6101) Secesja. Wojenna pożoga pochłonęła dość znaczny odsetek warszawskich secesyjnych kamienic. A jeśli już nie sama "wojna" to powojenna odbudowa miasta. W kadrze dość ciekawy przykład, stosunkowo niedawno wyremontowanej secesyjnej kamienicy przy ul. Mokotowskiej, która powoli urasta do rangi najbardziej śródmiejskiej ulicy w Śródmieściu (w sensie ilości wyremontowanych i okazałych kamienic).
6102) Kolejowo. Warszawska kolejowa średnica - linia kolejowa o największym w Polsce natężeniu. Cztery tory przechodzące przez sam środek miasta. Dwa pociągi podążające w obu kierunkach się na kolejowym moście to norma, trzy pociągi również dość częsty widok, ale bywają i sytuacje gdy Wisłę w jednym momencie pokonują i cztery składy.
6103) XIX Dzielnica. Archiwalny kadr sprzed kilku lat podczas oddawania do użytku I etapu. Dziś wykańczany jest etap II, a w kolejce do budowy czekają cztery kolejne etapy. Powstaje kawał fajnego miasta, bez płotów z handlowymi przyziemiami. I pomimo, że obecnie okolica to nadal wielki wygon, kolejne inwestycje mieszkaniowe "obok" to tylko kwestia czasu.
6104) Jan III Sobieski w Łazienkach. Jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych warszawskich pomników. Ciekawy w swej formie, pobudzający wyobraźnię. Oczywiście podobnie jak i łazienkowski Fryderyk Chopin najlepuiej prezentujący się na tle złotej polskiej jesieni.
6105) WZW. Klasyczny widok. Południowe śródmieście, dachy kamienic, socbloków i współczesnych biurowców w kadrze z 30 piętra PKiNu. W kadrze raptem dwa pełne podwórka studnie. Gdybyśmy na to miejsce spojrzeli 70 lat temu, ujrzelibyśmy takich studni dziesiątki (w kadrze) a tysiące w całym mieście.
6106) WZW. Warszawskie downtown w towarzystwie wolskiej zabudowy. W zasadzie Wola dominuje, bo budynków śródmiejskich w kadrze widzimy raptem 5 sztuk. Ale za to jakie 5 sztuk...
6107) VitkaC. Czyli zagęszczania śródmieścia dalszy ciąg. Miejsce dawnego pawilonu Chemii znajdującego się przy dość niewielkim skwerze przy ul. Brackiej zajął widoczny w kadrze ekskluzywny dom handlowy. Budynek, jak przystało niemal każdej warszawskiej inwestycji, wzbudza tyle samo pochwał co i słów krytyki. Najbardziej w tym wszystkim szkoda utraty osi widokowej ul. Brackiej.
6108) WZW. Czarne chmury nad miastem. Kolejny kadr z "piwnicy" Filosssa. I szkoda tylko, że taki widok mam ze strychu, a nie z okna mieszkania...
6109) WZWN. Światła miasta. Jeszcze nie tak gęsto, jeszcze dość "szczerbato". Ale spokojnie kolejne wysokościowce, które wejdą w skład najstarszego warszawskiego clustra wysokościowej zabudowy "w drodze". Co prawda wcześniej powstaną zapewne słowackie wysokościowce przy Chmielnej, które przysłonią poniższy widok, ale na ten fakt nie powinniśmy chyba, aż tak bardzo narzekać.
6110) WZW. Bloki Bródna, dziki praski brzeg Wisły i Staromiejska zabudowa wraz z najbliższym otoczeniem. W kadrze dominuje bryła Teatru Wielkiego, którego określenie mianem "wielki" nie jest przypadkowe.
↧