojną Swiatową rozgrywał swe mecze w miejscu obecnego Stadionu Narodowego... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4562) Zima na ul. Piwnej. Zima 2011 - mieszkańcy Starego Miasta, przechodnie i nieliczni turyści chowając się za kołnierzami płaszczów i kurtek przemykają najdłuższą staromiejską ulicą. I tylko nieliczni mają świadomość, że blisko 70 lat temu w staromiejskie ruiny "zamieszkiwało" wyłącznie od 30 do 50 tysięcy trupów... Żywi wrócili w staromiejskie mury dopiero 17.01.1945... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4563) Tadeusz Kościuszko. Od dwóch lat na Placu Żelaznej Bramy stoi pomnik Tadeusza Kościuszki będący kopią pomnika ku czci Kościuszki znajdującego się w Waszyngtonie. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4564) Przed budową metra. Spokojny zimowy wieczór. W zasadzie mało kto zdaje sobie sprawę, że za kilka miesiący zostanie dla ruchu zamknięta ulica Świętokrzyska by pod nią móc wybudować centralny odcinek II linii metra. Miał być komunikacyjny armagedon, a wszystko rozeszło się po kościach... Miasto doskonale poradziło sobie z zamkniętymi ulicami i nowymi objazdami. A za lat kilka... Wsiądziemy w podziemna kolejkę na Rondzie Daszyńskiego by po kilkunastu minutach wysiąść na drugim brzegu na Placu Wileńskim... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4565) Warszawskie realia. Mimo, iż rozpościera się przed nami widok powyżej dachów śródmieścia to znajdujemy się na wysokości chodników i ulic "górnego" właściwego miasta... O ile mniej ciekawym miastem byłaby Warszawa bez swej skarpy, bez Powiśla i Solca, bez uroczych uliczek pokonujących skarpę... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4566) Wędrujące warszawskie pomniki. Warszawska syrenka wiedzie prym wśród warszawskich pomników - podróżników. Co prawda jej podróże, w przeciwieństwie do wielu kolegów ograniczyły się do granic administracyjnych miasta Warszawy, ale jest to ciekawa podróż. 1855 r - ustawienie syrenki na staromiejskim rynku. 1929 - Solec. 1955 - Centralnty Park Kultury. 1972 - staromiejskie mury obok dawnej wieży Marszałkowskiej. 1999 - na powrót staromiejski Rynek. 2008 - Muzeum historyczne m. st. Warszawy - a na Rynku ustawiona zostaje kopia. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4567) Wiosna na Grochowie. Przyrodna dość niemrawo budzi się do życia - o kolorycie dzielnicy świadczą elewacje poszczególnych budynków. Nad wszystkim dominuje komin ciepłowni Kawęczyn - jeszcze w starym malowaniu... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4568) Warszawskie bramy. Na ogół niedostępne i zamknięte. Widoki dostępne dla nielicznych. Widoki nieciekawe, ale typowo warszawskie. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4569) WZW. I warszawski skyline widziany z prawego brzegu. Dość mocno rozciągnięty i jeszcze dość wyszczerbiony. Kwestia kolejnych lat kiedy poszczególne dziury zostaną "zaplombowane"... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4570) WZW w barwach zachodzącego słońca. Widok z Bielan w którym to skyline rozciąga się w kierunku zachodnim doskonale eksponując poszczególne wolskie wieże. Wieże w centralnym clustrze nakładają się na siebie tworząc dość ciekawy monolit... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-07-03 11:00

4571) Warszawskim śladem Fryderyka Chopina. Kościół Św. Krzyża przy krakowskim Przedmieściu. W jednym z filarów znajdziemy miejsce w którym umieszczone zostało serce Fryderyka Chopina. Dzieje "serca" w kościele Św. Krzyża zasługują na odrębną opowieść... Warto zaznaczyć, iż obok serca Fryderyka spoczywa serce Władysława Reymonta. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4572) Dzieła Mariana Lalewicza. Jeden z moich ulubionych architektów warszawskiego dwudziestolecia międzywojennego. Gmach Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych przy ul. Targowej jest jednym z "wybitniejszych" i większych budynków zaprojektowanych przez M. Lalewicza. U podnóżna zaczyna się budowa stacji metra Dworzec Wileński. A sam architekt niestety nie przeżył II WŚ. Zginął w publicznej egzekucji przy ul. Dzikiej w trakcie Powstania Warszawskiego. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4573) W Alejach Ujazdowskich. Reprezentacyjna ulica przedwojennej Warszawy. Budynki wybudowane w Alejach wyszły spod najlepszych desek kreślarskich warszawskich architektów. Projektowali: Dominik Merlini, Antobnio Corazzi, Marian Lalewicz, Józef Huss, Jan Heurich, Józef Pius Dziekoński, Władysław Marconi, Leandro Marconi, Stefan Szyller, itd... Dziś ulica choć nie bez powojennych wad może świadczyć o świoetności przedwojennej Warszawy... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4574) Przed kinem Muranów. Pogranicze Staromiejskiej (Nowomiejskiej) Warszawy i Muranowa. Teren o mocno zmienionym obliczu. Budynki przedwojenne można wyliczyć na palcach jednej ręki. Przed wojną zabrakłoby palców u rąk w plutonie wojska chcąc wymienić wszystkie budynki w okolicach Długiej, Bielańskiej, Nalewek i ówczesnego Placu Bankowego... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4575) Ach to Powiśle. Widoczny w kadrze teren Śniegockiej, Miechowskiej, Dmochowskiego określany jest mianem Solca bądź bliskiego Czerniakowa (Powiśla Czerniakowskiego). Ale ogólnie najlepiej jest go określić mianem Powiśla, w skład którego wchodzi zarówno Solec, Powiśle Czerniakowskie, Mariensztat... Jakimś cudem widoczne w kadrze kamienice przetrwały bez większego uszczerbku zarówno wygasające na Czerniakowie Powstanie jak i późniejszy 3,5 miesięczny okres regularnego wyburzania miasta... Kolejna enklawa przedwojennej Warszawy, którą do dziś możemy oglądać. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4576) Ten Dzień nie był zwyczajny. Choć z Pozoru taki sam jak każdy inny, niepokojąco spokojnie, Ludzie, tacy sami jak my, pragnący żyć. Duszne sierpniowe popołudnie, 17:05, swe żniwo bezlitośnie zbiera śmierć. Tak po prostu ... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4577) WZW ponad Powiślem. Kamienice, o których była mowa dwa kadry wyżej tkwią poskrywane między widocznymi w kadrze blokami wybudowanymi na miejscu pozostałych po wojnie ruin. Pierwotnie cały ten teren miał zostać ogromnym Centralnym Parkiem Kultury. Pod kilof miały pójśc kamieniczne ostańce, by na ich miejscu powstał Park rozciągający się między skarpą i brzegiem Wisły od Mariensztatu po Port Czerniakowski. Na szczęście wyszło inaczej. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4578) WZW ponad Wolą. Historycznie Wola zaczynała się dopiero po zachodniej stronie ulicy Towarowej (widocznej po środku zdjęcia) i Okopowej. Dziś administracyjnie ten teren jest bliżej serca Woli niż jej krańców. Teren z olbrzymim potencjałem, który mimo, iż ciągle i intensywnie zabudowywany to potrzeba jescze dobrych 20 lat, aby na miejscy dawnych fabryk i kamienicznych ostańców powstało miasto... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4579) WZW. Betonowa Wola. Inna twarz Woli. Dzielnicy, która w swych zasobów posiada niezliczoną ilość bloków. Bloków o wysokości 10 pięter i więcej. W szczególności mowa o terenie położonym między Kercelakiem, a terenem Cmentarza Żydowskiego. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4580) WZWN. Powiśle wieczorową porą. Dzisiejsza wrzutka została zdominowana przez Wolę i Powiśle, ale w sumie nie ma się czemu dziwić, akurat te dwie dzielnice są jednymi z najbliższych memu sercu w Warszawie. W kadrsze widzimy teren między ulicą Kruczkowskiego, a Wybrzeżem Kościuszkowskim i między Tamką, a wiaduktem kolejowej Średnicy. W tle trwa jeszcze budowa Stadionu Narodowego - bez któego dziś chyba nikt nie wyobraża sobie Warszawy. Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-07-10 12:47

4581) XIX Dzielnica. Zaczynamy z grubej rury. Jaskółka, skowronek prawdziwego miasta jakie może powstać na kolejowo - przemysłowej Woli. Można powiedzieć, że każdy "ptaszek" w celu ożywienia i rozwoju miasta jest potrzebny. Niestety w ostatnich czasach zbyt wiele inwestycji w centrum jest na poziomie wróbla lub co najwyżej Gołębia... Tym bardziej cieszy fakt, że XIX dzielnica już jest małą kolonią egzotycznych ptaszków, które wolały założyć gniazdo na Woli, a nie np na Służewcu... Lada chwila ruszą kolejne etapy, co tym bardziej cieszy każdego "miejskiego ornitologa". Image may be NSFW.
Clik here to view.
4582) Grochów. Stoimy u wylotu Al. Waszyngtona w kierunku Wisły i centrum. Ulica po wielokroć wyjątkowa. Przede wszystkim mowa o nietypowym układzie torów tramwajowych, które biegną skrajnie po obu stronach ulicy. Inna kwestia to zabudowa ulicy, która na początku i końcu jest ściśle przedwojenna. W samym środku przebiegu mamy najbardziej kuriozalnie położone ogródki działkowe, które z kolei otaczają powojenne bloki Saskiej Kępy i Grochowa... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4583) WZW. Jedno z najbardziej miejskich, no wielkomiejskich skrzyżowań w Warszawie. Skrzyżowań w ludzkiej formie bez przejść podziemnych i innych udziwnień. Mowa o skrzyżowaniu Al. Solidarności z Al. Jana Pawła II. Ponadto na skrzyżowaniu widzimy jedne z nielicznych (dokładnie pięciu na terenie Warszawy) skrzyżowań torowisk tramwajowych z zachowaniem wszystkich relacji skrętnych. Jednak to chyba właśnie ta "gwiazda" (wraz ze skrzyżowaniem Al. Niepodległości i Nowowiejskiej jest najbardziej równa i proporcjonalna w mieście... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4584) Trio Apartaments. Kolejna ciekawa inwestycja mieszkaniowa, która powstała na przestrzeni ostatnich lat, tym razem na północnych rubieżach śródmieścia - na Muranowie. Dziś skrzyżowanie ulic Pokornej i Stawki to kawał prawdziwie przyjemnego miasta... A to jeszcze nie koniec ciekawych inwestycji w tym rejonie... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4585) Zmiana Warty. Plac Marszałka Piłsudskiego i Grób Nieznaego Żołnierza - miejsce ze specyficznym klimatem. Strefa "Sacrum", która w podświadomości funkcjonuje jako jedno z najważniejszych miejsc w mieście. Szkoda, że w parze z rangą miejsca nie idzie jego zagospodarowanie... Wciąż brakuje Pałacu Saskiego, Pałacu Bruhla oraz wielu kamienicznych plomb przy sąsiednich ulicach... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4586) Po zmroku na Placu Zamkowym. Dzisiaj może wspomnę o dwóch tragicznych wydarzeniach jakie miały miejsce na Placu Zamkowym w okresie ściśle poprzedzającym wybuch Powstania Styczniowego. Mowa o 27 lutego 1861 gdy od kul rosyjskich padło pięciu poległych oraz o dniu 8 kwietnia 1861 gdy pięć rot piechoty i dwa szwadrony jazdy rosyjskiej (ok. 1300 żołnierzy), dowodzone przez generała Stiepana Aleksandrowicza Chrulewa dokonały krwawej masakry ludności cywilnej, w wyniku której zginęło ponad 100 osób... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4587) WZW. Wieżowców czar. Pod tym względem jeszcze długo i być może na zawsze Warszawa będzie najbardziej czarującym miastem w Polsce. W kadrze dwa ciekawsze przykłady spoza ścisłego centrum. Kontrowersyjny w swej lokalizacji, kształcie i historii Błękitny i stosunkowo młoda warszawska wieża North Gate. Do dachu odpowiednio 100 i 87 m... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4588) WZW. Praskie, a raczej szmulkowskie klimaty. Kadr z prawego brzegu. Trochę wież "dawnych" i trochę nowych. Warto zwrócić uwagę na wieżę Katedry - Katedry Św. Jana na Starym Mieście - która dość rzadko wybija się ponad dachy staromiejskich kamienic - z innej perspektywy jest zupełnie niewidoczna... W tle trwająca wówczas budowa Senatora przy Bielańskiej. Wówczas jeszcze były nadzieje, że w tym miejscu powstanie przyzwoita plomba... Wyszło jak zawsze - gdy za inwestycje bierze się Ghelamco. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4589) WZW i magiczna Warszawa. Pocztówkowy widok, który nie może się niepodobać. Nie bez wad... Bo zawsze mogłoby być lepiej. Mógłby zostać wyremontowany kościół p.w. Wszystkich Świętych, mógłby z kadru znikąć "Igrek"... No nic czas działa na korzyść tego widoku... I pomyśleć, że w ciągu najbliższych "iks" lat w tym kadrze możemy ujrzeć ok. 15 nowych szklanych wież... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4590) WZWN. Nocna retrospekcja czyli wracamy do przeszłości. Miasto niby takie same jak dziś, a jednak inne. Fakt, że pod Świętokrzyską trwa budowa II linii metra to jedno... Równie ciekawym aspektem jest rosnoący "niczym na drożdżach" Cosmpolitan przy Placu Grzybowskim. Ta wieża faktycznie zmieni panoramę Warszawy... Już zmieniła mimo faktu, iż obecnie wylewana jest 26 czy 27 kondygnacja... A Pozostało jeszcze 18 pięter... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-07-19 8:56

4591) WZW. Pod nami Bielany i kościół Zesłania Ducha Świętego. Kolejny produkt wybujałych wizji w architekturze sakralnej z lat 80tych... Dla mnie największą wartością ww. świątyni jest wieża. Niby wieża jak wieża, ale zegar na niej widoczny w nocy jest podświetlony:) A że przez wiele lat miałem przyjemność "obcować" z tą częścią Bielan w nocy to zegar zawsze był swoistą latarnią i wyznacznikiem czasu, kiedy przyjedzie Ś.P. nocne 608 czy 612. W tle Muranów i północny cluster - niezauważalny, aż tak mocno w skyline Warszawy, a za który dałby się "posiekać" mieszkaniec praktycznie każdego innego miasta w Polsce... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4592) Złota 44. 10 grudnia 2010 - "imprezka" inicjująca ponowny start budowy "Złotka". Mimo niskiej temperatury, każdemu z wówczas obserwujących to zdarzenie było bardzo gorąco z radości, że w 2 milionowym mieście zwyciężył rozsądek nad kilkoma pieniaczami... Nie jest to pierwsza warszawska budowa wysokościowca z "przestojami", ale oby ostatnia... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4593) Kościół Św. Aleksandra. W telegraficznym skrócie. Świątynia zaprojektowana przez Chrystiana Piotra Aignera, była nowym kościołem dla rozwijającej się na początku XIX tej części miasta. Patron świątyni nie jest przypadkowy - tak świątynia została wybudowana na cześć cara Aleksandra I. O późniejszych rozbudowach, wyburzeniach dziś pomilczymy... Kościół dziś wygląda tak samo jak 187 lat temu w momencie zakończenia prac budowlanych... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4594) WZW. Wolski sen... Przerośnięta i przeskalowana bryła mieszkaniówki przy Łuckiej, "kurniki" dawnej fabryki Norblin w samym centrum miasta, ulica która tylko z nazwy jest Prosta i budowa II linii metra, której pierwsze plany powstawały 80-90 lat temu... To jawa - dzięki której Warszawa nie jest przeciętną europejską stolicą... tych i tysiąca innych kuriozów nie znajdziesz w Pradze, Sofii czy Brukseli... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4595) Na ulicy Mostowej. Czy nie jest fenomenem fakt, że ulica zawdzięcza nazwę mostowi, który stał u jej wylotu przez okres raptem 30 lat i to ponad 400 lat temu? Warszawa w swych nazwach potrafi się bardzo mocno zakorzenić - i dobrze... Ciekawe czy za 400 lat Warszawiacy nadal na Rondo Zgrupowania AK Radosława będą mówić Rondo Babka, a zamiast obecnej ulicy Popiełuszki nadal dominować będzie Stołeczna? Image may be NSFW.
Clik here to view.
4596) Nad Wisłą. Skoro dzisiejsza wrzuta to rozwody i wywody nt. fenomenalności Warszawy to idźmy dalej za ciosem... Przez centrum którego innego miasta w Polsce przebiega obszar Natury 2000, przez który z kolei przebiega 10 kilometrowa ścieżka pieszorowerowa skryta wśród bujnej i dzikiej nadwiślańskiej zieleni? Takie "cuda" tylko w Warszawie:) A szkoda, że tylko... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4597) Wiadukt Markiewicza. Wiadukt im. Stanisława Markiewicza gwoli ścisłości, który jest patronem wiaduktu, ale nie jego autorem. Wśród autorów można i trzeba wymienić K. Sommera - konstrukcja, S. Szyller - architektura, J. Wojdyga - wystrój rzeźbiarski. Warto zaznaczyć, że wiadukt przetrwał dzięki wybuchowi II Wojny Światowej... gdyby ta nie nastąpiła mielibyśmy kompletną przedwojenną Warszawę, ale bez wiaduktu Markiewicza który miał zostać zburzony pod przebieg planowanej trasy WZ... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4598) WZW. Archiwalny widok warszawskiego skyline'u. Dziś bryła "Złotka" jest praktycznie gotowa, a "Cosmopolitek" coraz poważniej zaczyna dominować wizawi wieżowca PZU... I z jednej strony żal, że zdjęcia tak szybko się dezaktualizują, ale z drugiej strony niesłychana satysfakcja, że Warszawa tak szybko się zmienia - w tym pędzie żadne inne miasto w Polsce nie jest w stanie jej dorównać... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4599) WZWN. Idąc za tekstem piosenki Kubson - O Warszawie: "To tylko miasto, to tak jakbyś powiedział: to tylko człowiek, Ja gdzieindziej życia nie wyobrażam sobie, To może przez to, że nie jest najpiękniejsze, Szczerze podziwiam jego każde ciekawe miejsce" Image may be NSFW.
Clik here to view.
4600) WZW. Warszawski przekładaniec... Na miejscu morza kamienic, podwórek studni ostało się i powstało to co widzimy... W kadrze z pewnością znajdziemy budynki z każdej dekady XX i XXI wieku... W ścisłym centrum, na tak niewielkim obszarze taki precedens nie występuje chyba w żadnym innym polskim mieście... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-07-20 13:46

4601) Nowy Świat... Nazwa ulicy dość popularna w Polsce. Mamy Nowy Świat w Warszawie, Kaliszu, Wrocławiu, Łodzi, Legnicy, Lublinie, Kielcach, Białymstoku... Ale chyba to jednak ten warszawski Nowy Świat był pierwowzorem. I nie odnoszę się tu do nazw dzielnic bo dzielnicowo Nowy Świat znajdziemy ponoć w Gdańsku, Krakowie, Lwowie czy Wilnie... Warto zauważyć żurawia na budowie stacji metra Nowy Świat - no pod tym względem w Warszawie powstanie pierwsza stacja w Polsce nosząca to miano... Inna rzecz, że widoczna w tle maszyna ma za zadanie wkopać się na głębokość większą niż jej wysokość... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4602) WZW. Wola - administracyjnie, historycznie jeszcze Śródmieście. Zdecydowanie większy chaos, aniżeli po wschodniej stronie Pałacu Kultury i Nauki, który to widok można było ujrzeć w poprzedniej wrzutce. Widać historyczny przebieg ulicy twardej i raptem kilkanaście kamienic na obszarze, na którym przed wojną było ich kilkaset... Ten obszar miasta dopiero czeka rozkwit... Teren między kolejową średnicą, a budowaną II linią metra i z planowanym przecięciem kiedyś być może IV linią metra musi się intensywnie zmienić i rozwinąć. Ten proces już się zaczął... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4603) Tylko Legia w Warszawie? Jeżeli chodzi o obecną Ekstraklasę - niestety tylko Legia... Ostatnie doniesienia stawiają na głowie włosy na baczność. Najstarszy klub piłkarski w Warszawie znika ze sportowej mapy Polski i będzie tułał się na samym końcu ligi z kilkudziesięcioma innymi warszawskimi niszowymi klubami... Liczę, że klub szybko wróci do grona najważniejszych, tak jak kiedyś być może wróci na sportową mapę "moje" Makabbi Warszawa... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4604) Kirkut przy Okopowej. A skoro przed chwilą wymieniłem nazwę najważniejszego żydowskiego przedwojennego klubu piłkarskiego w Warszawie to mieszkańcom naszego miasta polecam odwiedzenie dwóch wystaw. Pierwsza na skwerze przed kościołem Wizytek przy KP. - Przedwojenna Warszawa sportowa od podszewki. Druga to wystawa o żydowskim sporcie w przedwojennej Warszawie na płocie kamienicznego ostańca na tyłach Synagogi Nożyków i budowy Cosmpolitka. Obie niesłychanie pobudzają wyobraźnię... Opisują Warszawę raptem sprzed siedemdziesięciu kilku lat, Warszawę, która była zupelnie innym fascynującym miastem, miastem które zginęło wraz ze wszystkim co tworzyło jej przedwojenny charakter... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4605) Na Placu Grzybowskim. Przed chwilą wspomniałem o Synagodze Nożyków, nieopodal której stoi największa świątynia ówczesnej Warszawy z II połowy XIX wieku. Świątynia, która podczas wojny znajdowała się na obszarze getta, świątynia przez którą na aryjską stronę przedostała się niezliczona ilość żydowskich mieszkańców naszego miasta, którym pomagał ks. Marceli Godlewski - przed wojną dość radykalny antysemita, podczas wojny człowiek-złoto, któremu życie zawdzięcza wielu żydów. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4606) Muranów. Pozostajemy przy żydowskiej historii naszego miasta, historii, która obecnie jest niezauważalna, ale do 1943 r. stanowiła o 1/3 istnienia naszego miasta... Miejscem najbardziej charakterystycznym dla żydowskiej społeczności była północna dzielnica - Muranów, który widzimy w kadrze. Inne oblicze dzielnicy, inni ludzie, ale gdzieś tam głęboko pod fundamentami poszczególnych bloków rozciąga się potężne cmentarzysko ofiar getta, ofiar, które nigdy nie zostały "uprzątnięte". Muranów stał się cmentarzem nie tylko dla wielu tysięcy polskich żydów, ale i dla Polaków, więźniów Pawiaka i ofiar łapanek zlikwidowanych w licznych masowych egzekucjiach na terenie getta... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4607) Ludzie w maskach... Ścisłe centrum Warszawy. Tysiące ludzi przewijających się w każdej chwili. Taki "elektorat" przyciąga wszelkiej maści kampanie reklamowe, które używają najróżniejszych sztuczek do uskutecznienia swych działań. Najłatwiej jest wypuścić w miasto tego czy innego "dziwaka". Przecież zwykłego człowieka rozdającego ulotki bym tak chętnie nie uchwycił w kadr... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4608) WZW. Warszawski miks. Zamek Królewski, kościół Św. Anny, kościół Św. Trójcy, punktowiec Ściany Wschodniej, rozgrzebany Hotel System, Metropolitan, Dom Pod Sedesami, itd. itp. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4609) WZW. Nad Warszawą zapada zmrok. Dopiero za chwilę włączone zostaną liczne iluminacje i neony. Dopiero za chwilę miliony metrów kwadratowych warszawskich biur rozbłysną światłem pracy, pracy, która często nigdy się nie kończy. Narazie jest spokój, Warszawa wydaje się zasypiać... Nie - ona nigdy nie zasyupia... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4610) WZWN. Ciąg dalszy opowieści. Znajdujemy się bliżej centrum kilkadziesiąt minut później (orientacyjnie). Warszawskie wieże niczym latarnie morskie rozświetlają centrum i wskazują z daleka drogę śmiałkom, którzy odważą się przybyć do centrum... Doskonale widać podział funkcji w Mariottcie, który do połowy zajmowany jest przez biura, a od połowy przez Hotel... Hotelowi goście jeszcze korzystają z uroków miasta... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-07-24 15:07

4611) Na Muranowie. W miejscu dawnej dzielnicy żydowskiej, na terenie zajmowanym przez setki jeśli nie tysiące kamienic powstała po wojnie nowa dzielnica, która w żaden sposób nie przypomina pierwotnego oryginału. I o ile obszar Muranowa na północ od ulicy Dzielnej i na zachód od ul. Zamenhofa to teren stracony dla miasta, dla śródmieścia Warszawy, to południowa i wschodnia część Muranowa, tj. zabudowa zaprojektowana przez Mariana Lacherta i otoczenie ul. Andersa śmiało może "konkurować" z przedwojennym charakterem zabudowy... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4612) Na Ursynowie. Ursynów Północny, a może już Stokłosy? Ciężko z perspektywy czasu przypomnieć sobie gdzie dokładnie na Ursynowie ustrzeliłem ten kadr... Kadr, który nie do końca oddaje rzeczywistość bo Ursynów to dziś morze bloków skąpane w oceanie drzew i zieleni... Najgorzej pod tym względem jest właśnie w najstarszej części Ursynowa, na wschód od Al. KEN, ale i tak powyżej średniej krajowej jeżeli chodzi o liczbę drzew przypadających na blok czy podwórko... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4613) WZW. Ponad Fortem Wola. Warszawskie forty zanikają. Popadają w ruinę bądź są rozbierane pod inne inwestycje. Taki los spotkał Fort Wola. Smutny to los, ale nikt mądry do tej pory nie znalazł sposobu, przeznaczenia, ani przede wszystkim pieniędzy, aby zaadoptować blisko 30 warszawskich fortów... Żadne inne miasto w Polsce nie ma, aż tak dużego i licznego problemu z XIX wiecznymi fortyfikacjami... Niestety zapewne jeszcze kilka warszawskich fortów będzie musiało zniknąć, aby te co pozostaną zostały właściwie zaadoptowane... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4614) Targówek Mieszkaniowy. WIelkopłytowe osiedla w Polsce budowane przez ostatnie dziesięciolecia dla kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców mają różne genezy powstania... W mniejszych miejscowościach, które w dobie socjalizmu wyrosły na duże ośrodki przemysłowe osiedla powstawały na "gołym korzeniu" czyli na polach, łąkach i innych ugorach. W miastach dużych, które w dodatku ucierpiały na skutek działań wojennych osiedla często powstawały w miejscu dawnej zabudowy. Tak rzecz się miała na warszawskim Targówku czy Bródnie. Zabudowa, która się ostała poszła pod kilof i na jej miejscu powstały bloki. Przynajmniej takie było założenie. W praktyce wyszło tak, że dawne ostańce kamieniczne zostały i do dziś tkwią wciśnięte między bloki Targówka czy Bródna... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4615) Warszawski Barbakan. Szukasz w warszawskiej architekturze renesansu? Nie jest łatwo, ale nie bez szans... Poza kilkoma przykładami kamienic z Rynku Starego Miasta to właśnie Barbakan jest przedstawicielem tego akurat stylu w architekturze... A to, że to rekonstrukcja i nie do końca wierne odzwierciedlenie oryginału - sprawa poboczna... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4616) WZW. Zimowy zachód słońca nad Śródmieściem, Wolą i Ochotą. Mimo, że to ścisłe centrum Warszawy zabudowa rozrzucona i mocno chaotyczna w skali. Mamy nadzieję, że to się zmieni. Inwestycje nisko i wysoko-ściowe powoli wchodzą i na ten obszar. I mimo że P. Kulczykowi może nie udać się wybudować 280 m biurowca wizawi wieżowca Warty to kilka wież o wysokości 130-150 m na tym obszarze powstanie... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4617) Zimowy Marymont. Przedwojenna specyficzna dzielnica dziś poszatkowana i praktycznie bez dawnej świadomości. Przedwojenny Marymont nie mógł być postrzegany jako prestiżowa lokalizacja do zamieszkania. Charakter typowych warszawskich przedmieść jaki można było spotkać na Czerniakowie czy Targówku. Wojna zrobiła swoje, ale prawdziwym gwoździem do marymonckiej trumny była powojenna urbanistyka, w ramach której wytyczono szeroką Armii Krajowej, a na miejscu dawnych ostańców powstały duże osiedla Ruda i Potok. Miejsce dawnych drewnianych chałup zajły 20 piętrowe bloki... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4618) WZW. Wracamy do Śródmieścia. W kadrze wysoka zabudowa ul. Noakowskiego. Ślad dawnej świetności Śródmieścia Południowego. Piękna i wysoka wyspa w morzu przed i powojennych kamienic. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4619) WZW. Warszawski skyline we fragmentach. PKiN, Skylight, Wieża Filtrów, Orco/FIM Tower i oczywiście nasze Twin Towers... Wg pierwotnych zamierzeń w obrębie Centrum Zachodniego miało powstać 5 lub 6 wieżowców w skali i architekturze naszych Twin Towers. Jakby się prezentowały i czy przeszłyby próbę czasu tak jak dwie bliźniacze wieże? Nie dowiemy się już tego... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4620) WZW. Światła miasta. Nie ma piękniejszego widoku niż miasto sięgające daleko po horyzont. Światła, które wydają się nigdy nie kończyć. Przed nami Powiśle, dalej Praga i prawdopodobnie Targówek i Bródno... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-07-25 13:38

4621) Ulica Marszałkowska. Narazie ściek komunikacyjny może kiedyś Aleja z zawężonymi jezdniami, zielonym torowiskiem i czterema szpalerami drzew... Przed wojną w węższej szerokości ze 154 numerami. Dziś z ponad 150 kamienic i budynków przetrwało nie więcej niż 20 w różnym stanie, nie zawsze oryginalnym, po brzebudowach, rozbudowach... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4622) Nad Wisłą. Wisła płynęła, płynie i płynąć będzie. Zmienia się tylko otoczenie. Z przedwojennych elementów trzeba wymienić fragment bulwarów nadwiślanych jakie powstały za prezydentury Stefana Starzyńskiego - dziś pokryte grubą warstwą farby w sprayu (ale spokojnie idą lepsze czasy), okazała kamienica w której dziś mieści się Wojewódzkei Centrum Stomatologii - jest to jedna z czterech ogromnych kamienic stojących wzdłyż nieistniejącego wiaduktu Pancera. Ostała się "najmniejsza" poległy trzy niebotyki o wysokości 10 kondygnacji. Trzecim elementem są filary dawnego Mostu Kierbedzia, które po wojnie zostały obniżone by móc położyć na nim Most Śląsko-Dąbrowski. O dalszym tle nie mówimy... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4623) PGR Bródno. Swoisty fenomen. Relikt PRLu wiecznie żywy. Państwowe Gospodarstwo Rolne na Bródnie nadal funkcjonuje prowadząc liczne sklepy firmowe, co prawda nie spotkamy już upraw Marchewki na polach między Targówkiem, a Bródnem, ale przejeżdżając obok usłyszymy np. rżenie koni... Gdyby nie było wojny, nie byłoby PRLu, nie byłoby PGRów Image may be NSFW.
Clik here to view.
4624) Plac Defilad. Z założenia największy Plac w Europie... Do dziś nie może zostać skutecznie zagospodarowany. Przed wojną w miejscu Placu Defilad można było doliczyć się ok. 180 podwórek studni - dziś nie ma na tym terenie żadnej kamienicy, żadnego podwórka. Mowa o obszarze w umownych granicach Jerozolimskie/Marszałkowska/Świętokrzyska/Emilii Platter. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4625) Służewiec. Przed wojną pola, łąki i luźno rozrzucone zabudowania dawnych wsi. Po wojnie jeden z trzech najważniejszych obszarów przemysłowej Warszawy. Wola, Żerań i Służewiec - te trzy obszary do niedawna pokryte były niezliczona ilością fabryk i bocznic kolejowych. Dziś: Najintensywniejsze zmiany przechodzi Służewiec stając się zagłębiem białych kołnierzyków. Za zmianami stara się na równi gonić Wola i tylko Żerań pozostaje praktycznie taki jak dawniej, choć i tu zmiany są kwestią najbliższych lat. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4626) Pomnik Małego Powstańca. Prosta kalkulacja. Bez wojny i Powstania w Warszawie nie byłoby Pomnika Małego Powstańca. Niestety 200 000 mieszkańców tego miasta poległo w Powstaniu, a kolejne 500 000 podczas całego okresu okupacji... Zamiast Pomnika Małego Powstańca ujrzelibyśmy kamienicę stojącą przy Podwalu, chyba, że udałoby się zgodnie z przedwojennymi założeniami odsłonić mury miejskie... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4627) Kamienica przy Mariańskiej. Kamienica ostaniec - jeden z nawybitniejszych przykładów zmian jakie przechodzi Warszawa wchłaniając po wojnie wszystko na swojej drodze. W kadrze ostała się jako jedyna. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4628) WZW. Śródmieście Północne Tu na szczęście przetrwało dość sporo przedwojennej zabudowy. Ale i tak mogąc zrobić takie samo zdjęcie przed 01.09.1939 r. ujrzelibyśmy morze kamienic pom horyzont... Od Placu Unii Lubelskiej po Plac Muranowski i od skarpy po Okopową i Towarową... Dziś - to zupełnie inne miasto. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4629) WZW i wysokość miasta. Przedwojenna Warszawa i jej wysokość w zasadzie kończyłaby się na wysokości drzew. Dziś o wysokości miasta stanowi 30 budynków o wysokości ponad 80 m... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4630) WZWN. W kadrze ostało się dokładnie pięć przedwojennych budynków i... jedna oryginalna latarnia pastorał przy ul. Granicznej - dziś ulicy znikąd do nikąd. Przed wojną jednej z kilku handlowych ulic łączących Plac Grzybowski z Placem Żelaznej Bramy i dalej Placem Bankowym. Nie było wówczas przebicia Marszałkowskiej przez Ogród Saski i to tymi ulicami szedł główny ruch między Śródmieściem i Muranowem. A wracając do ostańca latarni - największy punkt świetlny w kadrze to właśnie przed (a może i przed przed) wojenna pastorałka - która miejmy nadzieję będzie świecić jeszcze długo... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-07-27 15:13

4631) Miasto nocą. "W tyle zostały wąskie ulice zabudowane gęstymi kamienicami na których, na każdej z osobna, nie sposób nie zauważyć piętna czasu, wpływu minionych dekad. Zatęchłe podwórka studnie i czarne przejazdy bramowe w których czaji się zło tego miasta - doliniarze, narkomani i ekshibicjoniści oraz kobiety, które dla marnego papierowego pieniądza gotowe są sprzedać swoje wątpliwe wdzięki..." Image may be NSFW.
Clik here to view.
4632) Miasto dumne jak paw. W tym mieście nie chodzisz ze spuszczoną głową. Nawet gdy Twoją kieszeń dławią liczne kredyty Ty unosisz podbródek i sygnalizujesz wszystkim wokół, rozsiewając pewne spojrzenie - jest OK, nie dla mnie troski i i zmartwienia... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4633) 159. "Panie szofer zlituj się Pan, za trzy minuty zaczyna się mecz, a Pan jedziesz jak w kondukcie pogrzebowym Marszałka. Wyciśnij Pan więcej z tej konserwy - ludziom przyniesiesz Pan ulgę - klima to w tym wozie to chyba wysiadła jeszcze za czasów Prezydenta Lecha... Wałęsy rzecz jasna..." Image may be NSFW.
Clik here to view.
4634) Panteon. "Chmury pospiesznie kryły się za bogato zdobionymi attykami ministerialnych gmachów ponad którymi górowała ona - najpotężniejsza z wielkich. Wieża zdobiona bogato sterczącymi lizenami, które drapią błękit nieba kreśląc na nim dzieje tego miasta, kraju i Narodu, który w podzięce za akt konstytucyjny wystawił ten gmach w pamiętnym roku 1944 r..." Image may be NSFW.
Clik here to view.
4635) Sielce. Nie masz odwagi, aby po zachodzie słońca skierować się nawet pospiesznym krokiem w mrok ciemnych ulic. Być może byłby to Twój ostatni spacer w pełnym uzębieniu i oprzerażonymi oczami skrytymi za szkłem okularów. Zło nie wybiera - kryje się wszędzi i w najmniej spodziewanym momencie wyjdzie z ukrycia by zaznaczyć swą obecność w atmosferze miasta... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4636) Odbite promienie. Tysiące kamienic, z których tynk już dawno odszedł w zapomnienie, a szyby zapomniały o przejrzystości, skąpane w promieniach zimowego słońca, które o tej porze roku nie jest w stanie dotrzeć do ulicznego bruku. Nad tym wszystkim inny, wyższy i lepszy świat - tu ogromne przeszklone elewacje lśnią czystością kamienia i szkła. Popijasz kawę, poprawiasz kołnierzyk i z poghardą patrzysz na setki kominów z których ku niebu ulatuje brudny jak smoła dym z tysięcy ciemnych i wilgotnych izb mieszkalnych... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4637) Rwetes. Wszechobecny zapach czosnku i cebuli, tkwiący i przenikający w przestrzeń przy przepychaniu się co chwilę między ludźmi w chałatach. Bose dziecko przebiegające przed dzwoniącym w uszach sygnałem podbijanego na nierównym torowisku tramwaju i te chmury, ciężkie i przygniatające północną dzielnicę tego miasta z siłą i ambicją zdolną do zdławienia wszystkich naraz i każdego z osobna szczęscia tkwiącego głęboko na każdej z mijanych twarzy. Kropla za kroplą zaznacza zmianę... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4638) W dniach szczególnych. Przerażający świst za którym każdorazowo następuje eksplozja. Znów ktoś zginął, znów za kimś ktoś zapłacze. Być może nie zdąży oplakać, nie zdąży uronić ni łzy - śmierć spada z każdym kolejnym pociskiem. Każda kolejna krwisto czerwona dachówka czy cegła spadająca z łoskotem o bruk to kolejny ludzki niewinny żywot zabrany przedwcześnie z tego świata... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4639) Noc głucha. Kamienice tutaj niby takie same jak gdzie indziej, ulice też nie wyróżniające się ponad warszawską przeciętność. A jednak w tych murach osiadł na stałe spokój wyciągający swe ręce z każdej bramy i otwartego okna. Usiądź, nie spiesz się, zostań tutaj i oddaj się klimatowi tego miejsca. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4640) A ile. Dziesiątki wież szklanych, a każda inna. Szklany mur oddziela dzielnice południowe od północnych i zachodnie od wschodnich. Dziesiątki tysięcy ludzi mniej lub bardziej ambitnie chcąc zarobić na kromkę chleba starają się, aby i na ten chleb było co położyć... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-07-30 12:46

4641) PKP Powiśle. Zaczynamy wieczorną zimową porą na chyba najbardziej udanym przystanku warszawskiej średnicy. Wszystkie "mniejsze" stacje wyszły z desek kreślarskich Arseniusza Romanowicza, ale to chyba właśnie PKP Powiśle jest tym najbardziej ciekawym przystankiem. Swoją drogą powoli trzebaby się przymierzyć do nadania jakiejś ulicy patrona w postaci Arseniusza Romanowicza... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4642) Na ulicy Piwnej. Najdłuższa staromiejska ulica o długości ok. 250 m biegnąca równolegle do głównego historycznego traktu Czersk - Zakroczym. Zdecydowana większość turystów podąża do staromiejskiego Rynku Świętojerską, dlatego tak bardzo lubię Piwną... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4643) Gorsza strona Warszawy. Szalone lata 90te ze swą kosmiczną na ówczesne czasy architekturą w wielu miejscach oszpeciły nam panoramę naszego miasta. Jednym z takich obiektów, chyba o największej kubaturze zresztą, jest biurowiec Millenium Plaza nazywany potocznie Tojtojem. Nazwa nie jest przypadkowa - Vahap Toy zaprojektował ten "cieakwy" gmach. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4644) Cudowny Krucyfiks. Od ok. 500 lat w Warszawie. Przywieziony z Norymbergi wręcz z palącego się stosu. W Warszawie element wyposażenia świątyni czy świeckiego budynku mający 100 lat jest swoistą rzadkością. Krucyfiks ma lat kilkaset... Na oddzielną historię zasługuje jego cudowne ocalenie z gruzów Starego Miasta - oba kościoły w których był podczas Powstania przechowywany legły w gruzach, a on przetrwał... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4645) Orco Tower. Kolejny kontrowersyjny punktowiec... Lata 90te w pełni i mimo, iż osobiście darzę ten budynek dużą sympatią to sam w sobie nie jest najpiękniejszy... Kilka lat temu pod płachtą folii zniknęły łososiowe panele i przynajmniej kolorystycznie budynek nie razi... Chociaż ponoć po ostatnim oklejeniu na Euro 2012 w wielu miejscach reklama została oderwana wraz z niebieską folią - łososiowy FIM Tower wiecznie żywy... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4646) WZW. Wola. Ta mniej znana składająca się z dziesiątek dawnych bocznic kolejowych zaadoptowanych na wszelkiej maści składy, magazyny i hurtownie. A ponad tą "tymczasową prowizorką" (bo miasto kiedyś tu przyjdzie - to więcej niż pewne) widzimy właściwą wolę z blokami przy Wolskiej zza których wystaje wieża kościoła Św. Stanisława Biskupa parafii Św. Wojciecha... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4647) Staromiejskie Mury. Do II Wojny Światowej Staromiejskie mury były wchłonięte przez przyległe kamienice - nierzadko stanowiąc ściany szczytowe tychże kamienic. Proces odsłaniania murów rozpoczęto przed wojną, ale ograniczony budżet nie pozwolił na wykupienie kilkudziesięciu kamienic stojących na Podwalu... Pomogła o dziwo II WŚ... Choć określenie pomogła jest chyba mocno nie na miejscu... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4648) WZW. Ponad dachami Śródmieścia Północnego. Pałac Kultury w sąsiedztwie "Tercetu". Dziś to już "Kwintet" - doszły Złota 44 i wspinający sie jeszcze Cosmopolitan. Mowa oczywiście o wieżowcach o wysokości powyżej 150 m... Oczywiście jest to stan tymczasowy... Kolejne wieże to tylko kwestia czasu... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4649) WZW. Śródmieście Południowe - klasycznie, tzn. z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki... Obręb uważany za swoistą enklawę przedwojennej Warszawy, ale jak widzimy tych przedwojennych obiektów przetrwało stosunkowo niewiele. Owszem w porównaniu do Muranowa czy Śródmieścia Północnego to ogrom, ale aby ujrzeć przedwojenną Warszawę trzeba zapuścić się w kaniony Lwowskiej, Jaworzyńskiej, czy Mokotowskiej... Czyli wejść w miasto. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4650) WZWN. Cóż można napisać - miasto... Zabudowa po horyzont pobudza wyobraźnię stwarzając wrażenie nieskończoności... Choć tak jak w życiu wszystko kiedyś i gdzieś ma swój koniec... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-08-14 12:31

4651) 100% miasta w mieście... No może 98% z uwagi na prawy górny róg. Znajdujemy się na Ochocie i przed oczami mamy typowy warszawski miks przedwojennych czynszówek i powojennej zabudowy z lat 60tych i 90 tych XX wieku oraz na samej górze skromne przedstawicielstwo XXI wieku... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4652) Stare Miasto w Pigułce. Rynek - strona Dekerta i kamienice: Baryczków i Kazubowska. Jeżeli ktoś zada Wam pytanie gdzie w Warszawie można znaleźć renesans w architekturze - śmiało wskazujcie Rynek Starego Miasta. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4653) Warszawski postmodernizm. Bezpłciową architekturę późnych lat 90tych z ul. Żelaznej na siłę można podpiąć pod postmodernizm... Osobiście zdążyłem się już przyzwyczaić do tej mieszkaniówki, która w swym kształcie nawiązuje do przedwojennych warszawskich kamienic... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4654) Na tarasie. Widok z XXX piętra tarasu widokowego PKiNu powoli nam się ogranicza. Pierwszą jaskółką jest Złota 44, którą widzimy za "oknem". Swoją drogą ciekawie będzie wyglądać panorama z tarasu gdy zostaną wybudowane wszystkie wieże na Emilii Plater. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4655) WTT. Minęły czasy gdy kręciły mnie fotografie w stylu - stojąc pod budynkiem/wieżowcem kierujemy obiektyw w górę i pstrykamy... POniższy kadr jest pewnym nawiązaniem, które skutecznie pokazuje jak fenomenalną bryłę ma nasz WTT. Z jednej strony smukłość, z drugiej owalność... Nie sposób nie lubić tej wieży... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4656) Panoramicznie. Przejazd mostem Świętokrzyskim dostarcza najwięcej przyjemności jeżeli chodzi o widok na warszawską panoramę. W kadrze skromny fragment tej panoramy w promieniach zachodzącego słońca. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4657) Bliźniak. Intraco II / Elektrim / Oxford Tower w zimowej wieczornej szacie. Warszawskie wieże zmieniają nazwy dość często i trudno powiedzieć czy lepiej używać tych nowych, bądź co bądź pierwotne na dość mocno pozostały nam w pamięci. I tak np. Novotel w moim odczyciu na zawsze chyba pozostanie Hotelem Forum. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4658) WZW. Szafy osiedla OŻB mimo swegoo fatalnego położenia są chyba najlepszymi ogólnodostępnymi punktami do fotografowania naszego downtown. W kadrze najbliższe otoczenie Placu Grzybowskiego. Czegoś nam w tym kadrze brakuje... Dziś centralne miejsce w kadrze zajmuje ponad 30 piętrowy Cosmopolitan. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4659) Plac Grzybowski nocą. Czyli WZWN na dużym zoomie. Jeszcze wszystko świecące i pachnące. Dziś jest już z tym gorzej... Niestety ciekawa przestrzeń szybko przyciąga wszelkiej maści "towarzystwo" piesze, deskorolkowe i samochodowe które w dośc specyficzny sposób traktuje przetrzeń publiczną... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4660) Skyline. Widok z północnych rubieży dzielnicy Praga Północ czyli z historycznego Golędzinowa. Jurydyki i osady o której pierwsze wzmianki stanowią w II połowie XIV wieku. Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-08-20 23:46

4661) WZW. Kadr z cyklu "miasto w całej rozciągłości". Czasem warto obniżyć obiektyw, lub ściągnąć wszystko na większym zoomie. Ucinając szczyty najwyższych budynków uzyskujemy pewien efekt niewiadomej nieskończoności... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4662) Zima na Krakowskim Przedmieściu. Zamiast tkwić w zimie na przystanku można wskoczyć do jednego z licznych lokali spod znaku Gessler ulokowanych w parterze Hotelu Europejskiego, który de facto hotelem jest jedynie z nazwy... W kadr nie załapały się kultowe już "Przekąski Zakąski", które zapoczątkowały w Warszawie i wielu innych polskich miastach trend na "fast alkohol". Dziś podobnych lokali w Warszawie jest przynajmniej kilkanaście... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4663) WZW. Kolumnada na Wspólnej czyli Ministerstwo Rolnictwa. Monumentalny socrealistyczny gmach, ukryty wśród powojennej zabudowy. Pierwotne założenie mające na celu wyeksponowanie widocznego w kadrze frontu zakładało wyburzenie całego kwartału między ulicami Wspólną, Kruczą, Hożą i Marszałkowską. Czy to kontrowersyjny pomysł? Moim zdaniem nie... Pod kilof poszłyby raptem dwie czy trzy przedwojenne kamienice i kilka gomułkowskich bloków o wątpliwej jakości i urodzie... Dziś pomysł to utopia, ale szkoda, że go nie zrealizowano... Biorąc pod uwagę skale wyburzeń jakich doznało nasze Śródmieście po wojnie... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4664) PKP Stadion. Czyli perła przed remontem... Wejście od strony ul. Sokolej dziś jest już wyremontowane. Odpadający napis Stadion został zastąpiony stalą nierdzewną i cała stacja to dziś prawdziwa perła warszawskiej architektury kolejowej. Problem w tym, że z uwagi na budowę obok stacji metra Stadion ciężko jest ujrzeć efekty remontu poniższego wejścia na stację kolejową. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4665) Warszawski socrealizm. Z każdym kolejnym rokiem architektura socrealizmu zyskuje na uznaniu wśród mieszkańców Warszawy i turystów. Taką ilością i skalą budynków socrealistycznych nie może pochwalić się żadne inne miasto w Polsce. W Warszawie jest to kandyzowany owoc w warszawskim keksie architektonicznym... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4666) Warsaw by night good? Jeden z ciekawszych cytatów jakie mogliśmy usłyszeć w serialu Alternatywy 4. A wymieniona wyżej scena, w której Docent Furman trafił do lokalu "S" - "Kongresowa" i widział osobiście jak pani Ewa rozbierała się publicznie do naga odbywała się praktycznie za ścianą widoczną po lewej stronie kadru. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4667) Warszawski miks. Architektoniczny kontrast, który w innych miastach jest często nieobecny bądź bardzo dobrze ukryty, w Warszawie jest dostępny niemal w każdym fragmencie miasta. Czy to atut? Moim zdaniem tak... Zabudowa Warszawy sama w sobie jest swoistym żywym muzeum architektury, którego brakuje w naszym mieście... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4668) WZW. Mokotów i zabudowa przy ul. Woronicza. Warto zwrócić uwagę na częsty błąd w wymowie nazwy Woronicza... Kogo - Jana Pawła Woronicza, a nie Jaka - Woronicza... A kim był Jan Paweł Woronicz - w uzupełnieniu wiedzy pomoże chociażby ciotka Wiki... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4669) WZW. Czyli Warszawa wieżami stoi. W kadrze na pierwszym planie wieże kościoła Św. Ducha z ul. Freta. Drugi plan to katedra diecezji warszawsko praskiej pod wezwaniem Św. Michała i Św. Floriana. Dociekliwe oko wypatrzy jeszcze wieże wawerskiego kościoła Matki Bożej Królowej Korony Polskiej, z którego to wszystkim dobrze znany niespełniony malarz z wąsem w dniu 22.09.1939 r. spoglądał na palącą się Warszawę... W listopadzie 1944 r. Niemcy zrzucili około 60 bomb na ww. kościół, ale to polscy saperzy wysadzili ową wieżę niszcząc tym samym doskonały punkt orientacyjny dla niemieckich bombardowań. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4670) WZWN. Czyli to co tygryski lubią najbardziej. Warszawa Z Wysokości Nocą i jeden z najciekawszych, najbardziej wielkomiejskich obszarów miasta... Mimo, iż przedwojennych kamienic w kadrze można naliczyć około 70 to stanowią one mniejszość w morzu powojennej zabudowy... I pomyśleć, że przed wojną tak zwarcie wyglądało ok 30 km2 ścisłego śródmieścia Warszawy od Placu Unii Lubelskiej po Plac Muranowski i od Towarowej po Wisłę... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-08-21 15:03

4471) Wyjątkowa ulica Pankiewicza. czemu wyjątkowa? Cztery ulice wychodzą prostopadle w osi Pałacu Kultury i Nauki. W zasadzie trzy - z tym, że Złota dochodzi z obu stron. Ale ani ww. ulica Złota, ani Bagno nie mogą się równać wrażeniu jakie mamy patrząc na Pałac Kultury i Nauki z ul. Pankiewicza. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4472) Pomnik Napoleona. Wrócił na dawny Plac Napoleona (obecnie Plac Powstańców Warszawy) w 2011 r. Jest to trzecia odsłona ww. pomnika. Pierwsza miała miejsce w 1921 r., ale po kilku miesiącach pomnik został rozebrany. Drugi odsłonięto w 1923 na terenie ówczesnej Wyższej Szkoły Wojennej przy Koszykowej. Po wojnie "drugie" popiersie wylądowało na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego, a na Placu Powstańców Warszawy umieszczono kopię. Kolejny warszawski węsdrujący pomnik. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4473) W syrenim grodzie. Utarło się, że w Warszawie mamy dwie syrenki: na Rynku Starego Miasta i nad brzegiem Wisły na wysokości Mostu Świętokrzyskiego. Tak naprawdę syren w mieście jest naprawdę sporo i nie chodzi tu o alarmowe syreny... Poniżej przykład z Osiedla Za Żelazną Bramą. Pierwotnie ponoć fontanna, obecnie kwietnik... Poza tym syreny możemy spotkać na Moście Poniatowskiego czy wiadukcie Markiewicza... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4474) WTT - odsłona pierwsza. Dla Woli to Warsaw Trade Tower, a nie Pałac Kultury i Nauki jest wyznacznikiem centrum. Wieża doskonale wpasowuje się w osie Górczewskiej (poniżej), Człuchowskiej, Połczyńskiej czy Obozowej... Ciekawe jak wpasuje się Warsaw Spire, który miejmy nadzieję kiedyś jednak powstanie... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4475) WTT - odsłona druga. Kadr w towarzystwie szybko odchodzących tramwajów 13N. Z ponad 800 wozów jakie przez ponad 50 lat przewinęło się przez Warszawę dziś pozostało nie więcej jak 30-40 sztuk i z każdym kolejnym tygodniem ta ilość się zmniejsza... Warszawa bez "parówek" będzie już innym miastem. Czy lepszym? Czy nowe Swingi dożyją choć połowy wieku "parówek"? Image may be NSFW.
Clik here to view.
4476) WTT - odsłona trzecia. WZW i kadr gdzieś zrobiony z Żoliborza - z jego blokowej części. WTT wspina się ponad sąsiednie wolskie wieże. Jeszcze samotnie. Za kilka lat miejmy nadzieje w liczniejszym towarzystwie wież o wysokości przynajmniej 150 m. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4477) WZW. Były trzy odsłony wieżowca WTT to czas na kadr zawierający widok z 36 piętra WTT. Widok w kierunku północno wschodnim na teren zamieszkiwany przed wojną przez ponad 300 000 polskich, warszawskich żydów. Ilu z nich przeżyło wojenną zawieruchę? Myślę, że liczba cudem ocalonych jest proporcjonalna do ilości kamienic jakie pozostały na miejscu dawnego Getta (dużego). W kadrze widzimy nie więcej niż 15 budynków sprzed II WŚ. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4478) Otchłań. Rzeka Wisła niczym spokojna morska otchłań. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4479) WZWN. Zakorkowany przedwojenny zjazd z Mostu Poniatowskiego to skutek trwającej na Stadionie imprezy otwierającej Stadion Narodowy (jednej z kilku). Podstawową przyczyną jest oczywiście bezmyślność dziesiątek kierowców, ale winny jest zawsze ktoś inny... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4480) WZW. Skyline z Powiśla. Uboższa archiwalna wersja bez Złotej 44 i Cosmopolitka... Miejmy nadzieję, że za jakieś 5 lat do grona warszawskich wież w poniższym kadrze dołączy przynajmniej 155 metrowe Echo w miejscu rozbieranego hotelu Merkury, a być może i wieża UBS na miejscu Ilmetu czy wieże Skanski przy Rondzie ONZ... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-08-22 14:31

4481) Niby wszystko takie same... Przy sporym pokombinowaniu z kadrowaniem można uchwycić Stare i Nowe Miasto bez towarzystwa szklanych wież z tyłu. Poniżej prawie mi się ta sztuka udała. Choć wieża PKiNu doskonale wydaje się uzupełniać z wieżą zamkową... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4482) Kontrasty na Foksal. Ciekawa sytuacja... Stołeczny Konserwator Zabytków wyremontował na swoją siedzibę secesyjna kamienicę przy Foksal, ale nie zgadza się by prywatny inwestor wyremontował dwie sąsiednie również secesyjne. Ścianę szczytową jesdnej z tych kamienic właśnie widzimy poniżej. Tzn. jedna z nich ma nieciekawe modernistyczne naleciałości, ale własnie o te naleciałości się rozchodzi... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4483) Urok Starego Miasta. Pewna i dość zasadnicza część uroku tkwi w przerzuconych nad staromiejskimi ulicami częściami kamienic. I tak np. specjalnie po to, aby Król spokojnie mógł dotrzeć zabudowaniami z Zamku do Katedry przerzucono korytarze nad Dziekanią i Kanonią. Sprawa miała miejsce oczywiście po nieudanym zamachu na Zygmunta III Wazę przez Michała Piekarskiego... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4484) Stadion Narodowy w budowie. Na etapie prac projektowych przyzwyczailismy się do wizualizacji jak to kapitalnie zostanie zagospodarowane otoczenie wokół stadionu na miejscu działającego wówczas jeszcze Jarmarku Europa... Obiekty sportowe, zieleń... Co otrzymaliśmy... Olbrzymi wygon pokryty betonem i tłuczniem, a dodatkowo sam stadion otrzymał metalowe ogrodzenie, które znając realia przetrwa o wiele dłużej w warszawskiej przestrzeni niż sam stadion... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4485) WZW. Jedna z moich ulubionych miejscówek do podziwiania warszawskiegop downtown z wysokości. W kadrze tylko fragment warszawskiego skyline'u, ale fragment najbardziej okazały... Złota 44 jeszcze zupełnie naga i właśnie rozpoczął się proces obniżania jednego z dwóch żurawii. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4486) Plac Grzybowski. Metamorfoza jaką przeszedł sam plac jest wprost nie do porównania z niczym innym w Warszawie. Ścisłe centrum miasta i zapomniany wygon zmieniony został w przyjemną przestrzeń... Upływ czasu jednak dość szybko wywiera negatywne piętno na samym placu... Sam plac to jedno, ale to co się dzieje wokół Placu zmieni całkowicie jego odbiór i oblicze całego rejonu Próżnej, Grzybowskiej, Bagno. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4487) Tolerancyjna nocna Warszawa... Ot Pałac Kultury w kolorach tęczy - zdążyliśmy się już przyzwyczaić do najróżniejszych kolorów w jakich występuje nasz Pałac... Za to chyba nigdy nie będziemy w stanie się przyzwyczaić do mobilnej kebawowni jaka przycupnęła na chodniku Emilii Plater... Owa mobilna budka ostatnimi czasy została obklejona jednolita folią w celu zamaskowania i otwiera swoje podboje dopiero późnym wieczorem zazwyczaj na parkingu przed Dworcem Centralnym... Tysiące pasażerów nocnych autobusów, zazwyczaj pijanych jak szarańcza wsunie wszystko co będzie mogła zakupić w obrębie Dworca... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4488) WZWN. Ochota i ulica Opaczewska - dziś praktycznie do nikąd... Zgodnie z przedwojennymi założeniami to Opaczewską, a nie Wawelską i Kopińską miała lecieć Trasa Łazienkowska. Wytyczono korytarz, a wokół zaczęły powstawać liczne kamienice. Po wojnie proces ten kontynuowano i w połowie lat 60tych Opaczewska uzyskała kompletną zabudowę. A sama Trasa Łazienkowska została w dziwny i niezrozumiały sposób przytulona do kolonii Staszica i Lubeckiego, zamiast być wpuszczona w Banacha i Opaczewską... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4489) WZW. Wysokość Warszawy. Grubo ponad przeciętną innych polskich miast. I nie chodzi tu już nawet o wieżowce w centrum, ale o wysokość bloków i ich ilość w poszczególnych dzielnicach. Chyba najwyższa pod tym względem jest Praga Południe widoczna w tle, w której doliczymy się grubo ponad 50 budynków o wysokości conajmniej 15 pięter. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4490) WZW. O wilku mowa czyli ponownie Praga Południe (ech ta nazwa). Mimo, iż w kadrze całość wydaje się mocno blokowa, to jednak jest to dzielnica z bardzo dużym odsetkiem czy ilością przedwojennej zabudowy. Kamienice Kamionka, wille Saskiej Kępy czy cały przedwojenny Grochów, który dla mnie jest niesłychanie klimatyczny - czego oczywiście nie widać na zdjęciu bo przedwojenna zabudowa jest zatopiona gdzieś między blokami... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-08-24 12:44

4691) Oczekiwanie. Zimowy wieczór, późne popołudnie na Placu Zamkowym. Jak dla mnie jedno z najbardziej magicznych miejsc w Warszawie. Można tam przychodzić codziennie i zawsze wyjdzie się z "workiem" ciekawych zdjęć. Zdjęć architektury, budynków, ale i ludzi, sytuacji... Miejsce, które się nie nudzi... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4692) WZW. I zimowa odsłona jednego z dwóch obelisków przed PKiNem. Achitektura socrealistyczna miała dość mocne ciągąty do założeń rzymskich czy może nawet egipskich stąd występowanie tych ciekawych form. Podobny i największy obelisk znajduje się na Cmentarzu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy Al. Żwirki i Wigury. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4693) Norblin. Przedwojenna fabryka, choć nikt do końca nie jest w stanie powiedzieć, ile w tych zabudowaniach przedwojennych elementów, a ile powojennej odbudowy... Sęk w tym, że to ścisłe cenrtum miasta i mimo całego szacunku do historii warszawskiego przemysłu całość prezentuje się po prostu "biednie"... Daleko tym zabudowaniom do faktycznie imponujących postindustrialnych obiektów, które są wyburzane w dalszym ciągu... Mi osobiście bardziej żal wyburzonej konstrukcji fabryki lamp im. Róży Luksemburg... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4694) Rakowiec. Dość ciekawe osiedle wybudowane w latach 60 tych. Mało znane i dość słabo kojarzone w warszawskiej świadomości. Założenie ciekawe powstałe i adoptujące zabudowania dawnefo fortu na park. Staw, zieleń i kilka ciekawych "indywidualnych" bloków, co w tym okresie przy budowie peryferyjnych osiedli było rzadkością... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4695) Na ulicy Karowej. Pani podąża po ścieżce "Lalki". Być może tą samą ścieżką podążał na Powiśle Wokulski, a może i widoczna w kadrze "obywatelka" rozmyśla o akcji tej ciekawej XIX wiecznej warszawskiej powieści. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4696) WZW. Bloki. Prlowskie osiedla skutecznie wpisały się w krajobraz naszych miast. Kadry które można zrobić z Sadyby, Służewia, Służewca, Ursynowa niewiele się od siebie różnią... W tle miasto - podobny układ wieżowców, a na pierwszym planie bloki... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4697) Desperado na Placu Piłsudskiego. Nawet żołnierze pełniący wartę przy Grobie Nieznanego Żółnierza usuneli się w cień przed tajemniczym człowiekiem w kapeluszu i z futerałem w ręce... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4698) WZW. Kierunek zachód z prawego brzegu i pólnocny muranowski cluster. Dwie, a w zasadzie trzy istotne dominanty (Babki Tower nie widać) i spora ilość mniejszych "uzupełniaczy". Image may be NSFW.
Clik here to view.
4699) WZW. Ciekawe zestawienie kościoła pokarmelickiego, pylonu Mostu Świtokrzyskiego i Stadionu Narodowego. Niestety w kadr wszedł jakiś przewód/kabel - prawdopodobnie piorunochron, którego nijak nie można było ominąć kadrem... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4700) WZWN. Nocna Warszawa z jednej lepszych ogólnodostępnych miejscówek na Mokotowie. Ogólnodostępnych po sforsowaniu blokowego domofonu" i odnalezieniu otwartych balkonowych drzwi na klatce z której było robione to zdjęcie... Image may be NSFW.
Clik here to view.

2012-08-27 17:48

4701) Wieczorny spacer Warecką. I dwa ciekawe prześwity w zabudowaniach ulicy Kubusia Puchatka, która praktycznie nie występuje w świadomości mieszkańców Warszawy - niestety. A sama nazwa ulicy Wareckiej, co chyba nie wspominałem, pochodzi od Starosty Wareckiego Józefa Pułaskiego, który posiadał dwór przy Nowym Świecie, u wylotu obecnej ul. Wareckiej. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4702) Krakowska dziekanka. Skąd herb Krakowa na budynku Dziekanki? Szacunek i pamięć dla licznych datków jakie płynęły z Krakowa na odbudowę ww. gmachu. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4703) WZW. Zabudowa Ochoty, niczym morska fala przybierająca na sile przy samym brzegu, wzrasta w wysokość przy swej północnej granicy z Wolą. Za linią brzegową jaką jest średnicowa linia kolejowa rozpościera się piaszczysty pustynny brzeg Woli, który jeszcze przez wiele lat nie w pełni się zabuduje... Choć budowa II linii metra znacznie przyspieszy ten proces... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4704) Chronos z Zamku Królewskiego. Jeden z dwóch podobnych zegarów powstałych za Króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W kadrze ten większy z Zamku Królewskiego. Mniejszy znajduje się w Łazienkach. Jeden działający, drugi już nie... Kosa Chronosa większego wskazuje godzinę 11:15 czyli godzinę w której zatrzymał się zegar na wieży Zygmuntowskiej podczas bombardowania z 1939 r. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4705) Ulica Skazańców. Nazwa "niefartowna", ale doskonale umiejscowiona wewnątrz murów Cytadeli i wzdłuż X pawilonu. To tą ulicą Skazańcy z cel więziennych byli prowadzeni pod bramę straceń gdzie dokonywano egzekucji... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4706) WZW. Pochmurna Warszawa w czerni i bieli... Patrząc na ten i inne kadry Warszawy z Wysokości nie jestem w stanie pojąć zmian jakie zaszły w tej części miasta. Kiedyś kamienice po horyzont, a dziś w kadrze można się doliczyć raptem 10 przedwojennych kamienic, które skryły się gdzieś między blokami i wieżowcami. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4707) Pamiątka z Warszawy.Co by nie powiedzieć, każda pora jest dobra, aby uwiecznić się na tle mniej lub bardziej znanych warszawskich budowli. Tu bodajże pozowanie na tle Pałacu Prezydenckiego. Image may be NSFW.
Clik here to view.
4708) WZW. I Wola jako brama od zachodu do śródmieścia. To z tej strony od zawsze Warszawa była zdobywana, mimo, iż zagrożenie zazwyczaj przychodziło od Wschodu... A i dziś bloki Woli stanowią niczym mur ochraniający wysokie centrum Warszawy. Kadr chyba jeszcze z wolskiego Ulrychowa, a może już z bemowskich Jelonek... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4709) WZW. I kadr z cyklu "Okno na Warszawę". Zmimowy smog nad miastem i widok przez okno z kilkunastopiętrowego bloku przy Wołoskiej. Oj chyba każdy by dużo dał b ym móc na codzień mieć taki widok z okna... Image may be NSFW.
Clik here to view.
4710) WZWN. Kadr w kierunku zachodnim z niezastąpionego tarasu widokowego PKiNu. Przed nami biurowa Wola, która jeszcze 20 lat temu była tylko i wyłącznie dzielnicą pełną upadających fabryk im. Kasprzaka, Róży Luksemburg, Waryńskiego, Nowotki i innych mniej lub bardziej socjalistycznych dygnitarzy... Dziś rozrastające się biurowe zagłębie. Na horyzoncie światła bloków na Urlychowie, Jelonkach, Górcach... Image may be NSFW.
Clik here to view.
Viewing all 359 articles
Browse latest View live