5721) Plac Zbawiciela. Socrealistyczna zabudowa otacza ww. Plac w 60% i momentami żałuję, że to tylko 60%, a nie 90%, czyli socrealistyczny Plac Zbawiciela i kościół pod tym samym wyzwaniem... Choć z drugiej strony nie wyobrażam sobie Placu Zbawiciela bez kamienica Jasieńczyka - Jabłońskiego (Metodystów). Ale już kamienica Domańskich przedstawiająca obecnie żałosny zaniedbany widok mogłaby ustąpić kolejnemu socrealistycznemu skrzydłu wokół Placu...
5722) WZW. Dość szeroki kadr obejmujący od dołu: SocMuranów, Muranów gomułkowski, Os. Stawki (czyli charakterystyczna rama H), Żoliborz, Os. Marymont Ruda (jak że ciekawie prezentuje się ta wyspa ponad 20 kondygnacyjnej zabudowy), Tarchodwory i prawdopodobnie bloki Legionowa. Wprawne oko ponadto dojrzy Most Północny i kościół Pokamedulski przy Dewajtis.
5723) Pomnik budowy Szosy Brzeskiej. Stoi sobie przy Grochowskiej "obelisk" ciemny niczym smoła. Odsłonięty w 1825 r. dla ucczenia wybudowania w latach 1820-1823 r. brukowanej szosy z Warszawy do Brześcia.
5724) Trasa WZ. Wdzięczny i zacny to obiekt do fotografii i omawiania. Tu w kadrze z Tarasu ponad tunelem Trasy WZ lub już wieży kościoła Św. Anny. Ech ta perspektywa...
5725) Filmowa Warszawa. Praga i oficyna przy Konopackiej, która zagrała w filmie Rezerwat jako miejsce zamieszkania głównego bohatera. Notabene film bardzo klimatyczny i godny polecenia.
5726) Państwowy Bank Rolniczy przy ul. Nowgrodzkiej. Jednym słowem M. Lalewicz w najczystszym wydaniu z 1927 r. Jakimś cudem gmach przetrwał w nienaruszonym stanie pożogę wojenną i dziś służy swoimi okazałymi wnętrzami licznie odwiedzanym go ekipom filmowym.
5727) Muranów. Nowy Muranów. Cluster midrise'ów jaki powstał w miejscu dawnego Placu Muranowskiego imponuje. A warto zauważyć, że to jeszcze nie koniec inwestycji w tym rejonie, bo na zabudowę czeka chociażby olbrzymi pas terenu między ul. Słomińskiego, a torami koleji obwodowej.
5728) Ulica Chłodna. Ech... Degradacja ulicy "pełną gębą". Przedwojenna wolska Marszałkowska dziś nadal straszy. Obskurne piętrowe pawilony jakie powstały w południowej pierzeji między ul. Wronią, a Żelazną wpływają negatywnie na jakikolwiek odbiór zacnej kiedyś Chłodnej. Nowe inwestycje wyprą kiedyś i owe pawilony, ale narazie mają się one w najlepsze...
5729) WZW. Skyline ponad Ochotą. Zota 44 dopiero na etapie wznawiania budowy. Wypadałoby ustrzelić aktualne foto z poniższej miejscówki...
5730) WZWN. Skyline z okolic ul. Syreny na Woli. Przyjemny dla oka widok, który w wyobraźni opatrzony jest już gotowym Warsaw Spire, młodszym braciszkiem widocznego w kadrze "wolskiego samotnika" wieżowca WTT.
↧