4141) Ulica Nowogrodzka. Poszargana przez wojnę, ale nadal potrafi zaskoczyć liczną ciekawą architekturą. Jak chociażby widoczny w kadrze Urząd Telekomunikacyjny i Telegraficzny. Wśród acrhitektów należy wymienić m.in. Stefana Bryłę. Podczas powstania niemiecka reduta nie zdobyta przez powstańców. 18 sierpnia wewnątrz rozstrzelanych 18 pracowników poczty. Wypalony po powstaniu. Odbudowany po wojnie.
4142) WZW. W kadrze nowe budownictwo powstałe na skarpie w okolicy Metra Wilanowska. Do trzech gierkowskich punktowców dołączyło całe grono mniej lub bardziej udanych bloków. To na skarpie, a pod... Jedna z enklaw dzikiej i dawnej Warszawy... Chałupy i domostwa pamiętające dawne czasy i rozpadające się pod wpływem upływu tego czasu... Jednak wciąż zamieszkałe. Mieszkańcy niechętnie nastawieni na fotografowanie.
4143) Warszawa Śródmieście. Czyli Coca Cola jest wszędzie. CHyba jedna z najpowszechniejszych reklam na ulicach naszych miast. Poza tym ciekawie prezentuje się napis Złote Paszteciki w formie i kształcie przyjętym przez CH Złote Tarasy...
4144) Kościół Św. Zbawiciela. Śródmieście Południowe - młodsza część śródmieścia. Młodsza i uboższa w liczbę budynków sakralnych. Dla porównania: 3 kościoły na śródmieściu południowym i 8 kościołów na śródmieściu północnym (bez kościołów muranowskich, staro i nowomiejskich).
4145) Tu było ściernisko, narazie jest klepisko, ale będzie... No właśnie co i kiedy będzie... Zabudowa wróci kiedyś i na teren między Zielną, a Marszałkowską. Kiedyś zabudowana gęsto wysokimi kamienicami... Dziś... Czeka m.in. na rozwikłanie wszelkich problemów własnościowych...
4146) Warszawskie przystanki... Hm... To kilka tysięcy wiat, które w większości przypadków prezentują się podobnie do wiaty z poniższego kadru. Estetyka to jedno, stan techniczny to dwa, a czystość to trzy. I chyba to trzy w wielu przypadkach dyskwalifikuje daną wiatę. Dziwi tylko to nagminne nakl;ejanie wszelkich ogłoszeń na wiaty. Kto w XXI wieku i dobie wręcz darmowego internetu korzysta z niepewnych ogłoszeń rozklejanych po przystankach...
4147) WZW i Strażnik ze Smolnej. Bryła, która jako pierwsza rzuca się w oczy po przekroczeniu Wisły Mostem Poniatowskiego. Przez wielu krytykowana i określana mianem pomyłki urbanistycznej. Czy słusznie?
4148) WZW i Nowe Śródmieście. Starego w kadrze brak... Tradycyjny kadr z wysokości w którym tylko 3 obiekty mają historię dłuższą niż 50 lat. Co prawda gdzieś tam spomiędzy bloków spoglądają na nas fragmenty dachów poszczególnych obiektów przy Pl. Bankowym, ale i tak dysproporcja sił w zabudowie starej i nowej jest miażdżąca... Niestety.
4149) WZW ponad Muranowem. Administracyjnie to już w sumie dysktrykt / cyrkuł Nowolipki, choć określenie Muranów moim zdaniem pasuje i obejmuje w części poniższy obszar. otalny miks... Kamienicznych ostańców, któe jakimś dziwnym cudem uniknęły holocaustu w gettcie. Pozatym zabudowa socrealistyczna, gomułkowska, gierkowska i kapitalistyczna - powstała przez ostatnie 2 dekady. Na horyzoncie warszawski skyline z widoczny z kierunku północnego zachodu.
4150) Rondo 1. Nasza ślicznotka. Prawdziwa czołówka architektoniczna warszawskich wież. Jeżeli chodzi o wieżowce z innych polskich miast, to niestety (a może na szczęście), żaden nie sięga do kolokwialnych pięt Ronda 1. I to wszystko pomimo faktu, iż pierwotny projekt został dość mocno "przycięty" wykończeniowo. Piękne Rondo 1... Czeka na młodszych i zapewne wyższych kolegów w sąsiedztwie, a przybędzie ich wielu...
↧