6081) Warszawskie wieże. W kadże reprezentantki z XIX i XX wieku. Kiedyś 42 m. wieża Filtrów Warszawskich górowała nad tą częścią Starej ochoty i Południowego Śródmieścia. Dziś, gdy w Warszawie mamy kilkaset budynków o wysokości większej aniżeli owe 42 m wieża jest praktycznie niedostrzegalna w panoramie miasta.
6082) WZW. Osiedle Jelonki. Najstarsza część wielkopłytowego osiedla, które w wielu miejscach przeplata się z przedwojennymi domami jednorodzinnymi ni niewielkimi kamieniczkami. A ponad blokami w odległości raptem 6 km panorama warszawskiego downtown.
6083) Stare Miasto. Na Starym i Nowym mieście funkcjonuje tylko jeden hotel. Pięciogwiazdkowa Regina przy ul. Kościelnej. Ile jest hosteli - trudno mi powiedzieć. Jak widać po namalowanej reklamie przynajmniej jeden znajduje się nieopodal tarasu na Gnojnej Górze i ul. Jezuickiej.
6084) Zima w Alejach Jerozolimskich. Można powiedzieć, że znajdujemy się w najbardziej żywym odcinku Alej. Żywym i przede wszystkim obustronnie zabudowanym. Co prawda obecnie DH Smyk, który robił dość duży ruch, po zamknięciu robi jedynie za stelaż reklamowy, ale miejmy nadzieję, że po remoncie i rozbudowie okolica jeszcze bardziej się ożywi.
6085) WZW. Cluster centralny w widoku z północy w czasach gdy Złota 44 i Cosmopolitan były nieobecne w poniszej panoramie. Z żadnego innego miejsca nie daje się odczuć tak stromej kaskadowości panoramy warszawskiego centrum. Mamy Hale Mirowskie i park wokół nich. Obok 16 piętrowe szafy osiedla Za Żelazną Bramą z którymi sąsiadują już ponad 100 metrowe wieżowce.
6086) Żydowski cmentarz przy Okopowej. Miejsce, które jest naznaczone podwójnie śmiercią, gdyż nie żyją Ci, którzy winni czcić pochowanych tu zmarłych. I chyba najdobitniej o tym świadczy napis na Pomniku Pamięci Dzieci - Ofiar Holocaustu: "Babcia Masza miała dwadzieścioro wnucząt, Babcia Hana miała jedenaścioro. Tylko ja ocalałem. Jacek Eisner".
6087) WZW. Downtown ponad blokami Ochoty, za którymi ukryły się niższe i jakże liczne kamienice Starej Ochoty.
6088) Ulica Marszałkowska nocą. Mimo swych wad to jednak Ściana Wschodnia jest najbardziej żywym odcinkiem Marszałkowskiej.
6089) WZW. Misz masz panujący wokół Placu teatralnego skutkuje kontrastami jak poniżej. Trzy bloki widoczne po lewej stronie to jedne z tych najbardziej znienawidzonych w mieśćie pomyłek urbanistycznych. Pomyłek z których mieszkańcy mają fenomenalne widoki zarówno na Stare i Nowe Miasto, ale i na całe śródmieście.
6090) WZWN. Jakże warszawski krajobraz. Hale Mirowskie wybudowane na przełomie XIX i XX wieku. Powojenny socreal przemieszany z gomułkowskimi szafami Osiedla Za Żelazną Bramą i budynkami powstałymi już po 1989 r. w kompleksie Atrium. A najciekawsze jest to, że w miejscu parku widocznego u dołu kadru przed wojną przebiegała ul. Krochmalna, jedna najbiedniejszych, ale i jedna z najbardziej znanych warszawskich ulic na świecie, po której na poniższym odcinku nie pozostał żąden ślad.
↧