5631) Wokół PKiNu. Pałac Kultury i Nauki to nie tylko sam trzon wieży z dość mocno krytykowanymi rozległymi zabudowaniami przyziemia. To również integralna część terenu wokół, w skład którego wchodzi m.in. Park Śwętokrzyski, Plac Defilad z mównicą, dwa "rzymskie" obeliski i cztery fontanny z których jedna znalazła się na poniższym kadrze.
5632) WZW. I plac u zbiegu 5 ulic: Kruczej, Brackiiej, Chmielnej, Zgody i Szpitalnej. Czarno biała barwa dość dobrze oddaje obecny charakter owego Placu, który obecnie jest tylko ściekiem komunikacyjnym niemal wiecznie zapchanym przez auta. A sam kadr jest już niedługo stanie się mocno nieaktualny z uwagi na fakt rozbudowy DH Smyka z którego został cyknięty.
5633) WZW. Aleja Jana Pawła II z góry. Od kilku lat w jej osi, na północnym zamknięciu wyrastają osiedla Żoliborza Przemysłowego. Od 20 lat białej niezagospodarowanej plamy na mapie miasta, która obecnie przeobraża się w gęsto zabudowaną część miasta. Poniżej archiwalny kadr z już zauważalnym zamknięciem osi, które dziś ma mocniejszy akcent z uwagi na wybudowanie kolejnych wyższych bloków.
5634) WZW. Kolejny wysokościowy zimowy widoczek. Tym razem mimo, iż znajdujemy się w ścisłym centrum miasta w kadrze widzimy administracyjnie dzielnicę Ochota.
5635) WZW. Bródno po prostu... Olbrzymie deski wybudowane na zachodnich krańcach tego giga osiedla tworzą niemal zwartą ścianę, choć bloki same w sobie mają dość ciekawy kształt, ale z tej odległości widać nieprzenikniony 10 piętrowy mur.
5636) Warszawski socreal. Socreal i "po" socreal. PKiN i pierwszy "blok" z lewej to socrealizm pełną gębą. Kolejne dwa bloki w kadrze to już jednak bloki wykańczane w epoce Gomułki, które pierwotnie miały mieć równie bogate elewacje, a jednak w ramach odejścia od doktryny socrealizmu otrzymały uboższe elewacje, które jednak i tak są o niebo lepsze niż w blokach wybudowanych już "od fundamentów" w epoce Gomułki.
5637) Wiosna nad Wisłą. Jeszcze nie piaszczyste plaże, ale już nie chaszcze. Coroczne porządki nad Wisłą polegające na wycince tysięcy krzaków i drzew miejmy nadzieję po kilku latach doprowadzą prawy brzeg Wisły, a znajdujemy się na przeciw Starego Miasta, do wzorowego porządku... No może już bez hektarów piaszczystych plaż, jak to miało miejsce do lat 70, 80 tych XX wieku, ale jednak bez nieprzeniknionej gęstwiny.
5638) Warszawska architektura postindustrialna. Znika jak za dotknięciem magicznej różdżki. Niestety zdecydowana większość przedwojennych i powojennych zabudowań przemysłowych ustępuje bez jakiegokolwiek szacunku dla nich nowemu budownictwu. Remontowany i rozbudowywany teren Konesera będzie chyba pierwszym przykładem szacunku dla postindustrialnego warszawskiego dziedzictwa...
5639) Figura Chrystusa. W kadrze chyba najbardziej znana warszawska figura Chrystusa, która znajduje się na podwórku między kamienicami przy Emilii Plater. Niedawno świeżo wyremontowana stanowi dość mocny kontrast między zniszczonymi ceglanymi murami zaniedbanych kamienic i porzuconych wrakach aut, jakie chyba od zawsze spoczywają nieopodal tejże figury.
5640) WZWN. Warszawa nocą światła po horyzont. Jeszcze, nadal w poniższym kadrze. Dlaczego? Kadr jeszcze aktualny, ale za kilka lat, aby ujrzeć horyzont z tej perspektywy będzie należało przebrnąć przez mury kilku kolejnych wieżowców. Mowa o wieży UBS w miejscu widocznego w kadrze Ilmetu, wieżowcu Mennicy, wieżach Impexmeptalu i budowanego obecnie Warsaw Spire. Bardzo wąski kadr i w sumie 5 wież jakie powstaną w niemal jednej linii. Kiedy? Obstawiam 2017-2018 rok i komplet ww. wież.
↧