6021) Plac Unii Lubelskiej. Zaczniemy monumentalnie w miejscu, gdzie do 1916 r. administracyjnie sięgała Warszawa. I pomyśleć, że wówczas na 35km2 zamieszkiwało blisko 900 tys. ludzi. Dziś na obszarze 517km2 zameldowanych jest 1 700 tys., a faktycznie zamieszkujących grubo ponad 2 000 tys. A sama kamienica - cud, miód, orzeszki - jedna z najwyższych i najbardziej okazałych.
6022) WZW. Intraco II vel Elektrim vel Oxford Tower. Jedna z dwóch niemal bliźniaczych wieży położonych na południe od Dworca Centralnego. Po północnej stronie miały powstać jeszcze 3 lub 4 niemal identyczne wieże... 140 m wysokości - aktualnie, bo są plany podwyższenia do 170 m... Osobiście dostaję drgawek na samą myśl, że jeden z najbardziej eleganckich i klasycznych wieżowców Warszawy może zmienić swoje oblicze i to niekoniecznie na plus...
6023) WZW. Gocław uchwycony w dość niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Os. Orlik, czyli północno-zachodnia ćwiartka Os. Gocław i bloki wokół podwórka, które uwiecznione zostało w serialu "7 życzeń" i prawdopodobnie w "Zabij mnie glino". W "Zabij mnie glino" Gocław grał rolę Ursynowa, ale to szczegół, bo film przedni.
6024) Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. 21 468 pochowanych żolnierzy. A sam cmentarz to ciekawe założenie architektoniczne, które warto bliżej poznać.
6025) Ściana. Po prostu. Uchwycona bodajże gdzieś na Pradze. Ślad powojennych i dalej prowadzonych wyburzeń. Choć jeśli rozpatrujemy zabudowę Starej Pragi to patrząc na ambitne plany urbanistyczne epoki Gierka jakimś cudem udało się uniknąć holokaustu na zabudowie Pragi. Pierwotnie zakładano, iż do końća lat 80tych zostanie rozebrana niemal cała zabudowa Starej Pragi wzdłuż Brzeskiej, Targowej, Jagiellońskiej i wielu wielu innych ulic. Na szczęście "im" to nie wyszło, jak zresztą wiele innych rzeczy w tej epoce...
6026) Na Krakowskim Przedmieściu. Kościół Św. Anny, Odwach i Resursa Obywatelska. To skrócony przegląd obiektów w kadrze. Skrócony poprzez zastosowane nazewnictwo. Chcąc być dokładnym należałoby kościół Św. Anny określić również mianem: oo. Bernardynów, a Odwach mianem: Muzeum Przemysłu i Rolnictwa i dawnego klasztoru Bernardyńskiego. Tylko Resursa Obywatelska od początku była Resursą, choć powstałą w miejscu dawnego Pałacu Zamoyskich.
6027) Na Placu Trzech Krzyży. Południowa część placu i wylot Al. Ujazdowskich, Mokotowskiej i Hożej. Od lewej "skrócony" gmach Gimnazjum im. Królowej Jadwigi, Kamienicy Lucińskiego i narożnego fragmentu Kamienicy Sukertów.
6028) WZW. Muranów czyli cluster północny zabudowy wysokościowej. Oczywiście nie tak imponującej jak chociażby clustry: centralny czy wolski, ale i tak swą skalą przebija niemal wszystkie miasta w Polsce... Ze strony Żoliborza, co widać na poniższym zdjęciu, nie, aż tak imponujący z uwagi na fakt, iż Moloch mieszkaniowy "Gdański" przysłania "North Gate". Inna kwestia to aktualność zdjęcia na którym brakuje dwóch kolejnych mini wieżyczek.
6029) WZWN. Skrzyżowanie ul. Grzybowskiej i Żelaznej. Ciekawe miejsce - zbieg dwóch ulic, przy których niewiele pozostało przedwojennej zabudowy. O ile Grzybowska idzie w dość dobrym kierunku (szczególnie na odcinku śródmiejskim i zachodnim - za Towarową), to już ul. Żelazna jest ulicą posiadającą najwięcej pomyłek urbanistycznych w mieście. Choć trzeba przyznać, że na poniższym kadrze, aż tak nie razi po oczach. A jeżeli weźmiemy pod uwagę plany budowy centrum handlowo-biurowego na terenie Norblina i planowany wysokościowiec (w mpzp) u zbiegu Prostej, Żelaznej i Pańskiej, to za kilka/naście lat widok może być całkiem całkiem.
6030) WZW. Stara i nowa Warszawa. W zasadzie Nowa (bo w kadrze widzimy wieże nowomiejskich kościołów) i jeszcze nowsza bo z zabudową wysokościową.
↧