5781) Stare/Nowe Miasto. Zbieg ulicy Mostowej ze Starą, Brzozową i Bugaj to teren, o prawo do którego rościły sobie "obie" historyczne Warszawy. Dziś, a w zasadzie od 1792 r. ten problem już nie występuje. Niestety po 1945 r. pojawił się kolejny czyli nie odbudowanie, bądź nie zabudowanie południowej pierzeji ul. Mostowej. W zamyśle postanowiono wyeksponować staromiejskie mury, podobnie jak w ciągu ul. Podwale, w rzeczywistości stworzony został nienaturalny wygon sięgający po Wisłostradę.
5782) Zima na Powiślu. W kadrze ulica Dobra na odcinku od Tamki po wiadukt kolejowej średnicy czyli jedna z przedwojennych enklaw na Powiślu i Solcu. I jest to zdecydowanie największa enklawa zachowanych przedwojennych kamienic zlokalizowanych przy ulicach Dobrej, Solcu, Tamce, Smulikowskiego, Jaracza i Czerwonego Krzyża. Tylko czemu nie pokuszono się o odtworzenie latarni pastorałów modernizując oświetlenie...
5783) Historia warszawskiej infrastruktury lotniczej. Dziś to "tylko" port lotniczy im. F. Chopina (Okęcie) i lotnisko pomiędzy Bemowem, a Bielanami określanem Lotniska Bemowo lub Babice służące ratownictwu medycznemu i sportowemu. przed wojną i po wojnie Warszawa była "bogatsza" o lotniska na Polu Mokotowskim, Młocinach i Gocławiu. Po infrastrukturze lotniczej na Polu Mokotowskim i Młocinach nie pozostały żadne ślady. Natomiast na Gocławiu w cieniu bloków kryją się m.in. 2-3 hangary lotnicze, z których jeden widzimy na poniższym kadrze.
5784) WZW. A skoro już o Gocławiu mowa. Poniżej kadr w którym widzimy w dolnej części właście Gocław, później wody "Balatonu" i kolejne bloki na Przyczółku Grochowskim.
5785) WZW. I kolejna odsłona Osiedla za Żelazną Bramą. Niemal sterylny kadr. W dolnym narożniku widzimy przebieg ul. Krochmalnej. Kiedyś blisko 2 km ulica. Dziś 500 m ogryzek już w granicach administracyjnych Woli przy którym zachowało się nawet kilka przedwojennych kamienic. Jedna z najbiedniejszych ulic przedwojennego śródmieścia, po której dziś nie pozostał niemal żaden ślad.
5786) Ulica Śniadeckich. Przed wojną ulica w skali i na miarę obecnej Lwowskiej, która jako jedyna dziś tak dużo zachowała przedwojennego klimatu. Dziś ślepo kończąca się na socgmachach MDMu z nielicznymi, aczkolwiek okazałymi, przedwojennymi kamienicami.
5787) Gmach Banku Gospodarstwa Krajowego. Jeden z najbardziej monumentalnych gmachów jakie powstały w Warszawie przed II WŚ. Po wojnie rozbudowany o skrzydło od strony ul. Brackiej w miejscu którego pierwotnie planowano budowę skrzydła z kilkunastopiętrową okrągłą wieżą.
5788) Łorsoł Baj Najt Gut. Plac Trzech Krzyży z uboższą, pierwotną wersją kościoła Św. Aleksandra, kamienica pod Gryfami i Vitkac, czyli nowy ekskluzywny Dom Handlowy, który przeciął historyczną oś widokową ul. Brackiej.
5789) WZW. Warszawskie "downtown" ustrzelone bodajże z Chomiczówki. Przed nami olbrzymi pas zieleni na którą składają się m.in. ogródki działkowe przy Forcie Bema, Wojskowy Cmentarz Powązkowski, Las na Kole, Stare Powązki wraz z cmentarzem żydowskim.
5790) WZWN. Na tyłach Ronda ONZ. W kadrze Rondo 1 i Ilmet, który będzie zastąpiony 188 m wieżą UBS. Niżej wzdłuż ul. Śliskiej kilka przedwojennych kamienicznych ostańców, które jakimś cudem uchowały się "na tyłach" wielkiego miasta. Warto wejść, o ile to jeszcze możliwe, na podwóża owych kamiec, nad którymi dość mocno dominuje obecna wieża Ilmetu. Jaki widok ujrzymy, gdy powstanie niemal dwukrotnie wyższe UBS?
↧