5991) WZW. Twin Towers plus Orco / FIM Tower. Jednym słowem tercet i najbardziej okazały cluster warszawskiej zabudowy wysokościowej lat 90-tych. I tak od 1996 r. pozostający bez zmian, choć zmiany są ambitne, tylko i na ile wiarygodne. Mowa bowiem łącznie o trzech wieżach 180 m, dwóch 220 metrowych i podwyższeniu starszego bliźniaka o 30 m...
5992) Świątynia Opatrzności Bożej. Czyli robimy mały wyskok do Wilanowa. Kadr nie ukazujący faktycznej potęgi tej budowli. Dodatkowo bez tła w postaci coraz bardziej szczelnie oplatającej śiątynie mieszkaniówki.
5993) Plac Trzech Krzyży i Nowy Świat. Jeden z obecnych 9 "wlotów" w Plac Trzech Krzyży. Na elewacji Banku ONG widzimy cień kościoła Św. Aleksandra w swej powojennej, ale i pierwotnej uproszczonej formie.
5994) Skyline. Widok z Mostu Łazienkowskiego uzmysławiający w jakim przedziale czasowym można wybudować wysokościowiec. Kadr archiwalny z niemal gotową bryłą Złotej 44 i brakiem w kadrze wieżowca Cosmo... Dziś oba wieżowce są na etapie wykańczania.
5995) WZW. Szary dziki zachód. Miks zabudowy przed i powojennej stale wzbogacanej o kolejne elementy. Wąwóz w dolnej-lewej części zdjęcia to ul. Miedziana -ulica, która chyba zachowała najwięcej ze swojego przedwojennego kształtu spośród innych ulic na tym obszarze.
5996) WZW. Kadr ustrzelony z Marymontu. Na horyzoncie warszawskie downtown, a z prawej strony masyw bloków rozlokowanych w okolicach Sadów Żoliborskich. Żoliborz to nie tylko przedwojenna zabudowa kamieniczna i willowa.
5997) Pomnik Mikołaja Kopernika. Kolejny warszawski pomnik z jakże burzliwą historią. Tu chyba w najmniej znanym kadrze bo z tłem w postaci Domu Interesów Andrzeja Zamoyskiego i Pałacu Staszica.
5998) Przed Pałacem Kultury i Nauki. Szanowny kamienny jegomość, który miał widok na budowę wszystkich wież jakie powstały przez ostatnie lata między ulicą Emilii Plater, a aleją Jana Pawła II. I zapewne jeszcze nie jedna budowa wysokościowca będzie przez owego jegomościa obserwowana...
5999) WZW. Wola, niemal w całości wypełnia poniższy kadr. Jedynie wyższa zabudowa zaakcentowana na horyzoncie to administracyjnie Śródmieście. I pomyśleć, że jedynie dachy kilku kamienic przy Okopowej to świadkowie dawnej przedwojennej Warszawy. Reszta zabudowy ma nie więcej niż 70 lat.
6000) WZWN. Grzybów, Wielopole, Leszno, Tłomackie, Nowolipie, Świętojerska. Dawne jurydyki warszawskie przekształcone w jeden organizm miejski u schyłku XVIII wieku. Dziś patrząc na urbanistykę omawianego terenu znów odnosimy wrażenie, że jest to zespół mniejszych dystryktów, z których każdy został wybudowany w innym stylu i charakterze.
↧