4221) Warszawski brzeg. Przez wieki panorama starej Warszawy niewiele się zmieniała. Początek zmian przyszedł w 1939 r., a dopełnił się w 1944 r. Stare Miasto, Nowe Miasto i Zamek Królewski zniknęły z powierzchni ziemi. Co prawda po kilkunastu latach odbudowano Stare i Nowe Miasto, jednakże w Panoramie zabrakło wieży Zamku Królewskiego, a pojawiła się wieża PKiNu. W latach 70 tych powrócił do żywych Zamek Królewski, a za nim kolejne kilkadziesiąt wież, które dośc istotnie zmieniły i zmieniają nadal panoramę Warszawy i Starego Miasta.
4222) WZW ponad Wolą i Bielanami. W kadrze zatarła się granica między osiedlami Woli i Bielan, które rozdzielone są ogromnym terenem zielonym, tzw. klinem powązkowskim. I tak widoczny w kadrze administracyjny Ulrychów i Koło styka się z odległą i kolorową Chomiczówką nad którą dominuje samotny wieżowiec PKO.
4223) Aleja 3 Maja. Ulica biegnąca u podnóża Mostu Poniatowskiego. Pierwotnie ulica Smolna, która pozostała na swym górnym odcinku, a na dolnym odcinku przybrała miano ulicy 3 Maja. W kadrze olbrzymie połacie terenu, które przed wojną były dość gęsto i spójnie zabudowane (ach te kamienice między Poniatowskim, a Średnicowym) - dziś pustynia służąca za wielki parking...
4224) WZW ponad ulicą Górczewską. W kadrze bemowski odcinek tej 6 km wolsko-bemowskiej ulicy. I akurat odcinek najbardziej pokrzywdzony przez "los". Mowa o ekranach akustycznych, które średnio lub kiepsko spełniają powierzoną rolę, ale za to skutecznie psują panoramę miasta czy dzielnicy...
4225) WZW ponad Śródmieściem. Gdzie jest Mariott? Można się spytać. Z tej perspektywy został w cieniu najstarszego z telekomunikacyjnych wieżowców. Wieżowców, które są najmniej dostępne z wszystkich warszawskich wież. Miejmy nadzieję, że po przenosinach Tepsy do nowej siedziby wieże zostaną sprzedane, a tym samym będą łatwiej dostępne z poziomu ulicy niż obecnie.
4226) WZW ponad Wisłą. Kadr archiwalny, ale przez to ciekawy. W tle ciągle rozbudowujący się Gocław. Prawy brzeg jeszcze tkwi w gęstwinie zarośli, które dziś zostały skutecznie przerzedzone da całym prawobrzeżnym odcinku. Z innych ciekawostek widać uszczerbek na jednej z wieżyc Mostu Poniatowskiego - brak jednej z narożnych kul, która została strącona przez piorun w 2010 r. Dziś już uszczerbek został naprawiony.
4227) WZW i gęste śródmieście. Okolica Placu Trzech Krzyży. Dziś wzbogacona o czarną elewację luksusowego Domu Handlowego wybudowanego przez WOLF'a, który dziś nosi już nazwę Vitkac...
4228) WZW ponad Aleją JPII. Główny bohater kadru - wieżowiec Rondo 1. Jeszcze bezkonkurencyjny, jeżeli chodzi o ciąg JPII. Za kilka lat wyrośnie mu dość liczne rodzeństwo szacowane na 6-9 wież o wys. conajmniej 120 m. Zmieni się zatem panorama ulicy będącej administracyjną granicą między Śródmieściem, a Wolą.
4229) WZW. Letni kadr w którym ujrzymy EC Żerań, szeroko wylewającą się Wisłę, bloki osiedla Plac Teatralny, wieże katedry polowej WP (kościoła Pijarów), Rezydencję Opera I, Gmach PWPW. Warto zwrócić uwagę na żółty budynek pokryty blachą w lewej częsci kadru - który stoi na terenie Cytadeli - i letnią porą jest widoczny jedynie z dużej wysokości.
4230) WZW i Toshiba. Charakterystyczna reklama na budynku z narożnika Świętokrzyskiej i Marszałkowskiej. Dziś żurawie z budowy Stadionu Narodowego "przeniosły się" m.in. na Świętokrzyską, która wypełniona jest ramieniami dźwigów i maszyn wykopujących ścianki szczelinowe stacji II linii metra: Nowy Świat, Świętokrzyska (Pasta), Rondo ONZ, Rondo Daszyńskiego - choć ta ostatnia jest już w ciągu ulicy Prostej...
↧