Quantcast
Channel: filosss.fotolog.pl
Viewing all 359 articles
Browse latest View live

2011-12-21 13:30

$
0
0
3711) MDM. Warszawski socrealizm. Najlepsze jego wydanie. W niewielu innych socrealistycznych gamachach i założeniach panuje takie bogactwo detali jak na MDMie. Choć to bogactwo powoli, ale skutecznie niszczeje, co widać chociażby po metalowych elementach do wieszania flag po bokach obu rzeźb. Przy 8 rzeźbach pozostał obecnie tylko jeden kompletny ww. element. 3712) Wcześniejsza Marszałkowska. Dalsza w stosunku do numeracji z poprzedniego zdjęcia, ale wcześniejsza jeśli chodzi o wiek kamienicy. Piękna neogotycka z przełomu wieków XIX i XX. Dziś to obraz rozpaczy, ale wystarczy wejść w przejazd bramowy i podwórko, aby ujrzeć dawną świetność. 3713) Tłomackie. Kiedyś - dziś szeroko pojęty Plac Bankowy. Mimo, iż niezauważone to w okolicach Placu Bankowego zachowało się sporo przedwojennej Warszawy od widocznej na zdjęciu studni Grubej Kaśki, czy kościoła ewangelicko-reformowalnego. Pozatym Arsenał, budynek ŻIH, remontowany budynek po Hotelu Saskim czy cała efektowna pierzeja corazziańskich pałacy. 3714) Zieleń miasta. Warszawa ma to szczęście, że jest b. zielonym miastem. Dużo zieleni parkowej uporządkowanej, jak i dzikiej, która skutecznie opiera się miastu. Gorzej, że nasi mieszkańcy skutecznie stają w obronie każdego nawet najmniej wartościowego krzaka w mieście. 3715) Drobny handel. Wciąż występuje w swej najgorszej z możliwych odsłon. O dziwo ta najgorsza z odsłon (ze skrzynek, leżaków i ceraty) ma wciąż duży popyt - szczególnie w okolicach węzłów przesiadkowych jak dworca PKP Śródmieście czy Placu Wileńskiego... 3716) Stegny. W kadrze charakterystyczne 17 kondygnacyjne punktowce, które występują w zasadzie w każdej części miasta. Spotkamy je Na Stegnach i Ursynowie, na Służewcu, Gocławiu, Witolinie, Wawrzyszewie i Chomiczówce... 3717) Kamienica Wedla. Jedna z wielu, aczkolwiek nielicznych okazałych wysp przedwojennej Warszawy na terenie Śródmieścia Północnego. Piękna i zadbana. W zasadzie każdego roku ma miejsce kolejne odświeżanie poszczególnych elementów elewacji. 3718) W Alejach. Skoro mowa o Alejach to w grę wchodzą Ujazdowskie, albo Jerozolimskie. W kadrze Ujazdowskie na swym najbardziej reprezentacyjnym i wielkomiejskim odcinku. Kamienice, które prawie bez szwanku wyszły z szarugi wojennej i powojennej. 3719) Dwie wieże. Dziś nietypowo bo w zasadzie jeżeli mowa o dwóch wieżach (Twin Towers) to myslimy o wieżowcach Elektrimu i Hotelu Mariott. W kadrze Elektrim i trzeci młodszy FIM/Orco Tower. Pomimo różnicy w wysokości (25 m). z tej perspektywy wieże wydają się bliźniaczo wysokie. 3720) WZW i jest kolorowo. Zimowy odcień poniższego zdjęcia nie oddaje pełnej kolorystyki bijącej z tego kadru. Odważne, aczkolwiek wypłowiałe kolory kamienic Starego Miasta korespondują z grafitti jakimi upstrzony został przedwojenny bulwar.

2011-12-22 14:36

$
0
0
3721) Kępa Potocka. Uroczy i zadbany park w miejscu dawnego starorzecza Wisły. W parku dość często są organizowane przeróżne imprezy plenerowe - przyjemne miejsce do polecenia na spacery. 3722) Stare Miasto w zimie. Jeśli uniesiemy głowę wyżej to ujrzymy grę brył doskonale się ze sobą komponujących. 3723) WZW ponad Elektoralną i Przechodnią. Bliskie sąsiedztwo z Placem Bankowym. Sama Elektoralna wyszła dość obronną ręką z wojny i dziś są duże szanse, aby ulica na nowo zyskała pierzejową zabudowę w miejscu wojennych i powojennych zniszczeń. Jak chociażby skrzyżowanie z ul. Przechodnią. Aż się prosi, aby wstawić narożną nową kamienicę. 3724) Górce. Kiedyś wioska daleko poza granicą miasta. Dziś od poniższych bloków do granicy miasta jest jeszcze ok. 2 km. Dość ciekawy układ bloków. Dużo zieleni. Niestety tylko w części z lat 80tych. Nowsza część osiedla w której do dziś trwa zabudowa kolejnych działek - tak jak w innych rejonach miasta - gęsto. 3725) Ulica Targowa. W kadrze dwie najbardziej zaniedbane kamienice przy tej ważnej praskiej ulicy. Choć mamy jeszcze jedną poradziecką sztukę u wylotu Wileńskiej i jedną zapuszczoną nieopodal Różyca. Wszystkie czekają na lepsze czasy. 3726) Na dworcu centralnym. Miejsce w którym nigdy nie wiadomo czy na zewnątrz jest noc czy dzień (chyba, że się spojrzy na zegar - choć i tu można mieć problem jeżeli natrafi się na tarczę ze wskazówkami). Tu akurat wieczór i na peroni rosyjski pociąg z Moskwy albo do Moskwy. 3727) Średnica. Kolejny olbrzymi zapas terenów, który kiedy w końcu zostanie przykryty i zabudowany powyżej. Kilkudziesięciometrowy pas terenu rozdzielający w kadrze Wolę od Ochoty. 3728) W okolicach NBP. A w kadrze poszczególne kompleksy Narodowego Banku Polskiego. Olbrzymi kompleks budowany przez kilka dekad, oczywiście z ciągle zmienianym projektem ewoluującym od socrealizmu po postmodernizm... 3729) Ponadczasowość. Główny bohater kadru - wieżowiec Intraco II / Elektrim / Orco Tower. Nieśmiertelna architektura, którza dziś ma już 32 lata... 3730) WZW na prawym brzegu. Kadr bodajże z okolic Ronda Waszyngtona. Dominuje EC Żerań nad kamienicami Starej Pragi i socrealistycznymi, gomułkowskimi blokami Nowej Pragi. Widać doskonale charakterystyczne elementy Targowej: globus lott, reklama Fotonu, wieżyczka kamienicy na rogu Ząbkowskiej.

2011-12-28 11:26

$
0
0
3731) Warszawska bujna zieleń. Warszawa to specyficzne miasto - określane przez wielu betonową dżunglą... Ale w której betonowej dżungli w środku miasta na całej długości mamy dziki brzeg rzeki z żerującymi bobrami iw końcu w którym mieście kilkadziesiąt metrów od głownego dworca kolejowego mamy oczka wodne zarośnięte trzciną? W Warszawie mamy wiele takich miejsc... 3732) EC Żerań. Warszawskie elektrociepłownie można w skrócie określić następującymi naj: EC Żerań - najstarsza w mieście, EC Siekierki - największa w Polsce, EC Kawęczyn - najwyższy komin w Polsce (wraz z Jaworznem, Bełchatowem, Kozienicami i Rybnikiem). W kadrze EC Żerań malowniczo rozłożona nad brzegiem Wisły. 3733) Ulica Polna. Czyli miejsce w którym kiedyś kończyło się miasto. Dziś oczywiście miasto rozlało się dobre kilkanaście km na południe. Na odcinku między Placem Unii Lubelskiej, a Rondem Jazdy Polskiej ostał się niewielki procent przedwojennej zabudowy. Ale już odcinek między obecnym Rondem Jazdy Polskiej, a ul. Koszykową (na wysokości Pl. Politechniki ulica Polna przechodzi w Noakowskiego) to 90% przedwojennej zabudowy. 3734) Wola. W kadrze miejsce w którym stosunkowo niewiele zachowało się przedwojennej zabudowy, a ta która przetrwała skutecznie przez Dzielnicę Wola jest degradowana i rozbierana, jak chociażby widoczna z lewej kamienica przy ul. Wroniej z której ostatnio upłyneło życie (wysiedlono mieszkańców, a otwory okienne zamurowano). 3735) Kamionek. W kadrze fabryka czekolady Wedla. Fabryka która nad cała okolicą roztacza wspaniałą woń czekolady i karmelu... Woń, którą czasem czuć również na Powiślu - przy przychylnych wiatrach... 3736) WZW raz. Pierwszy w dzisiejszym secie kadr Warszawy z Wysokości. Duży zoom i trzech głównych aktorów na scenie: kościół Św. Krzyża, Teatr Wielki i wieżowiec Intraco. 3737) WZW dwa. W kadrze końcowy fragment ulicy Wolskiej i granica między dzielnicami Wola i Bemowo. Kamieniczne ostańce i CH Fort Wola to jeszcze administracyjnie Wola, bloki to Osiedle Jelonki i administracyjnie Bemowo. 3738) WZW trzy. W telegraficznym skrócie: Powiśle, Wisła, Most Świętokrzyski, Kamionek, EC Kawęczyn i zieleń, zieleń, zieleń. 3739) WZW cztery. I w kadrze dwa budynki, które w swoim czasie miały przyjemność być najwyższymi budynkami w carskiej Warszawie. Pierwszy to ewangelicki kościół Św. Trójcy z 1781 r. z 58 m. wieżą. Kościół w 1908 doczekał się położonego nieopodal konkurenta, tj. gmachu PASTy o wysokości 51 m. W kadrze ponadto kociół Wszystkich Świętych przy Placu grzybowskim i mieszkaniówka Atellier Residence. 3740) WZW pięć. Ostatni, ale chyba najciekawszy kadr WZW w dzisiejszej wrzutce. Miasto - które przeżyło własną śmierć, podniosło się z ruin i dziś mierzy coraz wyżej. Poniżej kadr, który mimo tego, że obejmuje szczątkową część miasta to jeszcze przez wiele lat będzie nidoścignionym widokiem dla innych polskich miast.

2011-12-28 12:09

$
0
0
3741) Warszawski socreal. Rozrzucone po mieście założenia urbanistyczne. Czasem jedynie w ilości jednego okazałego budynku w danej części dzielnicy, a czasem ogromne założenia całych osiedli. W kadrze przedstawiciel jednego z największych obszarów pokrytych socrealistyczną zabudową - osiedla Muranów - powstałego na ruinach getta. 3742) Osiedle Jelonki. I w kadrze najstarsze z zespołu wielkopłytowych osiedli na Jelonkach. Popołudniowa letnia pora dodatkowo podkreśla różowy kolor elewacji poszczególnych bloków. 3743) Telewizja satelitarna. Stały element w przestrzeni naszych miast - talerze. Istnieje zależność między liczbą anten satelitarnych na budynku, a statusem społecznym mieszkańców budynku. Im status niższy tym więcej satek na oknach. W talerzach lubują się głównie mieszkańcy lokali komunalnych. Nowo oddane bloki komunalne już po kilku tygodniach od oddania do użytku szczelnie pokrywają się płaszczem z talerzy satelitarnych. Okropny widok. 3744) Atrium. Założenie urbanistyczne realizowane od kilkunastu lat przez firmę Skanska na działkach położonych między Aleją Jana Pawła II i ul. Ciepłą oraz między ul. Elektoralną, a Rondem ONZ. Mimo wielu wad w założeniu całość prezentuje się pozytywnie i wnosi dużo pozytywnego w teren, który przez kilka dekad był pustynią... 3745) Warszawa kolejowa. I ciekawe zestawienie conajmniej 8 wyższych biurowych budynków położonych na południe od Alej Jeozolimskich (w zasadzie, choć lepiej jest powiedzieć: na południe od śrdnicowej linii kolejowej). 3746) Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca. Oficjalnie. Pozatym określany również jako: kościół karmelitów bosych, kościół pokarmelicki, kościół seminaryjny. 3747) Warszawa lubiana bardziej i mniej. Ciekawe są losy warszawskich budynków, pomników i instalacji artystycznych. Ot chociażby gmach KC/Giełdy - kiedyś przez wiele dekad znienawidzony, dziś dla wielu obojętny. I palma, która mimo swej kiczowatości jest powszechnie lubiana. Ale jak tu nie lubić naszej palmy, która najciekawiej wygląda zimową porą przykryta białym płaszczem śnegu. 3748) WZW ponad Solcem. I w kadrze sprawca zamieszania - gmach Pacific Residence, którego budowa trwa już wiele lat, a towarzyszy jej wiele afer i innych wydarzeń. Dziś gmach jest w surowym stanie zamkniętym - w zasadzie poza stroną leżącą nad Wisłostradą całość posiada już elewację - tradycyjnie uboższą w wykończenie, aniżeli wynikało to z wizualizacji. 3749) WZW i Stara Praga. Tak moi drodzy widzowie odwiedzający Filosssografię. Stara Praga i bloczyska przy Jagiellońskiej, które szczelnie kryją między sobą ostańce kamieniczne. Ciekawy kadr na którym Stara Praga, fragment miasta postrzegany jako typowo przedwojenny, prezentuje się jak setki typowych PRLowskich osiedli. 3740) WZW. I widok typowo warszawski. Wysokościowce wymieszane z blokową zabudową. W środku kadru Hotel Mercury z 1993 r. Który osiągnął w 2011 r. wiek pełnoletni, a 15 grudnia został zamknięty i obecnie szykowany jest do rozbiórki pod 155 m wieżowiec. Dodajmy, że w poniższym kadrze obecnie figuruje sylwetka Złotej 44 oraz to, że za kilka lat pojawi się kolejna wieża Dipservice za wieżowcem Tepsy. Jednym słowem - dzieje się.

2011-12-28 12:48

$
0
0
3751) WZW i Stadion Narodowy w Budowie. Kadr z ciekawej miejscówki jaką są bloki przy Kinowej. U podnóża Park Sakryszewski, a ponad stadionem warszawski skyline. 3752) Czekając na Warszawę. Plac przed stacją metra centrum to jedne z najpopularniejszych miejsc do spotkań. W zasadzie powstało jako tymczasowe, ale ta tymczasowość trwa już dobre naście lat i nie zanosi się, aby przez najbliższe lata coś się zmieniło. Wniosek: ludzie wybierają do spotkań miejsca nie koniecznie ładne i ciekawe, ale napewno dobrze skomunikowane. 3753) Warszawa fasadowo no 1. I łamana elewacja Ronda 1 w kadrze. Wieżowiec ze ścisłej warszawskiej czołówki, który mimo wielu zmian do pierwotnego projektu w efekcie końcowym do dziś powala jako obiekt o ponad przeciętnej architekturze. 3754) Warszawa fasadowo no 2. I CDT/Smyk w kadrze. Zubożała w stosunku do pierwowzoru elewacja odbudowanego po porzaże smyka. Miejmy nadzieje, że zapowiedzi planowanego remontu się ziszczą i w niedługim czasie zostanie przywrócona pierwotny wygląd elewacji. 3755) Warszawa monumentalnie no 1. Gmach hipoteki z 1913 r. Projekt przyjechał jako gotowy z Petersburga. Kiedyś otoczony szczelną staromiejską tkanką - dziś jako północna pierzeja Trasy WZ. 3756) Warszawa monumentalnie no 2. Socrealizm przy Andersa. Zrealizowano jedynie część planowanego założenia - brak m.in. kilku wież wzdłuż Świętojerskiej. Tak czy inaczej budzi respekt rozmach, wysokość i wykończenie poniższych gmachów, które można rzec bliźniaczo otulają ulicę Andersa na odcinku między Świętojerską/Anielewicza, a Stawki/Muranowską. 3757) Warszawa monumentalnie no 3. I jedna z najmłodszych warszawskich mieszkaniówek w wielkomiejskiej skali. Inwestycja Dom Development przy Grzybowskiej 4. Dość ciekawie prezentuje się nazwa kompleksu na fasadzie GRZYBOWSK4, gdzie cyfra 4 robi rownież za literę A. Ot taka nieistotna wizualna ciekawostka. 3758) Warszawa spod mostu. I oczywiście w akcji Most Ks. I. Poniatowskiego. W kadrze wieżyca... no właśnie... Napewno północna, ale czy wschodnia czy zachodnia... Chyba jednak ta wschodnia... 3759) WZW kaskadowo no 1. I widok z Ochoty na Wschodnią Wolę i zachodnie Śródmieście. Zabudowa ułożona warstwowo od najstarszej u dołu do najmłodszej na górze kadru. 3750) WZW kaskadowo no 2. Widok ponad wschodnią częścią początkowego fragmentu ulicy Puławskiej i olbrzymi kolos jaki powsta na miejscu dawnego kina Moskwa. Przy okazji ciekawostka nt. nieistniejącego kina o architekturze wybitnie nie przystającej do czasów w jakim kino zostało wybudowane. Sprytny zabieg w postaci nadania nazwy: Moskwa zapobiegł przymiarkom do przebudowy, na skutek której kino zyskałoby zapewne jakieś socrealistyczne dodatki... A tak nikt nie śmiał ruszać Moskwy...

2011-12-28 13:58

$
0
0
3761) Osiedle Koło. Helena i Szymon Syrkusowie - architekci, którzy odpowiadają za wyjątkowość Powojennego Koła. Urbanistycznie bez zarzutu, architektonicznie również poprawnie - choć to skromnie powiedziane. 3762) Pomnik Marszałka no 2. Aleje Ujazdowskie - rok budowy 1998. Plac Piłsudskiego - rok budowy 1995. Ciekawe czy mamy w Polsce inne miasta gdzie jest dwóch Marszałków na pomnikach... 3763) W socrealistycznych przyziemiach. W kadrze mieszkaniówka z Alei Jana Pawła II między Nowolipkami i Dzielną. Po obu stronach bliźniacza zabudowa, ale przyziemie po wolskiej stronie zostało zabudowane i zaodoptowane na salony ślubne. Śródmiejska część pozostała niezabudowana, co widać w kadrze. 3764) Wielka woda. Ostało mi się w zapasach jeszcze kilkanaście kadrów z wielkiej wody w 2010 r. więc regularnie będę podrzucał widoki podobne do poniższego. Wisła ze spokojnej i kulturalnej rzeki przerodziła się w szaloną i wulgarną Wisłę, jakiej nie chcemy znać i za jaką nie tęsknimy. 3765) WZW ze Służewca. Widok w kierunku centrum zakłócony przez nowy gmach TVP zaprojektowany przez niedoszłego Prezydenta m. st. Warszawy. Facet sympatyczny, ale jego projekty jakoś nie przekonują mnie do udzielenia mu mandatu władzy... 3766) Na Ochocie. Skrzyżowanie Grójeckiej z Bitwy Warszawskiej 1920 r. i Banacha. Ciekawy dwubryłowy blok połączony kilkoma mostkami (niestety zamkniętymi dla przybyszy z zewnątrz). Ponad blokiem ciekawe niebo. Warto wspomnieć, że Trasa Łazienkowska pierwotnie miała włączać się w Banacha, a nie Wawelską. Niestety wyszło jak wyszło i jest kulawo... 3767) Na Żoliborzu. Przeskakujemy na równie ciekawą przedwojenną dzielnicę Warszawy. W kadrze kościół Św. Stanisława Kostki wybudowany w latach 1930-1963. Pfrace budowlane dokończono po wojnie w zmienionym do pierwotnej wersji projekcie. 3768) Ach Wola. Nigdy nie była, nie jest i nie będzie przypominać Starej Ochoty, Żoliborza czy Saskiej Kępy. Wola jest Wolą - dynamiczną dzielnicą. Inne dzielnice zmieniają swoje oblicze na przestrzeni lat. Wola to dzielnica, która zmienia swoje oblicze na przestrzeni miesięcy. A budowa II linii metra ten proces jeszcze wzmogła. 3770) Mało warszawskie Stare Miasto. Dość odważne stwierdzenie, ale o ile w innych wątkach i fotoblogach z Krakowa, Wrocławia czy Lublina na co drugim zdjęciu jest przedstawiane Stare Miasto to w blogach warszawskich Stare Miasto występuje szczątkowo w porównaniu do reszty miasta. Okazuje się, że bardziej warszawska jest mieszanka śródmiejskich kamienic, bloków i wież, niż najstarsza część miasta.

2011-12-28 14:55

$
0
0
3771) Ostańce. Kiedyś jedne z wielu niewyróżniających się, ponad przyjęty poziom, kamienic w okolicach Placu Wareckiego / Napoleona / Powstańców Warszawy. Dziś to nieliczne ostańce pamiętające dawną świetność miasta. 2 kamienice przy Czackiego, 2 przy Wareckiej. Nieliczni świadkowie. 3772) Pomniki mniej lubiane. Oj nie ma szczęścia Gen. Zygmunt Berling. Jego pomnik notorycznie i wielokrotnie był oblewany czerwoną farbą... Co ciekawe Most Trasy Łazienkowskiej nosi imię ww. gen. ale do tej pory chyba nikt nie pokusił się na oblanie farbą całego mostu... 3773) Pałac Kultury i Nauki wśród bloków. Widok od strony ulicy Bagno w kierunku Pałacu.. Średnio ciekawie to wygląda, ale takie już jest nasze centrum, tu akurat blokowe. 3774) Kościół Wizytek na Krakowskim Przedmieściu. A przed nim Prymas Wyszyński w zamyślonej pozie. I pomyśleć, że przed wojną obecny skwer obok kościoła Wizytek był szzelnie zabudowany. 3775) Czekając na zielone. Dziś w tym miejscu trwa budowa stacji Świętokrzyska II linii metra. Krajobaz nieco się zmienił i już chyba nie trzeba czekać na zielone światło... 3776) WZW ponad gmachem Pasty. Widok z punktowca Ściany Wschodniej. W telegraficznym skrócie. Gmach PASTy, Mieszkaniówka przy Grzybowskiej 4, Paskudztwo PKO Pirelli przy Anielewicza/Okopowej, kościół Św. Augustyna, górka śmieciowa na Radiowie i Osiedle Chomiczówka. 3777) Nowy Świat. Powojenny nowy Nowy Świat został odbudowany w zubożałej wersji w stosunku do stanu przedwojennego, ale i tak jest w nim jakaś magia, która mimo kameralnej zabudowy buduje wielkomiejski klimat wokół tej ulicy. 3778) WZW staromiejsko. W kadrze zimowy krajobraz. Staromiejskie kamieniczki i fragmenty murów miejskich, które w XIX wieku szczelnie zarosły kamienicami przy Podwalu. Przed wojną podjęto decyzję o ich odsłonie i odbudowie, a wojna sprawiła, że ww. proces stał się o wiele prostszy... 3779) WZW wielkomiejsko. W kadrze niewielki fragment tej prawdziwej wielkomiejskiej przedwojennej Warszawy. Okazała kamienica w której mieści się Hotel Polonia i sąsiadująca z nim przez ulicę Poznańską kamienica Rackmana z okazałym zwieńczeniem narożnej wieżycy - niestety w rusztowaniach... Bynajmniej nie remontowych. 3780) WZW z Powiśla. Administracyjnie już z Solca. Granica między Solcem i Powiślem to nasyp średnicowej linii kolejowej. Jeden z przyjemniejszych widoków w cyklu WZW sąsiedztwo Starego Miasta z wieżowcami Muranowa i powiślańską stosunkowo gęstą zabudową.

2011-12-29 15:03

$
0
0
3781) PKP Powiśle. Stacja o nieprzeciętnej architekturze. Wyróżniająca się architektura obu pawilonów dworcowych jak i widocznych w kadrze wiat podtrzymujących trakcję. Zarówno Powiśle, jak i Ochota, Stadion, Wschodni i Centralny to dzieła Ś.P. Arseniusza Romanowicza - architekta, który powinien jak najszybciej zostać w Warszawie uhonorowany nazwą przynajmniej ulicy. 3782) Kowlaczyka 1. Czyli kolejny kadr mojej ulubionej warszawskiej ruiny. Ulubionej z uwagi na widoki jakie rozpościerają się z ostatniego piętra tego ponurego gmaszyska. 3783) Przy Marszałkowskiej. Jak widać nie wszystkie "bloki" przy Marszałkowskiej to gomułkowska monotonia... Dużo bym oddał, aby móc zamieszkać w poniższym bloku (w którym jednak obecnie większość lokali to biura) z tak dużymi oknami i z widokiem na Ścianę Wschodnią, PKiN i nasze szklane wieże. 3784) Filtry. Nasze wodociągi praktycznie ze wszystkich stron otulone są sztywnie przedwojenną zabudową przy koszykowej, Filtrowej, Raszyńskiej czy Krzywickiego. Dodatkowo główne wejście do Filtrów mieści się od strony Placu Sokratesa Starynkiewicza, który w swej południowej części jest mocnym zielonym punktem na mapie tej części miasta. 3785) Śródmieście Północne. Z większą ilością warszawskich kontrastów mamty do czynienia w północnej części śródmieścia. Takie miejsca jak okolice Sienkiewicza, Próżnej czy Grzybowskiej to już legendarna warszawska kontrastowa egzotyka. 3786) WZW. Przed nami Grochów. A pod nami? Olbrzymi kompleks ogródków działkowych między Saską Kępą i Przyczółkiem Grochowskim. Teren w zasadzie stracony dla miasta... Innego zdania oczywiście są działkowcy uprawiający marchewkę o niespotykanej nigdzie indziej zawartości żelaza i ołowiu... 3787) WZW i Dziki Zachód. Miano jakie zostało nadane obszarowi miasta między Towarową, Alejami Jerozolimskimi i na zachód od PKiNu dalej aktualne... Przedwojennej zabudowy nie udało się PRLowskim burzymurkom do końca usunąć. nawtykano mnóstwo najróżniejszych bloków (jako plomby i wolnostojące punktowce), a dziś tą tkankę uzupełnia się nowymi inwestycjami mieszkaniowymi i biurowymi. Dziki Zachód. 3788) Przy Krakowskim Przedmieściu. Są w Warszawie takie miejsca, w których zapomina się o wojnie, powstaniu i ofiarach jakie ww. zdarzenia pochłonęły. W tych miejscach Warszawa wydaje się być miastem nietkniętym przez tragedie XX wieku... 3789) North Gate. Północna brama do Śródmieścia. Nazwa jaką otrzymał wieżowiec widoczny po prawej stronie została trafnie dobrana. I choć Unesco straszy, że wyrzuci warszawskie Stare Miasto z listy za wybudowanie ww. wieży, to ja mam nadzieję, że w okolicy powstanie coś jeszcze wysokiego - miejsca dość. 3790) WZW perspektywicznie. Widok przyjemny z bardzo ciekawym zawężeniem perspektywy. I tak Hotel Grand wydaje się stać ściana w ścianę bezpośrednio z BGK i wieżowcami przy Tamce, choć dzieli je odległość ok. 1 km.

2011-12-30 13:28

$
0
0
3791) Dolina Szwajcarska. Historyczne miejsce rozrywki mieszkąńców Warszawy. Po wojnie Dolina utraciła na znaczeniu i obecnie jest przyjemnym zielonym miejscem stojącym w cieniu Łazienek czy Parku Ujazdowskiego - położonych nieopodal. Ponadto DOlina Szwajcarska jest odpowiedzią dla przeciwników zabudowy skweru u zbiegu Mokotowskiej, Pięknej i Chopina. 3792) Na horyzoncie Marymont. Historyczny marymont obecnie został rozdarty Trasą Armii Krajowej, a tym samym znajduje się w dwóch dzielnicach: Żoliborzu i Bielanach. I tak dwa duże osiedla z blokami ponad 20 kondygnacyjnymi położone są kolejno: Ruda na Bielanach, Potok na Żoliborzu. 3793) Grób Nieznanego Żołnierza. Dla mieszkańców Warszawy oczywistą oczywistością jest, że obecny Grób Nieznanego Żółnierza stanowi maleńską pozostałość po wysadzonym Pałacu Saskim. Ciekawi mnie jaki odsetek ludzi, którzy średnio się interesują historią postrzega Grób Nieznanego Żólnierza jako budowlę, która od razu powstała w obecnym kształcie. Zapewniam, że są tacy ludzie... 3794) Między Metropolitanem, a Teatrem Wielkim. Mało znana i kojarzona uliczka przy której znajduje się wjazd do podziemnego parkingu pod Metropolitanem i jak widać kilka kanajpek. W tle city... 3795) WZW ponad Ochotą. Gdyby nie gmach Warszawskiegu Uniwersytetu Medycznego ciężko byłoby zlokalizować teren z dolnej części kadru. 3796) Kościół Matki Bożej Królowej Polskich Męczenników. Czyli jedna z najmłodszych budowli sakralnych w Warszawie. Budowa trwała w latach 1994-2000 i trzeba przyznać, że całość prezentuje się dośc przyjemnie dla oka. Na uwagę zasługuje ciekawa dzwonnica. 3797) Lody na krakowskim Przedmieściu. Trzeba przyznać, że z roku na rok na naszym Trakcie Królewskim jest coraz więcej miejsc w których można przysiąść na kawę, lody czy piwo. W kadrze ogródek przed gmachem ASP. Pewnie dlatego w tym roku zbito większośc gzymsów ponad widocznym ogródkiem... Dla bezpieczeństwa... 3798) Nowa Warszaw Gdańska. Po remoncie schludnie i czysto choć nie do końca praktycznie... W ostatnich latach Dworzec Gdański zyskał na znaczeniu jako węzeł przesiadkowy. Najpierw poprzez wybudowaną stację metra, a obecnie przez wybudowanie tunelu łączącego Żoliborz ze Śrómieściem i odbudową wiaduktu w ciągu ul. Mickiewicza. 3799) WZW klasycznie. Jeden z najpopularniejszych warszawskich widoków. Jesteśmy na kopcu Powstania Warszawskiego, a w tle Warszawa - miasto, które niczym Feniks powstało z własnych popiołów. Kadr z 2010 r. jeszcze z 17 kondygnacyjną Złotą 44. dziś Złota osiąga swoją maksymalną 192 m wysokość, budowa 160 m Metropolitana jest na poziomie bodajże szóstej kondygnacji, a 220 m Warsaw Spire dopiero wgryza się w ziemię. 3800) WZW. Miasto nad rzeką. U dołu kadru intensywnie rozbudowujące się Powiśle, a u góry prawy brzeg z zabudową Pragi, Targówka i Marek na horyzoncie.

2011-12-30 13:58

$
0
0
3801) Na skarpie. W wielu miejscach nasza skarpa jest dzika, niezdobyta i trudno ją pokonać. W okolicach tamki wejście na górę nie jest dużym problemem, a okolica to moim zdaniem jedno z kilku najciekawszych miejsc na skarpie. 3803) WZW. Spoglądając na poniższy kadr odczuwa się pewne kłopoty z orientacją. Kadr zrobiony gdzieś z Saskiej Kępy. U dołu widoczna średnica i budy po jarmarku Europa. Na tle praskiej katedry widzimy północnopraski Ratusz, a dalej... To już lewy brzeg i bloki Żoliborza i Marymontu. 3804) Kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. 21 metrów. O tyle kościół został przesunięty do tyłu w związku z budową Trasy WZ. Patrząc na to jak w pierwszych latach PRLu dbano o zabytki i budynki kolidujące z realizacją innych inwestycji dziw bierze, że podjęto taką, a nie inną decyzję. Dziś ten kościółek jest jednym z kilku... dziesięciu najbardziej rozpoznawalnych warszawskich świątyń... 3805) Aleje Jerozolimskie w kierunku zachodnim. Ot kadr na dużym zoomie z Placu Starynkiewicza w kierunku zachodnim... 3806) WZW. W telegraficznym skrócie. Wizytki, dorzecze Wisły, Praga II, Cmentarz Bródzieński i Żydowski. Bródno i Las Bródnowski - koniec... miasta... 3807) Hotel Polonia. Imponująca kamienica. Jedna z niewielu, która jest w pełni oryginalna. Kamienica wyszła bowiem z wojny i powstania bez uszczerbku. 3808) WZW na krzywo. Na pierwszym planie Jeden z dwóch obszarów na Powiślu i Solcu, które zachowały się praktycznie w 100%. Mowa o okolicy Jaracza, Czerwonego Krzyża, Dobrej i Smulikowskieho. Drugi taki obszar to ulice Śniegockiej, Koźmińska, Rozbrat (fragment). 3809) WZW. I plac Zbawiciela w roli głównej. Piekne i smukłe wieże kościoła Św. Zbawiciela - szczęśliwie odbudowane po wojnie. Po prawej stronie jedna z najwyższych przedwojennych warszawskich kamienic, której jednak dużo brakuje do oryginalnego przedwojennego wyglądu... 3810) WZW. Jest Wola i Ochota. Biurowce i mieszkaniówka na pierwsztym planie to administracyjnie Ochota. Drugi plan to WTT z mniejszymi braciszkami przy Grzybowskiej - zatem Wola. Dziś przed WTT stoi wykończony drugi Equator - w kadrze jeszcze w powijakach...

2011-12-30 14:35

$
0
0
3811) Tamka zaskakuje. Zarówno spacer po terenie przyległym do Pałacu Gnińskich/Ostrogskich jak i spacer wokół luksmieszkaniówki przy Bartoszewicza i Konopczyńskiego to duża przyjemność dla oka. Jest to kolejna z przedwojennych enklaw na terenie śródmieścia północnego. 3812) Warszawskie bezdroża. A w kadrze skrót między Wolą, a Włochami. Podróż w warunkach ekstremalnych mięszy pędzącymi pociągami, ale da się przejechać jakby co... 3813) Wawrzyszew. Specyficzne osiedle składające się w większości z kilkunastoklatkowych łamanych szaf. Pierwotnie wszystkie były w kanarkowej barwie (co możemy zaobserwować w filmie "Filip z konopii"). Dziś w grę weszły wszystkie kolory tęczy. W zasadzie wczoraj, bo dziś to wszystkie kolory przyblakły... 3814) Wolność. Mało znany, ale okazały 7 kondygnacyjny socreal na tyłach ulicy Żytniej. W zasadzie omawiany rejon to czysty miks. Przy Żelaznej ostańce kamieniczne, przy Wolności z jednej strony socreal, a z drugiej PRL i lata 90te... Ot Warszawa. Ot Wola... 3815) Świętokrzyska. Hm... Centrum 2,5 milionwego miasta. I jakby tu sprytnie i zwięźle określić panujący bajzel... No ale nic działka w rękach prywatnych to i pełno badziewia na niej... 3816) Ulrychów. Moja parafia. I dwa bliźniacze bloki położone w widełkach między Górczewską, a łukiem ulicy Jana Olbrachta. Ciekawe, odmienne od otaczających je braci powstałych na zasadzie "ctrl" + "c" i "ctrl" + "v". 3817) Turystyczno studneckie Krakowskie Przedmieście. Lipiec - wrzesień to okres w którym Krakowskie Przedmieście na odcinku między Królewską, a Pałacem Staszica należy do turystów. Od października do czerwca "władzę" przejmuje studencka brać z UW i ASP... 3818) Trasa Łazienkowska. Kanion w jaki wchodzi trasa Łazienkowska na wysokości Rondaq Jazdy Polskiej ma dość ciekawe otoczenie. W dużej mierze to socreal, ale i gomułkowska blokowa rzeczywistość. 3819) Warszawa Śródmieście. A Także Novotel, Złote Tarasy... To naspisy i szyldy jakie jesteśmy w stanie wyłowić z poniższego kadru. 3820) WZW. I dość nietypowy kadr z prawego brzegu. Zrobiony z którejś z dominant w sąsiedztwie ulicu Targowej. Na pierwszym planie Stara Praga z kamienicami, blokami przy Panieńskiej i biurowcem przy Okrzei. Dalej za Wisłą Zamek Królewski, kościoły Starego Miasta, bloczyska przy Solidarności i tajemniczy biurowiec na tyłach Długiej, Św. Augustyn i bloczysko PKO Pirelli przy Okopowej/Anielewicza.

2011-12-30 15:00

$
0
0
3821) Zima nad Wisłą. "Pani kierowniczko, ja to wszystko rozumiem... Ja rozumiem, że wam jest zimno, ale jak jest zima to musi być zimno! Tak? Pani kierowniczko, takie jest odwieczne prawo natury". Jak widać po obecnej aurze - niekoniecznie. 3822) WZW. Grochów. I kolejne ciekawe ujęcie tej części miasta. PRLowska socjalistyczna architektura dominuje, choć kapitalistyczna naleciałośc reklamowa u dołu kadru próbuje nawiązać walkę... 3823) Most Gdański. W kadrze drgowow-tramwajowy, a my podróżujemy kolejowym. Przyjemny widok. 3824) Przy kawce, coli i laptopie. Ot kolejny kadr z życia miasta. Letnia, kawiarniana pora roku... 3825) Komitet Centralny. Czyli obecny gmach Giełdy z bliska i w detalu. Był okres, kiedy temu okaząłemu gmachowi zagrażały wszelkiej maści remontowo innowacyjne zapędy. Dziś cały gmach znajduje się w rejestrze zabytków i każdą planowaną zmianę przebudowę trzeba uzgadniać z konserwatorem zabytków. Poniższe drzwi, które były zagrożone bodajże podczas budowy salonu Ferrari - są już nie do ruszenia... 3826) Targowa z bliska. Dziś podobne ujęcie bez ruchu samochodów jest o wiele prostsze do wykonania z powodu budowy stacji metra pod Placem Wileńskim. 3827) Warszawa kolejowa. Kolejny kadr z kolejowych ternów rozłożonych między Warszawą Zachodnią, a Włochami. 3828) Na Mariensztacie. Fakt faktem, po wojnie, po wybudowaniu Osiedla Mariensztat zrobiło się przestrzenniej, a przez to bardziej zielono poniżej skarpy. Przed wojną ten teren był w całości zabudowany. 3829) WZW. Widok w kierunku południowej części naszego wysokiego centrum ustrzelony zapewne gdzieś z Jelonek. W kadrze nowa mieszkaniówka przy jana Kazimierza, jeden z okrągłych ceglanych zbiorników na gaz i kilka wież. 3820) WZW. Kadr z punktowca przy Smolnej. Miasto gęste i kolorowe. A co w kadrze wszystko: Rezydencja Skarpa, Kubuś Puchatek, Gmaszysko NBP, Prudential, Tepsa x2, Św. Augustyn, PASTa, Westin, kościół Wszystkich Świętych i wiele, wiele innych...

2012-01-02 13:04

$
0
0
3831) Warszawa w budowie. Ponownie Stadion Narodowy - tym razem z Powiśla. W kadr załapała się przedwojenna mieszkaniówka w Al. 3 Maja i północny zjazd z Mostu Poniatowskiego na Wisłostradę. 3832) Jogging nad Wisłą. A skoro już jesteśmy na Powiślu... Dużą przyjemność daje spacer czy jogging nadwiślańskim brzegiem - i to niezależnie od pory roku. Ja do dziś z nostalgią wspominam moje kilka lat pomieszkiwania na Powiślu. Bliskość rzeki, wieczorne spacery i won czekolady z fabryki Wedla na Kamionku... 3833) PKP Warszawa Powiśle. Nie opuszczamy Powiśla i kadrujemy stację, która niestety ma dość niefortunne położenie. Żeby była położona między ulicami Solec i Kruczkowskiego... W tle jeden z przyjemniejszych bloków rozsianych po Powiślu. Przyjemny bo można z niego uchwycić widoki na 3 strony czyli conajmniej 270 stopni widoku... 3834) WZW i nadal Powiśle. Co prawda w części, ale zawsze...W kadrze dominanta na Smolnej 8 z położonym poniżej ogrodem sióstr zakonnych. Ponadto dwie zachodnie wieżyce Poniatowszczaka, bloki osiedla Torwar, stadion Legii i EC Siekierki. 3835) PKP Warszawa Stadion. Obok Warszawy ZOO chyba najbardziej egzotyczna z nazw warszawskich przystanków kolejowych. Architektonicznie również przystanek jest pewną ezgzotyczną wyspą wśród kolejowej szarzyzny... Obecnie trwa remont i mam nadzieję, że niedługo w pełnej krasie ujrzymy całą spuściznę po Arseniuszu Romanowiczu. 3836) Praga II. Czyli praski MDM. Oj szkoda, że zamiast w sąsiedztwie Nowej Pragi ww. osiedle nie powstało gdzieś w śródmieściu - powiedzmy w okolicach dawnej jurydki Grzybów... Na praskim brzegu leży w dość odosobnionej lokalizacji - wszelkie szlaki komunikacyjne skutecznie osiedle omijają, czyniąc je de facto mało znanym. 3837) Pałac na Wodzie. Klasyczny widok z Agrykoli. Jak to powiedział Marian w serialu Zmiennicy na pytanie odnośnie placu przed pałacem: Nie ma, zalali go wodą. Robi się takie numery dla widoku... 3838) WZW skąd? Czas na noworoczne pytanie do szerokiej rzeszy odwiedzających Filosssografię. Co widzimy na poniższym kadrze jaki obszar jakiej dzielnicy... Moim zdaniem dośc proste, choć... Przekonamy się... 3839) Doskonałe. Czyli Ś.P. Rondo ONZ. Dzi funkcjonuje jedynie nazwa - rondo pochłonięte został przez budowę II linii metra. A okolica wokół? Mocne zakusy wielu inwestorów na przestrzeni najbliższych kilku lat sprawią, że okolica Ronda ONZ po raz kolejny przejdzie swoistą metamorfozę. Pamiętacie widok sprzed 15 lat? 3840) WZW i Plac Trzech Krzyży. Miejsce z niesamowitym potencjałem. Narazie komunikacyjny ściek - ale to się zmieni. Dobrze, że w przyziemiach kamienic lokuje się coraz większa ilośc kawiarenek - lada dzień otworzony zostanie 11ty Starbucks w Warszawie.

2012-01-02 14:00

$
0
0
3841) Zbliża się jesień. W kadrze oczywiście. Kasztanowce powoli łapią żółty odcień, a to znak, że powoli zbliża się koniec okresu wegetacji. A my na prawdziwą polską jesień musimy poczekać 9-10 miesięcy... 3842) Kanał Żerański. A na nim mnóstwo kajakarzy. 3843) Zima w mieście. Jak narazie aura nas oszczędza i nie daje nam wątpliwej przyjemności obcowania z temperaturą grubo poniżej zera... 3844) Nowe Bielany. Administracyjnie nie ma takiego dystryktu, ale zmiany jakie nastąpiły i następują w otoczeniu ul. Kasprowicza wskazują, że faktycznie Bielany zyskują nową twarz. W kadrze pawilon stacji metra Wawrzyszew i ciekawa mieszkaniówka przy Kasprowicza. 3845) Zgroza. Nowolipki 11 - adres, który jest symbolem styropianowego fatum, jakie ogarnia nasze miasto. Z ciekawego budynku Zaprojektowanego przez Bohdana Lacherta zrobił się styropianowy koszmar gorszy od najgorszego gomułkowskiego bloku... 3846) Nowa wielka płyta. Osiedle przy Jana Olbrachta wykonane z betonowych prefabrykatów. Wielka płyta - wiecznie żywa... Ciekawe ilu z mieszkańców poniższego osiedla nieświadomie uciekło z wielkopłytowych bloków do wielkopłytowych bloków... 3847) Brama Zachodnia i Equator. Czyli Aleje Jerozolimskie zyskują miejską twarz. Kiedyś podróży pociągiem z dworca zachodniego do śródmieścia towarzyszył widok na kamienice i bloki Ochoty. Dziś zrobiło się gęściej - oby jeszcze tak gęsto zrobiło sie po wolskiej stronie średnicy. 3848) Blue Point. Powiew wysokości na prawym brzegu. Obok Portu Praskiego okolice Przyczółka Grochowskiego to wymarzone miejsce na lokalne dzielnicowe centrum. 3849) WZW z WIL. Widok z Gmachu Wydziału Inżyniernii Lądowej PW na nasze centrum - jeszcze bez Złotej 44. 3850) WZW i Stara Praga. Podwórka studnie, dachy kryte papą, ceglane mury pozbawione tynków i dziesiątki talerzy satelitarnych... Znaczy się jesteśmy ponad dachami praskich kamienic.

2012-01-04 14:46

$
0
0
3851) Kolejowo. Przyznam, że w pierwszej chwili poniższy kadr skojarzył mi się ze stacjami na linii otwockiej, dopiero po chwili słusznie wróciłem na grodziską. W kadrze Warszawa Włochy. 3852) Wizytki. Wiele już w Filosssografii pisałem o tym ciekawym kościółku. Co można dodać - późnobarokowy z II połowy XVIII wieku należący do parafii Św. Krzyża. 3853) na Placu Wileńskim. Jeszcze spokojna zima, jeszcze bez wykopków pod II linię metra. 3854) Koło. Przyjemne osiedle na Woli. Zaprojektowane już podczas wojny, zrealizowane zaraz po wojnie, jeszcze przed wejściem doktryny socrealizmu. Całość osiedla wpisana do rejestru zabytków, więc możemy być spokojni o jakość przeprowadzanych remontów... 3855) WZW z Ochoty. Pierwszoplanowy aktor - Złota 44 jeszcze śpi, jeszcze się nie przebudziła. Dziś to nagie żelbetowe ciało wkłada zgrabny płaszczyk elewacji... 3856) Tesco. Jak dla mnie markety sieci Tesco należą do najbrzydszych. Architektura wczesnego polskiego kapitalizmu w pełni. Tak wygląda większośc naszych marketów, które powstały w ostateniej dekadzie XX wieku, ale wiele z sieci robi sporo, aby odświeżyć swój wizerunek... Tesco nie... 3857) Aleja Jana Pawła II. Warszawska śródmiejska trasa NS. Prawdziwa gratka dla sympatyka wielkomiejskości. Na wysokości ul. Pawiej wjeżdżamy w socrealistyczne miasto, które na wysokości Hali Mirowskiej przeobraża się w wysokie city. 3858) Puławska. Kolejna wielkomiejska ulica, choć w zdecydowanie innym stylu i charakterze niż ww. Al. JPII. Wysokie modernistyczne kamienice i sporo ciekawych zabytkowych obiektów pomiędzy. Tak w skrócie można określić pierwszy odcinek od Placu Unii Lubelskiej do Woronicza. 3859) Klif i Babka. Dwie wieże, które niczym jaskółki zmieniają odbiór zaniedbanej ulicy Okopowej. Terenów pod inwestycję przy OKopowej jest sporo. Miejmy nadzieję, że za jakiś czas ulica szczelnie zabuduje się ciekawymi i wielkomiejskimi obiektami. 3860) WZW. W kadrze kościół ewangelicko-reformowalny w otoczeniu socrealistycznych gmachów przy Solidarności i Andersa. Choć oczywiście w kadr musiał wejść jakiś blok, tu bodjaże blok z ul. Orlej.

2012-01-05 11:45

$
0
0
3861) 40 lat minęło. Prawie 40 lat upłynęło od czasów nagrywania pierwszej serii serialu 40-latek. Karwowscy zamieszkiwali w jednym z bloków w poniższym kadrze przy ul. Pańskiej. Okolica mocno się zmieniła - kilkukrotnie Karwowski siedząc na balkonie podziwiał nocną panoramę miasta. Ściana Wschodnia pokryta była neonami. Dziś, ani z poniższych bloków nie ujrzy się już zabudowy przy Marszałkowskiej, a i jakość neonów na Ścianie Wschodniej mocno odbiega od tych z epoki PRLu. 3862) Powrót do przeszłości vol. 1. Bieda budy z lat 50tych XX wieku zajmowały obszerny teren między Marszałkowską, a Zielną. Pierwsze wyburzone zostały jeszcze w ubiegłym wieku, kolejne w 2010 r. Pozostała jedna sztuka w której ulokowało sie kilka knajpek wszelakich. 3863) Powrót do przeszłości vol. 2. Jarmark Europa - hasło powszechnie znane. Kilka, a może kilkadziesiąt tysięcy blaszanych bud, wiele tysięcy handlarzy i dzienne obroty liczone w dziesiątkach milionów złotych. "Ale to już było... I nie wróci więcej..." 3864) Os. Stegny. Czyli "crtl" + "c" i "ctrl" + "v". Czytaj kopiuj - wklej... ponad 20 jednakowych bloków ustawionych na zasadzie pól szachownicy... Była w tym jakaś reguła powtarzalności, choć do mnie to nie przemawia... 3865) WZW i kościelne klimaty. W zimowym kadrze dwie okazałe warszawskie świątynie. Ewangelicki kościół Św. Trójcy i rzymskokatolicki Św. Krzyża. Ponadto w tle widzimy raczkującą budowę Stadionu narodowego, a przy Królewskiej kamienicznego ostańca, jedną z dwóch sióstr bliźniaczek - druga pochłonęła wojna... 3866) WZW i Wola Park. Kadr zrobiony z bloków na górcach, za dachami których widzimy gmach CH Wola Park. na horyzoncie widzimy jeszcze wieżę kościoła Św. Augustyna i Błękitny Wieżowiec. 3869) WZW ponad Starym Miastem. Zima nad miastem - jakże odmienna do obecnej. I pomyśleć, że cały widoczny poniżej niezabudowany teren był do 1944 r. pokryty gęstą zabudową kamieniczno - palacowo - fabryczną... 3870) WZW w kierunku zachodnim. Miasto z lewej, miasto z prawej strony... A w dole Wisła płynie...

2012-01-10 12:38

$
0
0
3871) Most Świętokrzyski w zimie. Czy Wam też często towarzyszy refleksja, iż zimową porą mosty nie są tak samo potrzebne w lecie. Chodzi oczywiście o odbiór zimowych zdjęć na których rzeka jest skuta nieruchomym lodem i brak tego letniego wartkiego nurtu? 3872) Intercontinental. Od swej najmniej ciekawej zachodniej strony. Od zachodu Intercontinental prezentuje się najmniej ciekawie. Nie widać, ani charaktrystycznej "nogi", ani rozświetlonej "żyletki" która optycznie przecina cały wieżowiec na dwie części... 3873) Ponad Wolą. Bliską Wolą, która do niedawna była Śródmieściem... I ciekawa rzeźba, która spoczywa na dachu jednego z budynków. Z poziomu ulicy niezauważalna. 3874) Metro Wawrzyszew. Można powiedzieć, że pawilony wszystkich stacji I linii metra już nam się opatrzyły. najbliższe kilkanaście miesięcy pokaże co zaserwują nam projektanci, któzy przystąpią do projektó 6 kolejnych stacji II linii metra. Jak będą wyglądać wiaty i pawilony II linii położone na Górczewskiej, Wolskiej, czy Szwedzkiej? 3875) Jasna długa prosta. Byly krzyki i lamenty miłośników własnych czterech kółek odnośnie BUS Pasa (Pasu) na trasie Łazienkowskiej. I co - wszyscy sie przwywczaili - więc po co było krzyczeć? 3876) WZW i Szmulowizna w słońcu. A co poza tym. Powiśle i Praga w cieniu. Na horyzoncie można dostrzec blok - kobyłę z podwarszawskich Marek, który jeszcze bardziej podkreśla brzydotę tego najbrzydszego podwarszawskiego miasteczka... 3877) Ulica Kopernika. I jej końcowy fragment. Okazałe kamienice, w różnym stopniu zadbania i zaniedbania. Szmata reklamowa wisząca na pierwszej z lewej kamienicy chyba już zniknęła na dobre... 3878) Ułożony bezład Grzybowskiej. Nowa Grzybowska: wysoka i zróznicowana. Ktoś może powiedzieć, że mogło być lepiej. Ja powiem, że mogło być o wiele gorzej. Wszystkie nowe budynki, które powstały przez ostatnie kilkanaście lat przy Grzybowskiej na pustyni Osiedla za Żelazną Bramą powstały w oparciu o warunki zabudowy bez miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Na Grzybowskiej wyszło, w innych częsciach miasta już nie... 3879) Krakowskie Przedmieście. Po remoncie nawet w pochmurny dzień nasz Trakt Królewski pozytywnie prezentuje się na zdjęciach. Pamiętacie tą czarnoasfaltową autostrad po której głośno i intensywnie śmigały warszawskie Ikarusy? To se ne vrati. 3880) WZW. Miasto prawie idealne. Kadr, na którym nie widać zbyt wielu wad tej części śródmieścia. Co razi? Ślepa ściany kamienicy przy Polnej i Jaworzyńskiej, które powstały przy trasowaniu Waryńskiego. Ale i tu jest pozytywna jaskółka - są plany wybudowania nowego budynku, który zasłoni obie ślepe ściany szczytowe.

2012-01-10 14:19

$
0
0
3881) Na Nowogrodzkiej. I kamienica, która odzyskała dawny detal przy jednoczesnym dodaniu nowych elementów (szklana narośl nad narożnikiem). Całkowita przebudowa kamienic z wypruciem wnętrz jest w wielu przypadkach jedyną szansą powrotu tych kamienic do świata żywych. I tak na Próżnej kamienice zostały wprute z wnętrzności, pzy pozostawieniu ścian szczytowych. Efekt końcowy będzie ciekawy i akceptowalny. 3882) Gazownia. I dwa dawne zbiorniki na gaz przy Prądzyńskiego. Szkoda, że w przypadku zbiorników nie da się skopiować wariantu a la Próżna. Dwa okrągłe budynki doskonale nadawałyby się na jakieś lofty. 3883) W kierunku centrum. Pałac Kultury i Nauki od ponad 50 lat jest swoistą latarnią wskazującą centrum. Co prawda z roku na rok jest mniej dostrzegalny z poszczególnych części miasta w któych powstają nowe budynki, ale nadal Pałac jest doskonałym znakiem orientacyjnym. 3884) Na Solcu. I w kadrze okrętowiec przy Ludnej i malutki kościółek Św. Trójcy nieopodal którego przez wiele lat stał pomnik syrenki warszawskiej (rynkowej). 3885) Na Mazowieckiej. I w kadrze widoczny problem z tymczasowym postojem. Jeden mądry z drugim wrzuca światła awaryjne myśląc, że to załatwia wszystko... W kadrze 3 auta i wszystkie stojące na awaryjnych. Istny slalom gigant dla kierowcó przejeżdżających Mazowiecką. 3886) WZW i północna brama. Intraco i North Gate w zimowej szacie. 3887) Nieopodal Mostu Śląsko-Dąbrowskiego. Jedyny plus z betonowych ostróg to fakt, że można na nich przysiąść i podziwiać lewobrzeżną Warszawę. 3888) Pomnik Chopina. Dziś w nieco innej orientacji. 3889) WZW. W kadrze 3 warszawskie świątynie: Wszystkich Świętych, Św. Trójcy i bazylika najśiętszego Serca Jezusowego przy Kawęczyńskiej. Ponadto kawałek PASTy i pokryty słońcem Wołomin na horyzoncie. 3890) WZW ponad Mokotowem. Pod nami zabudowa przy Kazimierzowskiej, Wiśniowej, Madalińskiego...

2012-01-12 10:19

$
0
0
3891) Kępa Potocka. Kolejny kadr z parku, który dość często gości w Filosssografii. Słoneczne lato w pełni, piękna pora roku... 3892) Wrzeciono. W kadrze kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i jeden z dwóch najwyższych bloków na Wrzecionie. Ostatnio trafiłem na ciekawy blog traktujący o tym osiedlu - www.wrzeciono.bloog.pl - Warto zajrzeć. 3893) Dworzec Centralny po staremu. Czyli przed remontem. Ciekawa jest sama nazwa... W Polsce jest to chyba jedyny dworzec centralny, bo w innych miastach królują dworce główne... 3894) Okolice stacji Metra Wilanowska... Hm... Nasuwa się jedno skojarzenie - burdel... W ostatnich latach przy samej krawędzi skarpy powstało całe mnóstwo przeskalowanych szaf. Paskudnych pogłębiających chaos wokół stacji... Po wojnie powiedziano zdecydowane NIE dla podwórek studni... W okolicach Metra Wilanowska powrócono do takich podwórek, tyle, że już nie o wysokości kilku kondygnacji, ale o kilkunastu kondygnacjach wysokości... 3895) Saska Kępa. Pierzejowa zabudowa przy Paryskiej czy Francuskiej stanowi ciekawe uzupełnienie dla licznych przedwojennych willi i wolnostojących budynków położonych przy poprzecznych ulicach. 3896) Morskie Oko. Nad okolicą dominuje widoczny w kadrze punktowiec, z ktego widoki potrafią zachwycić. Co ciekawe w okolicach Metra Wilanowska mamy 3 identyczne budynki. Czyżby zastosowano identyczny manewr co przy zaprojektowaniu czwartego "Iksa" na Ochocie, który jest mniejszym braciszkiem trojaczków z Torwaru? 3897) WZW. Blokowy dziki zachód. Widoczny w kadrze teren dopiero czeka na swoje 5 minut. Budowa II linii metra pod Prostą znacznie te minuty przybliży. Choć i dziś dość istotnie zwiększyło się zainteresowanie inwestorów tym terenem... 3898) Na Placu Zamkowym. Nie mogę sobie wyobrazić sytuacji, w której nie zostałby odbudowany Zamek Królewski... Ciekawe czy za kilkadziesiąt lat będą mi/nam towarzyszyć takie same refleksje, jeżeli uda się odbudować Pałac Saski... 3899) Wisła wraca do miasta. Wieloletnie zaniedbania są trudne do odrobienia. Ale powoli do przodu. Mamy już kilka plaż na prawym brzegu. Wycinane są chaszcze, które skutecznie zawężyły koryto rzeki. Na lewym brzegu w tym roku ma ruszyć kompleksowa przebudowa bulwarów. Jednym słowem Wisła wraca do miasta... 3900) Warszawskie wieże. Mowa o historycznych dominantach, które dominują nad wszędobylskimi blokami wokół Starego Miasta. Widzimy wieżę kościoła Matki Bożej Łaskawej, Archikatedrę Św. Jana, Zamek Królewski, Pałac Jabłonowskich i najmniejszego bohatera - wieżę kościoła Św. Marcina, której podstawa to jeszcze oryginalny gotyk.

2012-01-12 15:00

$
0
0
3901) Lato. Sielski nadwiślański widoczek. A w tle zabudowa Powiśla i Solca. Zwracam uwagę na gmach ZTP, który był wówczas w "czyszczeniu", choc lepiej będzie powiedzieć w ścieraniu, bo czyszczenie polagało na zabawie jednego pana ze szlifierką kątową... Namachał się chłopak... 3902) Ciekawe bloki. 3 sztuki nieopodal skrzyżowania Solidarności z Żelazną. Mimo, iż nie są najpiękniejsze to w czasach w których powstawały - zasługuja na uwagę. Wystarczy spojrzeć na sąsiednie bloki po lewej stronie od ww. wymienionych (niestety poza kadrem) - typowe bloki, których klony znajdziemy również na Jelonkach, Sadach Żoliborskich, Służewcu, Kole, Urlychowie i innych osiedlach, któe powstawały na przełomie lat 60 i 70. 3903) Trasa WZ. I pomyśleć, że zdjęcie zostało zrobione z miejsca, które do 1945 r. było pod ziemią. Wybrano ogromną ilość ziemi, aby łagodnie sprowadzić Trasę WZ z Placu Bankowego na wiadukt Pancera i dalej na Most Kierbedzia (oba wysadzone przez Niemców). 3904) Kościół Św. Aleksandra. Uroczy, malowniczy, ale skromny... Jaka szkoda, że powojenna odbudowa przywróciła mu jego pierwotny wygląd, a nie kształt w jakim zastała go zawierucha wojenna... 3905) Przed Bramą Uniwersytetu. Brama to kolejne dzieło Stefana Szyllera, który w Warszawie zaprojektował m.in. oprawę Mostu Poniatowskiego czy Gmach Zachęty. 3906) WZW ponad Bemowem. W kadrze skrzyżowanie Wrocławskiej z Radiową. Widoczne tymczasowa żółta pozioma organizacja ruchu gdyż na finiszu była wówczas budowa drogi ekspresowej S8. 10 km drogi za blisko 2 miliardy 200 milionów... 3907) W oczekiwaniu na tramwaj. Jak w tytule. I tu pytanie, którzy z potencjalnych pasażerów na 100% nie zamierzają skasować biletów za przejazd... 3908) Muranów Północny. Określenie, które nie występuje w podziale administracyjnym miasta, ale doskonale określa przedstawioną lokalizację. Głównym bohaterem kadru jest olbrzymia 2,5 h działka, którą kilka lat temu Hiszpanie z Lubasy kupili za astronomiczną kwotę 360 milionów zł. Dziś poniżej poniesionych kosztów odsprzedają grunt Słowckiej firmie, która nabyła ostatnio grunty za dworcem centralnym i razem z PKP ma zamiar budować nowy dworzec zachodni. 3909) Torwar. Skrzyżowanie Wisłostrady i Trasy Łazienkowskiej - obowiązkowy element do zaliczenia przez wszystkie zagraniczne delegacje, które odwiedzały PRL w drugiej połowie lat 70 tych. I nieważne, że delegacja przyjechała pociągiem na centralny, a zakwaterowana była np. w Hotelu Forum. Droga z dworca do hotelu zawsze wiodła Trasą Łazienkowską i Wisłostradą... 3910) WZW. Warszawski świat. W kadrze empikowa kamienica z narożnika Nowego Światu i Jerozolimskich jeszcze upstrzona w reklamach - dziś już bez. Mimo dość małej przejrzystości powietrza w kadrze widać np. czwartego Iksa - braciszka bloków z kadru powyżej...
Viewing all 359 articles
Browse latest View live