5411) Estakadowo. Widok, który potrafi człowieka przyprawić o ból głowy. Może to być ból dokuczliwy, jak chociażby widok estakad przy Dworcu Centralnym, lub ból "przyjemny" gdy widzimy ciekawy węzeł dróg ekspresowych czy autostrad za miastem... W kadrze estakady na skrzyżowaniu trasy Siekierkowskiej z ul. Czerniakowską.
5412) Na tyłach Nowego Światu. Potężne Gmaszysko zamykające perspektywę ul. J. Tuwima przez bramę którego sprytnie można się dostać na ul. Chmielną. Gmaszysko potężne, ale przed wojną przy ul. Górskiego stały jeszcze wyższe niebotyki, po których dzisiaj pozostały jedynie oficyny i obniżony budynek frontowy.
5413) Krypta Polskich Prezydentów w Archikatedrze Św. Jana. Wśród wielu pochowanych w Katedrze Św. Jana odnajdziemy m.in. Prezydentów II RP Gabriela Narutowicza i Ignacego Mościckiego. Tablica poświęcona Prezydentowi Stanisławowi Wojciechowskiemu jest tylko upamiętnieniem jego osoby w owej krypcie. Stanisław Wojciechowski został pochowany na Powązkach.
5414) Ulica Moniuszki. I ciekawa gra brył elewacji w kadrze. Ciekawy efekt, który jednak traci na znaczeniu dgy spojrzymy na przedwojenne zdjęcia ul. Moniuszki. Miejsce potężnych, wielkomiejskich kamienic zastąpiły socbiurowce uzupełnione o wieżowiec Tepsy.
5415) WZW. Prawa strona miasta. Na pierwszym planie Grochów. Na dalszym planie bloki Targówka Mieszkaniowego i Bródna. Po środku kadru rozległy teren Targówka Fabrycznego i bocznic kolejowych na Olszynce Grochowskiej.
5416) WZWN. Kadr ze Szmulek w kierunku "downtown". Miks kamienic i bloków nad którym wznosi się odległe centrum miasta. Miałem przyjemność podziwiać warszawski skyline z kilkuset miejsc (bloków, kamienic...), ale to właśnie z Pragi i Szmulek nasze wieżowce prezentują się jako drugie odrębne i odległe mieasto. Może to tylko podświadomość, a może faktycznie ów kontrast z tej perspektywy jest najbardziej zauważalny.
5417) WZW. 100% miasta w mieście, choć z dużym udziałem zieleni. Grochów, Saska Kępa i przedwojenne ogródki działkowe między ww. dystryktami to główni bohaterowie kadru. Wprawne oko dostrzeże "iksy" na lewym brzegu Osiedla Torwar.
5418) Łorsoł baj najt gut. Aleja Jana Pawła II, która na poniższym kadrze jest tylko i wyłącznie autostradą. Ale być może na przestrzeniu nabliższych kilku/nastu/dziesięciu lat jej charakter się zmieni... Oby... Całkiem odmiennie prezentują się kolejne odcinki Al. JPII. Na północ od Ronda ONZ ulica nabiera już bardziej przyjaznego, miejskiego charakteru.
5419) WZW. Ciemne chmury nad Warszawą i kolejny widok z Filosssowej "piwnicy". Przyjemny dla oka widok, mocno relaksujący, choć na niebie ciemne chmury. Perspektywa ciekawie nakłada na siebie wieże, które od ul. Towarowej po PKiN przy Emilii Plater stoją niemal ściana w ścianę.
5420) WZWN. Widok z prawego brzegu miasta i Złota 44 jeszcze bez "płaszcza". Coby nie powiedzieć, to moment w którym wieżowiec nabiera ostatecznego kształtu, ale na dobre jeszcze nie rozpoczął się montaż elewacji jest chyba najbardziej ciekawym etapem budowy. Dziki szkielet na którym można policzyć niemal wszystkie żebra potrafi pobudzić wyobraźnię mocniej niż sam efekt końcowy gdy cała wieża otrzyma płaszcz elewacji...
↧