4191) Metropolitan prawie symetrycznie. Bardzo ciekawy gmach przy Placu Piłsudskiego i jeszcze ciekawsze opinie przeciętnych mieszkańców Warszawy... O tych którym Metropolitan się podoba architektonicznie i urbanistycznie - nie dyskutuję bo wyznają ten sam pogląd co ja. Ale... Ciekawsze są opinie tych, dla których Metropolitan nie pasuje do sąsiedniej zabudowy, a najciekawsze jest to, że Ci którym Metropolitan nie odpowiada są bardzo mocno pozytywnie nastawieni do Victorii stojącej po przeciwnej stronie Placu Piłsudskiego... Czy górę bierzę przyzwyczajenie, czy jednak poczucie smaku i estetyki u części mieszkańców Warszawy mówiąc kolokwialnie - leży?
4192) WKD vel EKD. Warszawska Kolej Dojazdowa przeżyła wiele zmian od momentu swojego powstania. Pierwsza w Polsce zelektryfikowana linia kolejowa która pierwotnie nosiła miano Elektrycznej Kolei Dojazdowej. Stacja końcowa (a może początkowa?) znajdowała się w ciągu ulicy Nowogrodzkiej przy Marszałkowskiej... Dziś? O tym kiedyś...
4193) Przeskok. Jedna z ostatnich enklaw tandety i chaosu reklamowego w tej części Śródmieścia. Z reklamą mamy wszędzie problem, ale w takiej skali jak w obrębie dawnego pawilonu meblowego chyba nigdzie indziej na obszarze Śródmieścia... Miejmy nadzieję, że wkrótce i ten niewielkich rozmiarów kwartał zostanie na nowo zabudowany, a obecny ciekawy architektonicznie pawilon "meblowy" zostanie przeniesiony w inne miejsce (nad Wisłę?) i nie skończy jak Supersam czy pawilon chemii z Brackiej...
4194) Milenium Plaza. Potocznie zwany wieżowcem Toy toy. Nazwa nawiązująca do popularnych plastykowych przenośnych toalet nie przypadkowa i to z uwagi na dwie kwestie. 1. Wygląd - tu się każdy zgodzi, że "ksywka" pasuje jak ulał. 2. Architektem jest Vahap TOY - psipadek?
4195) Al. Solidarności. Vel Leszno Vel Świerczewskiego. I południowa pierzeja Trasy WZ na odcinku między Żelazną, a Placem Bankowym. No może nie między Żelazną, a sądami na lesznie... W kadrze widać jak pewną spójność bo powojenne pseudosocrealistyczne kamienice doskonale kompopnują się z przedwojennym budynkiem sądów i kamienicami Feminy. Inna rzecz, to XIX wieczne kamieniczki wciśnięte za Feminą. Relikt przeszłości, który przetrwał. Ja jednak wolę, że urbaniści epoki Bieruta i Gomułki równali swoje budynki do gmachu sądów, a nie ww. kamieniczek (notabene niewidocznych za dobrze w poniższym kadrze).
4196) WZW ponad Gocławiem. A może to już Przyczółek Grochowski? No między Gocławiem, a Grochowem. I zabudowa, która powstała w ostatnich dwóch dekadach na tym obszarze. Różnie można ją oceniać - ot typowa warszawska zabudowa mieszkaniowa przełomu XX i XXI wieku. Gdzieś jakaś przeskalowana dominanta, gdzieś jakieś modernistyczno-eklektyczne kamienice dalej wielka płyta powstała w epoce późnego jaruzela, tu wygrodzenie, a tam mniej estetyczny parking... Po prostu przekrój przez warszawską i polską zabudowę przełomu wieków.
4197) WZW i Bemowo Lotnisko. Wielka płyta zła? Niekoniecznie. Jeżeli porównamy poniższy kadr z powyższym to ja wolę to co widzę poniżej. Architektura bloków - typowa i przeciętna, ale urbanistycznie PRLowskie osiedla biją na głowę obecne developerskie pomysły na zabudowanie miasta na podstawie wzizt.
4198) WZW ponad skarpą. Charakterystyczne dla rejonu skarpy, Powiśla, Mokotowa czy Ochoty wrzucenie luźno rozrzuconych dominant górujących ponad zabudową wokół. Najbardziej type dla Powiśla, gdzie przy Solcu, Ludnej, Wybrzerzu Kościuszkowskim zlokalizowano kilka "wieżowców" dominujących nad okolicą.
4199) Błękitny Wieżowiec nie zawsze błękitny. A wynika to oczywiście z punktu widzenia... Jeżeli widzimy wieżowiec z góry i niczym w lustrze widzimy w elewacji odbicie terenu poniżej to jego barwa jest często nawet ciemno zielona. Tak więc nie zawsze szkło refleksyjne musi być złe...
4200) Syreni gród. Miasto, które najbardziej na przestrzeni ostatnich kilku dekad zmieniło swoje oblicze. 65 lat temu morze ruin - dziś prężnie się rozwijająca i atrakcyjna dla inwestorów metropolia w środkowej europie. Jak z tej perspektywy Warszawa będzie wyglądać za następne 65 lat?
↧