5791) Ulica Stawki. Tu nie tak dawno było "ściernisko", a niedługo będzie "San Francisco". Okolica d. Placu Muranowskiego przez ostatnie 10 lat nabrała wielkomiejskiego kształtu, a to oczywiście jeszcze nie koniec inwestycji bo wolnych terenów jeszcze sporo zostało. Tak czy inaczej obecny "Nowy Muranów" jest zapewne znaczną wielkomiejską rekompensatą za utracony przedwojenny Plac Muranowski, który był jednym z najbardziej spójnych architektonicznie i urbanistycznie placów przedwojennej Warszawy. Plac, który dziś nawet nie jest mozliwy do precyzyjnego wskazania jego lokalizacji i kształtu.
5792) Warszawa klasycznie. Czyli narożna kamienica o "klasycznym" wyglądzie, która na terenie Śródmieścia jak i całej Warszawy występowała w znacznej ilości. Patrząc na kamienicę bodajże z narożnika Alej Jerozolimskich i Pankiewicza widzę przed skrzyżowania dawnej. Marszałkowskiej z poszczególnymi ulicami. Dziś takich narożnych klasyków pozostało przy życiu niewiele, a przy samej Marszałkowskiej żaden.
579WZW. I morze bloków jakie ujrzymy z tarasu PKiNu na kierunku południowym. Z uwagi na fakt, iz niemal każdorazowo widok w kierunku południowym jest pod słońce trudno jest ustrzelić dobry kadr obrazujący setki bloków na Mokotowie, Służewiu i Ursynowie.
5794) Port Praski. I charakterystyczny Pomnik Kościuszkowców. Ile w tym żołnierzu faktycznej chęci niesienia pomocy powstańczej Warszawie, a ile PRLowskiej propagandy? Trudno powiedzieć, tak czy inaczej wszelkie dyskusje odnoszące się do likwidacji tego i wielu innych poPRLowskich pomników (co ciekawe znajdujących się chyba każdorazowa na prawym brzegu) winny być zakończone. Ci, którzy mieli z tych pomników zostać ściągnięci chyba już zostali...
5795) Bohdan Pniewski ciekawym architektem był. Dość płodny na warszawskim podwórku zarówno przed jak i po II Wojnie Światowej. Kontrowersyjne projekty nie zawsze zasługujące na istnienie... A w kadrze jego własna willa przebudowana z XVIII wiecznego Pałacyku, który był wybudowany dla brata ostatniego z naszych krolów.
5796) WZW. Warszawska Wola - jej bliższa śródmieściu część. Rejon skrzyżowania ulic Chmielej, Żelaznej, Złotej i Twardej to dość duża ilość zachowanych przedwojennych kamienic, których stan techniczny w wielu przypadkach można określić jednym zwrotem: agonia. A znając zapędu Urzędu Dzielnicy Wola kwestia czasu jest gdy zaczną znikać wykwaterowane już obecnie ostańce przy ww. ulicach. Zabawby rozkoszny żółty domek to siedziba jednej mało lubianej warszawskiej instytucji...
5797) WZW. Śródmieście Północne z kopułą kościoła Św. Trójcy przy Placu Małachowskiego. A na pierwszym planie, u podnóża, jedna z najciekawszych warszawskich oficyn. Dlaczego najciekawszych, bo zachowana wśród socrealistycznej powojennej zabudowy. Sama reprezentująca wielkomiejski charakter okolicy obecnego Placu Powstańców Warszawy.
5798) Ulica Tamka. I nocny kadr z tej jakże ciekawej ulicy.
5799) WZW. Warszawski powojenny miks. Na gruzach przedwojennego Muranowa powstała całkowicie nowa początkowo socrealistyczna, a później bezpłciowa modernistyczno-gomułkowska dzielnica. Granica pomiędzy ciekawą architektonicznie i urbanistycznie socrealistyczną częścią, a późniejszą gomułkowską przebiega mniej więcej na linii Pawiej i Dzielnej.
5800) Wieczór na Placu Zamkowym. Miejsce, które niemal o każdej porze dnia prezentuje się na tyle ciekawie, że każdorazowo będąc na tym Placu wynosi się worek kolejnych kadrów.
↧