4101) Cmentarz na Żeraniu. Ogromna ilość barek rzecznych zacumowana w basenie portu żerańskiego przypomina podrdzewiały cemantrz. Co prawda barki jeszcze trupami nie są (gdyby były to by poszły na dno), ale ich stan nie jest najlepszy. Kto jest właścicielem, czy jest możliwość ich wykorzystania itd. itp. Pytań nasuwa się wiele...
4102) Dawnej Królewskiej czar. Minęło 65 lat od roku 1947 w którym na kilka miesięcy tramwaje wróciły na Królewską po wojennej zawierusze. Torowisko o szerokości 1525 mm nie zostało przebudowane do obecnej powojennej szerokości 1435 mm lecz uległo likwidacji. A wraz z torowiskiem z Królewskiej zninęły tramwaje linii 11, 16, 17, 18. Dziś... Po Królewskiej hula wiatr. Nie ma tramwajów, nie ma zabudowy. A to wszystko przy najważniejszym Placu w mieście...
4103) WZW zimowo. Trudne warunki atmosferyczne i widok na Stare Miasto z jednej z praskich prlowskich dominant wysokościowych.
4104) Najlepiej skomunikowany staw w Polsce. Nie znam co prawda występującej fauny w tym akwenie, ale sprawa jest rozwojowa...
4105) Na Krakowskim Przedmieściu. I w kadrze jeden z czterech kościołów zlokalizowanych przy tym odcinku Traktu Królewskiego. Chodzi oczywiście o kościół pw Opieki Św. Józefa, powszechnie funkcjonujący jako kościół Wizytek. Jako jeden z nielicznych warszawskich kościołów nie został on zniszczony podczas ostatniej wojny.
4106) Kościoły Nowego Miasta. Warto zauważyć, że jeżeli chodzi o liczbę świątyń to Nowe Miasto "bije" Stare Miasto na którym zlokalizowano tylko 3 kościoły. I tak na Nowym Mieście odnajdziemy kościoły: Św. Jacka (w kadrze), Św. Ducha (w kadrze), s. sakramentek (pw. Św. Kazimierza), Św. Benona, Nawiedzenia NMP (jedyny parafialny na NM), Św. Franciszka Serafickiego, pijarów (pw. Matki Bożej Królowej Polski) i rozebrany w XIX Św. Jerzego, który uważany jest często za najstarszą warszawską świątynie (sprzed katedry Św. Jana).
4107) WZW. Trzy wieże z kwartału Świętokrzyska / JP II / Złota / Emilii Plater zyskały kolejną siostrę przy Złotej 44, która wysokościowo pobiła swoje starsze siostry...
4108) WZW i słońce nad Powiślem. Śródmieście za chmurami, a Powiśle w pełnym zimowym słońcu. Gdzieś między blokami z lat 60 i 70 tych utonęły liczne kamienice, które mniej lub bardziej obronną ręką wyszły z wojennej zawieruchy.
4109) WZW. A w dole Wisła płynie... Dzikie haszcze wydają się wrastać w nurt Wisły. Dziś taki widok już nie występuje (no poza podwyższonym poziomem rzeki oczywiście). Dzikie samosiejne krzaczory są skutecznie wycinane. Pozostawiony jest jedynie wąski pas drzewostanu.
4110) WZW klasycznie. Od strony zachodniej to wieżowiec WTT skutecznie dominuje nad resztą panoramy miasta. Czekamy, na Warsaw Spire, które osiągnie porównywalną wysokość i wraz z WTT stworzy ciekawą bramę zachodnią.
↧