4291) MDM. Zaczynamy monumentalnie. Okazały mieszkalny blok przy Marszałkowskiej z mknącym w kierunku Placu Unii Lubelskiej podwójnym składem tramwajów 13N, tramwajów, które jednoznacznie są kojarzone z Warszawą, gdyż głównie i tylko w tym mieście te składy jeździły i nadal jeżdżą. Ale już nie długo...
4292) Gdzie jest krzyż. Przed nami 10 kwietnia 2012. Czy na Krakowskim Przedmieściu znów zaczną się cyrki i przepychanki z wykorzystaniem chrześcijańskich symboli? Oby nie. A sam krzyż znajduje się w Kaplicy Loretańskiej kościoła Św. Anny.
4293) Zima pod mostem. Wisła skuta śniegiem - widok wydaje się nieodległy. Dzisiaj wśród widzów Filosssografii nie znajdzie się chyba ani jedna osoba, któa tęskni za zimą z jej ujemnymi temperaturami...
4294) Na ulicy Pańskiej. Wieżowiec Rondo 1 przeciął na dwie części ulicę Pańską. Ta strata w skuteczny sposób i z nawiązką jest nam rekompensowana widokiem wieżowca Ronda 1 zamykającego perspektywę tej ulicy de facto z obu jej stron...
4295) WZW. Mokotowska, Hoża i Plac Trzech Krzyży czyli śródmieście południowe. I widok z jednego z bloków przy Mokotowskiej. Tak ta kapitalna w miarę kompletna przedwojenna ulica posiada również kilkunastokondygnacyjne bloki. A sam widok w kierunku Placu Trzech Krzyży prezentuję się jak widać poniżej. Główny bohater - niebotyk z Hożej 1. Kiedyś posiadający brata bliźniaka przyklejonego do lewej ściany. Powojenne resztki braciszka uprzątnięto ładnych kilka lat temu. Były obietnice odbudowy - wyszło jak zawsze...
4296) WZW. Typowy kadr z Osiedla za Żelazną Bramą. Gdzie obok bloków tego osiedla wyrastają nam warszawskie wieże. Kadr sprzed dobry 2 lat gdyż w tle widzimy wstrzymaną budowę Złotej 44, która dziś już imponuje prawie docelową wysokością. Trzeba będzie wybrać się ponownie w tą miejscówkę.
4297) WZW. Ach Wola. W kadrze główne rolę gra gęsta kilkunastokondygnacyjna mieszkaniówka powstała na przełomie XX i XXI wieku przy ulicach Okopowej, Żytniej, Kaczej, Wolność... A ponad nią górka śmieciowa na Radiowie i bloki Bemowa.
4298) WZW. Kadr z punktowca przy ul. Bagno. Co widzimy - sporo. Obok bylonów Mostu Siekierkowskiego globus kamienicy z narożnika Brackiej i Alej Jerozolimskich, Gmach BGK, Iksy na Torwarze i niebotyczną kamienicę przy ul. Widok (jeśli się nie mylę 10 kondygnacyjną).
4299) Buraków. Nazwa, która wypadła z potocznego użycia. Bloki przy Burakowskiej i Piaskowej to głównie bloki komunalne. To jest tylko jedna strona medalu - Wolska. Po drugiej stronie linii kolejowej przecinającej ulicę Burakowską powstaje mnóstwo nowej wysokiej mieszkaniówki już na Żoliborzu Przemysłowym. Powstaje ogromny kawał miasta.
4300) WZW i Nowy Świat. Perspektywa tej fenomenalnej ulicy z bloku przy Wiejskiej. Jak widać Nowy Świat między Alejami, a Placem Trzech Krzyży to nadal ściek komunikacyjny. 4 pasy ruchu i wąziutkie chodniki dodatkowo zajęte przez pozostawione samochody. Perspektywę zamyka m.in. gmach Ministrerstwa Finansów. Dziś na jego tle ujrzelibyśmy potężne maszyny i xwigi pracujące przy budowie II linii metra i stacji Nowy Świat.
↧