5491) Próżność na Próżnej. Niech zaniedbana kamienica przy ul. Próżnej będzie przykładem próżności przeróżnych instytucji i służb miejskich, dzięki którym od kilku dekad na naszych oczach rozpada się wiele kamienicznych ostańców.
5492) WZW. Szmulowizna. Dystrykt, w którym chyba najbardziej jest widoczny kontrast między nadal istniejącą przedwojenną kamieniczną zabudową, a powojenną blokową zabudową, która docelowo miała wyprzeć tą przedwojenną, ale nie wyparła i obecnie te dwa światy egzystują w jednej przestrzeni na jednych Szmulkach.
5493) Wrażenie. Warszawa - miasto, które w wielu przypadkach, miejscach i po skupieniu wzroku na danym obiekcie robi duże wrażenie. Nie inaczej jest na Placu Marszałka Piłsudskiego, gdzie obiektów, które wywołują liczne emocje jest całkiem sporo. Ale skupmy się na ewangelickim kościele Św. Trójcy. który był najwyższą i największą świątynią XVIII wiecznej Warszawy. 58 metrowy kościół i dziś robi wrażenie swoją wielkością - jakie wrażenie musiał robić w XVIII wieku, gdy jego sąsiedztwem były nieliczne co najwyżej piętrowe kamieniczki?
5494) WZW. Goła Złota 44. Etap budowy, który niesłychanie pobudza wyobraźnię. Goły zdrowy szkielet, który dopiero otrzyma elewację. Emocje jakie wywołuje jej obecny kształt to inna sprawa. Zresztą, który z nowych budynków w Warszawie już na starcie nie zyskuje grona sympatyków jak i grona krytyków?
5495) Dworzec Południowy. Obszar wokół dawnego Dworca Południowego, a obecnie wokół stacji Metra Wilanowska obfituje w wiele "perełek" architektonicznych. Pstrokate współczesne wille, biurowce z nadmiarem szkła refleksyjnego, przedwojenne domy jednorodzinne, które zazwyczaj znajdują się w stanie agonalnym, PRLowskie bloki, współczesne "apartemantowce" i prawdziwa wieś jaka się rozciąga poniżej skarpy wzdłuż ul. Potoki i Bocheńskiej.
5496) Rondo 1 przy Rondzie ONZ. Do ideału w poniższym kadrze brakuje tylko zastąpienia słupków "patriotów" słupkami "syrenkami". Obecnie cały ten teren jest rozkopany pod potrzeby budowy II linii metra, ale po jej zakończeniu Świętokrzyska ma zyskać nową twarz, oby z zaniechaniem ponownego montażu patriotycznych słupków.
5497) WZW. Ponad dachami Śródmieścia i z widokiem na bloki prawej strony miasta. Przed nami socrealistyczna zabudowa przy ulicach J. Tuwima i przedwojenny okazały kwartał między ulicami Kopernika, Bartoszewicza i Tamką. Powyżej to już zabudowa prawego brzegu. Bloki Szmulowizny, Starej Pragi i Targówka Mieszkaniowego.
5498) WZW. Kolejny kadr obejmujący swym zasięgiem oba brzegi miasta. Pierwszy plan to administracyjnie Mokotów i jego "dolna" część - Sielce, Czerniaków. Drugi plan to bloki "niczyje" jak nazywam teren między Gocławiem, A Saską Kępą i dominanty wysokościowe Grochowa w granicach administracyjnych Pragi Południe (ech ten dziwny słowotwór)...
5499) WZW. Panorama centrum z Ochoty. I dziwny "smog", który ogranicza nieco widoczność. Złota 44 jeszcze bez swojego białoniebieskiego wdzianka.
5500) WZWN. Miasto nocą. Skąpane w nocnym mroku rozświetlone zabudowania Śródmieścia Południowego, gmachy Politechniki Warszawskiej, bloki i kamienice Starego Mokotowa.
↧