6131) WZW. W objęciach. FIM / Orco Tower. Najmłodszy z trójki wysokościowców położonych na południe od Alej Jerozolimskich i wzdłuż ul. Chałubi.ńskiego. Jeszcze najmłodszy, choć już pełnoletni.
6132) Śródmieście Północne. Czyli nic nie jest tym czym powinno... Gmach Filharmonii odbudowany w nowej powojennej szacie. W miejscu narożnej okazałej kamienicy firmy księgarskiej Gebethner i Wolf widzimy gomułkowskie bloczydło, a dodatkowo ponad nimi wyrosła "obrócona" Tepsa...
6133) WZW. I prym architektury powstałej jeszcze w XX wieku. Lata ukończenia budowy poszczególnych wież: Ilmet - 1997 r. Toj toj i WCF - 1999 r., Warta - 2000 r. Tepsa - 2003 r., Rondo 1 - 2007 r.
6134) E. Wedel. Fabryka na Kamionku, która skutecznie przez ostatni okres została wyremontowana i dziś chyba już wszystkie obiekty z poniższego kompleksu nie rażą zaniedbanymi elewacjami. U dołu kadru oczywiście Jeziorko Kamionkowskie.
6135) WZW. "Dalekie" centrum miasta w kadrze z Os. Ruda. Obecnie przecinająca kadr ul. Armii Krajowej znajduje się w remoncie i jest rozbudowywana do parametrów drogi ekspresowej. Miejsce dotychczasowych obskurnych ekranów akustycznych zajmą szklane tunele jakie znamy z Trasy Toruńskiej. O potrzebie, sposobie i kosztach budowy ekranów wolę się nie wypowiadać...
6136) Rynek Starego Miasta. Strona Dekerta i kamienice nr 34 - Szlichtingowska (fragment), 32 Baryczków, 30 - Kazubowska (fragment). Można powiedzieć, że to najbardziej oryginalne ze staromiejskich kamienic, a to za przyczyną międzywojennych prac polegających na wzmocnieniu stropów i wyjścia z pożogi wojennej "dość" obronną ręką. Dziś wszystkie kamienice zajmuje Muzeum Historyczne m. st. Warszawy.
6137) WZW. Zmieniający się dziki zachód - choć nie wszędzie. Widoczny w kadrze zespół kamienicznych ruin przy ul. Łuckiej to obecnie najbardziej wiarygodna enklawa powojennego dzikiego zachodu. Przez niemal 70 lat ruiny kamienic są skrupulatnie usuwane i zastępowane nową zabudową - tu ostało się ich jeszcze trochę, wraz z widocznymi w kadrze zabudowaniami fabryki Norblina, która też lada chwilę przejdzie przebudowę.
6138) Pod Poniatowszczakiem. Archiwalny kadr obrazujący wysadzone podczas Powstania i nie usunięte po wojnie przęsło Mostu Poniatowskiego. Dziś przęsło zostało niemal w całości wydobyte i usunięte spod mostu. I trochę szkoda tej decyzji... Móc przejść się po oryginalnej nawierzchni przedwojennego Poniatowszczaka, dotknąć szyn tramwajowych w przedwojennym rozstawie...
6139) WZWN. Rozjeżdżająca się Marszałkowska. Na odcinku między ul. Królewską, a Placem Bankowym prosta jak strzała Marszałkowska nagle zaczyna wariować, zakręcać i się rozjeżdżać. Czemu nie zdecydowano się przesunąć wschodniej nitki bardziej na zachód? Stąd szerokie dzikie pole w pasie dzielącym obie jezdnie Marszałkowskiej.
6140) Ulica Nowogrodzka w kleszczach. Jedna z najbardziej przedwojennych obecnie ulic Śródmieścia w kleszczach współczesnych wysokościowców. Z jednej stronty widoczny w kadrze Hotel Forum / Novotel. Z drugiej strony Hotel Mariott. A powstanie kolejnych wysokich budynków przy Nowogrodzkiej to tylko kwestia czasu.
↧